Dukano dieta: mitybos planas, pasižymintis ilgalaikiu poveikiu

Graikiškas jogurtas / Fotolia nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2014-12-26 11:00
Anot amerikiečių svetainės healthyweightforum.com atliktų tyrimų bei apklausų, baltymų dietos yra vienos efektyviausių ir pasižymi ilgalaikiu poveikiu. Jeigu norite tapti grakštesni bei išlaikyti gražią figūrą ilgesnį laiką, siūlome pabandyti baltymų dietą.

Baltymų dieta – puikus atradimas tiems, kurie mėgsta mėsą bei pieno produktus. Be to, ji pukiai tiks ir tiems, kurie mieliau renkasi augalinį maistą (pvz., vegetarai, veganai). Mitybos specialistai tikina, kad laikantis šios dietos, 30 % baltymų gaunami iš gyvūlinių maisto šaltinių, o likusieji 70 % – iš augalinių. Tai ne tik padeda išvengti inkstų apkrovimo, bet ir leidžia rinktis įvairesnį maistą. Riešutai ir ankštinės daržovės – svarbiausias vertingų baltymų šaltinis.

Tiems, kurie propaguoja aktyvų gyvenimo būdą, baltymų dieta yra efektyviausia ir žada ilgalaikį poveikį: su maistu įsisavinami baltymai suformuos gražius raumenis. Lėtai įsisavinami baltymai padės pamiršti alkio jausmą ir suteiks jėgų ilgesniam laikui.

Baltymų dieta nerekomenduojama jaunesniems nei 18 metų ir vyresnio (daugiau kaip 50-ies metų) amžiaus žmonėms. Jeigu esate smaližius, gerai pagalvokite, prieš imdamiesi baltymų dietos.

Kaip veikia baltymų dieta?

Pagrindinis baltymų dietos principas – angliavandenių apribojimas arba visiškas jų atsisakymas. Su riebalais kiek kitaip: visiškai jų atsisakyti nepavyks, nes dauguma baltyminių produktų turi būtinus organizmui riebalus.

Taip pat skaitykite: Kaip nustatyti, kad jūsų organizmui trūksta baltymų

Angliavandeniai – energijos šaltinis. Būtent jų perteklius gadina figūrą, nusėsdamas ant juosmens ir klubų. Laikantis baltymų dietos, angliavandeniai nepatenka į organizmą, arba patenka minimaliai. Baltymai skyla lėtai, o tai reikalauja papildomos energijos: riebalų perteklius pradeda tirpti, būtent dėl to baltymų dieta greitai suteikia norimą ir, svarbiausia, ilgalaikį rezultatą.

Naujametinės vaišės laikantis baltymų dietos: venkite bulvių, kukurūzų, duonos, kepinių, saldumynų, vaisių (išskyrus citrusinius). Rinkitės keptą ar troškintą mėsą, paukštieną, žuvį, sūrį, baklažanus, pomidorus, kiaušinius, riešutus bei ankštines daržoves.

Dukano baltymų dieta

Ši dieta, pavadinta ją sukūrusio prancūzų dietologo Pierre'o Dukano vardu, yra viena populiariausių visame pasaulyje. Būtent ši dieta padėjo Kembridžo hercogienei Catherine per vestuves atrodyti įspūdingai ir išlaikyti grakščią figūrą iki šiol.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Pagrindiniai Dukano dietos pricipai

Dieta apima 4 nuoseklius lieknėjimo etapus, kurių metu turėsite vartoti baltyminius produktus. Dietos paslaptis – laipsniškas, ne tiek greitas, kiek stabilus kūno masės mažėjimas. Vaisiai ir daržovės, kurie sudaro kitų dietų pagrindą, Dukano dietoje vartojami tik antrame etape.

Vėliau, trečiame ir ketvirtame dietos etape,  mityba tampa įvairesnė ir apima nedidelį kiekį vaisių bei grūdų. Laikantis šios dietos, jums nereikės skaičiuoti kalorijų, griežtai laikytis maitinimosi grafiko ar sverti maisto produktus. Galėsite valgyti tiek, kiek norėsite ir kada norėsite, bet kuriuo paros metu.

Laikydamiesi Dukano dietos, turite nepamiršti trijų pagrindinių taisyklių, kuriomis reikia vadovautis visuose dietos etapuose:

 • Kasdien turite išgerti ne mažiau kaip 1,5 l vandens.
 • Kiekvieną dieną vartokite avižų sėlenas.
 • Kasdien, bent 30 min., atlikite paprastus fizinius pratimus: bėkite, plaukite, propaguokite greitą ėjimą.

Pirmas etapas: ataka

Sunkiausias ir trumpiausias etapas, kurio metu neteksite nuo 3 iki 5 kg svorio.  Šis etapas trunka ne daugiau kaip 10 dienų. Kiek dienų "pulti" organizmą baltymais, priklauso nuo to, kiek norite numesti kilogramų. Pavyzdžiui, jei norite netekti iki 5 kg, tai pirmas etapas truks 1–3 dienas, jei iki 10 kg – iki 6 dienų.

Valgiaraštis šiame etape gan įvairus, tačiau racioną turi sudaryti baltyminis maistas: mėsa, paukštiena, žuvis, jūrų gėrybės. Maistą reikia troškinti arba kepti ant grilio, t. y. be jokių riebalų. Taip pat tinka pieno produktai: neriebi varškė, jogurtas iki 3 % riebumo. Labai svarbu nepamiršti kiekvieną dieną suvalgyti iki dviejų šaukštų avižų sėlenų.

Dietos planas šiuo etapu gali atrodyti taip:

 • Pusryčiai: kiaušinienė (3 kiaušiniai), nedidelis gabalėlis lašišos (galima šiek tiek sūdytos), arbata arba kava.
 • Priešpiečiai: neriebus jogurtas (iki 3 % riebumo), 50–70 g avižinių dribsnių.
 • Pietūs: virta veršiena, jautiena, kepta vištiena arba kalakutiena.
 • Pavakariai: jūrų gėrybės – virtos krevetės ar krabų mėsa.
 • Vakarienė: lašišos kepsnys, jūrų gėrybės (kalmarai, krevetės), neriebus kefyras arba geriamasis jogurtas.

Antras etapas: kaitaliojimas

Antrame etape galioja taisyklė „1:1“. Ką tai reiškia? Viskas labai paprasta – jums reikia kaitalioti „atakos“ periodus (grynų baltymų dienas) su baltymų bei daržovių dienomis. Turite laikytis šio principo, kol pasieksite norimą svorį.

P. Dukanas rekomenduoja kaitalioti penkias grynųjų baltymų dienas su penkiomis baltymų ir daržovių dienomis. Kas savaitę turėtumėte atsikratyti maždaug vieno kilogramo svorio.

Etapo trukmė priklauso nuo to, kiek jūs norite numesti svorio (tarkime, 10 kg – apie 10 savaičių). Taip pat nepamirškite per dieną suvalgyti iki dviejų šaukštų avižų sėlenų.

Trečias etapas: svorio įtvirtinimas

Šiame etape įtvirtiname ir išlaikome norimą svorį. Šio laikotarpio trukmė priklauso nuo to, kiek svorio jums pavyko numesti. Etapo dienų skaičius skaičiuojamas taip: 1 numestas kg = 10-čiai dienų.

Pavyzdžiui, jeigu netekote 10 kg, tai šis etapas truks 100 dienų. Tam, kad numestas svoris nesugrįžtų atgal, vieną dieną per savaitę turite laikytis grynų baltymų dietos.

Šiame etape valgiaraštis gali būti praplėstas, į racioną įtraukite vaisius bei uogas, grūdus (ne daugiau kaip du kartus per savaitę), 2 riekeles duonos per dieną, sūrį (iki 50 g per dieną).

Ketvirtas etapas: svorio palaikymas

Dabar, kai praėjote visus tris etapus, numetėte svorio bei įtvirtinote rezultatą, būtina kartą per savaitę valgyti tik baltyminius produktus. Taip pat dietos autorius rekomenduoja kiekvieną dieną suvalgyti 2–3 šaukštus avižų sėlenų.

Dukano dietos privalumai bei trūkumai

 • Pirmasis Dukano dietos privalumas (kaip ir kitų baltyminių dietų) yra tas, jog galite valgyti tiek, kiek norite. Žinoma, ne viską, o tik leidžiamus produktus. Tačiau svarbiausia yra tai, kad nesijausite alkani.
 • Antrasis – ilgas svorio įtvirtinimo etapas, kuris yra labai svarbus ir kurio trūksta daugelyje kitų dietų.
 • Trečiasis privalumas – dietos paprastumas. Jums nereikia skaičiuoti kiekvieno kąsnio, galite valgyti, kiek norite, ir neriboti kalorijų skaičiaus.

Dietos trūkumas yra tas, jog pirmuosiuose dvejuose etapuose gali trūkti vitaminų ar augalinių riebalų. Tai reiškia, kad gali tekti papildomai vartoti vitaminus ir maisto papildus.

Ji24.lt

Naujausi straipsniai