6 priežastys valgiaraštį praturtinti vyšniomis

Vyšnios / Fotolia nuotr.
Vyšnios / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Projekto partnerio turinys
2015-06-14 13:07
AA

Birželiui ritantis į antrą pusę prasideda tamsiai raudonų, sultingų kaulavaisių – vyšnių – sezonas. Manoma, kad vyšnios kartu su obelimis yra vienas pirmųjų augalų, kuriuos pradėjo auginti žmonės. Ant mūsų, europiečių, stalų jos atkeliavo iš Mažosios Azijos, o šiandien daugiausia vyšnių užauginama Italijoje ir Vokietijoje.

Dietologės teigimu, kuo sodresnės spalvos uoga, tuo daugiau joje tokių naudingų maistingųjų medžiagų kaip antioksidantai ir pan.

Ši uoga turtinga ne tik savo ilga istorija, bet ir maistinėmis savybėmis. Valgymo įpročių koregavimo centro valgymas.lt gydytojos dietologės Linos Viniarskaitės teigimu, vyšniose gausu mūsų organizmui reikalingų angliavandenių, skaidulų, antioksidantų, kalio (1 puodelis vyšnių kalio kiekiu prilygsta 1 bananui), magnio, vitaminų C ir A.

Pasak L. Viniarskaitės, vyšnios mums gali padėti:

  1. Lengviau užmigti ir geriau išsimiegoti. Vyšniose ir jų sultyse gausu melatonino – hormono, padedančio reguliuoti organizmo miego ir energijos ciklą. Jis mažina kūno temperatūrą, todėl mes lengviau užmiegame. Esant melatoninio trūkumui, žmogus prasčiau miega, todėl jaučiasi nuolat pavargęs.
  2. Sureguliuoti kraujospūdį. Vyšniose yra kalio, kuris reguliuoja skysčių balansą organizme ir taip padeda išlaikyti normalų kraujo spaudimą. Vyšniose esantis antioksidantaskvercetinas atpalaiduoja kraujagysles, jų sieneles daro elastingesnes, atsparesnes spaudimui, tad mažėja ir  kraujo krešulių susidarymo tikimybę.
  3. Sumažinti raumenų skausmą. Antioksidantai, kurių gausu vyšniose, kovoja su mūsų organizme susidarančiais laisvaisiais radikalais, kurie sukelia raumenų skausmus skatinantį uždegimą. Ši vyšnių savybė ypač aktuali sportuojantiems ar aktyviai gyvenantiems žmonėms. Įrodyta, jog geriant vyšnių sultis prieš treniruotę, varžybas ar kitą aktyvią fizinę veiklą, po fizinės veiklos raumenis skauda trumpiau.
  4. Mažina onkologinių ligų tikimybę. Vyšniose esantis beta karotenas, vitaminas C ir anticianinas padeda kovoti su ląstelių supiktybėjimu, ypač kalbant apie onkologines žarnyno ligas. Be to, vyšniose esančios skaidulos padeda užtikrinti sklandžią žarnyno veiklą.
  5. Padeda išlaikyti liekną taliją. Kverticinas ir anticianinas padeda mažinti riebalų kaupimąsi, spartina riebalų deginimą, tad tos, kurios ruošiasi paplūdimio sezonui, į savo racioną turėtų įtraukti ir vyšnias.
  6. Mažina sąnarių skausmus. Vyšniose esančios medžiagos mažina šlapimo rūgšties, sukeliančios sąnarių skausmus, artritą, podagrą, kiekį organizme.

Dietologės teigimu, kuo sodresnės spalvos uoga, tuo daugiau joje tokių naudingų maistingųjų medžiagų, kaip antioksidantai, ir pan.

Vyšnios / Sauliaus Žiūros/BFL nuotr.

Kampanija „Penki per dieną“

Primename, kad Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja kiekvienam žmogui per dieną suvalgyti 400 gramų vaisių ir daržovių – maždaug penkias saujas. Tai daryti skatina ir pasaulyje ne vieną dešimtmetį vykstanti kampanija „Penki per dieną“, praeitais metais prasidėjusi ir Lietuvoje.

Kampanija „Penki per dieną“ yra pagrindinė programos „Europos Sąjungos kilmės vaisių ir daržovių žinomumo didinimas Lietuvoje“ priemonė. Kampanijos tikslas – paskatinti mūsų šalies gyventojus gyventi sveikai ir suvalgyti per dieną bent penkis Europos Sąjungoje užaugintus šviežius vaisius ar daržoves.

Vyšnios / Sauliaus Žiūros/BFL nuotr.