Šeimą suartinti gali paprasta kasdienė veikla

Šeima / 123rf.com
Šeima / 123rf.com
Šaltinis: Ji24.lt
2017-04-16 17:00
AA

Psichologai pastebi, kad žmonės vis labiau tolsta vienas nuo kito. Šeima – tai maža bendruomenė, kurioje šis procesas taip pat vyksta. Tačiau kai kurios kasdienės veiklos gali padėti nenutolti.

Maisto gaminimas ir suartins, ir lavins vaikus

Maistas yra vienas pagrindinių mūsų fiziologinių poreikių. Be jo mes neišgyventume. Dabartinis žmogus maisto gaminimą taip ištobulino, kad tai dažnai tampa linksmu žaidimu, tobulėti skatinančia veikla. Žmogus maistui teikia daug laiko ir energijos: gaminame mėgstamus patiekalus, gražiai, estetiškai jį pateikiame, paserviruojame stalą. Ir tik tada pradedame valgyti. Tai ilgas procesas, kurio metu bendraujame, kalbamės, mokomės iš vienas kito, semiamės patirties.

Šeimą suartina kasdienės veiklos: maisto gaminimas, rūpinimasis augintiniais, filmų žiūrėjimas. Svarbiausia, kad į veiklą visi šeimos nariai nuoširdžiai įsitrauktų.

Todėl ruošiant maistą su šeima yra puiki proga vaikus pamokyti įvairių dalykų, padėti pažinti produktų, prieskonių gausybę, išmokyti naudotis įvairiais maisto gaminimo įrankiais. Todėl labai svarbu gaminti su vaikais. Jei tai darysite, jie įgaus daug žinių ir patirties ne tik apie maisto ruošą, bet ir suvoks, kad maisto gaminimas – ne tik fiziologinius poreikius patenkinantis procesas, bet ir ištisas menas, perduodamas iš kartos į kartą.

Valgio metu, kai dalijamasi dienos įspūdžiais, patirtimis, galima justi, kaip žmonės suartėja. O jei šeima turi tradicijų, ritualų, pavyzdžiui, šeštadienio pietus pas močiutę, tai virsta tikrai svarbiu dalyku: išsaugomas ryšys, nuolat bendraujama, nenutolstama.

Filmų žiūrėjimas

Filmų, skirtų visai šeimai, žiūrėjimas taip pat labai suartina. Čia panašiai kaip ir gaminant maistą – svarbiausia įspūdžiai, šeimos bendrumo jausmas. Be abejo, filmus skirtingi šeimos nariai gali suprasti skirtingai. Tačiau tai tik geriau – gali išsivystyti diskusija konkrečia tema, kuri padės labiau suprasti savo artimuosius.

Tad nenumokite ranka į filmus ir pasirinkite tokį, kuris paliestų jūsų šeimai aktualų klausimą, dėl kurio galėtumėte padiskutuoti. Žinokite, filmų terapija labai dažnai padeda atverti ir suprasti savo vidų, o kartu – ir artimojo.

Žaidimai

Vis dažniau pasirodo nuogąstavimų, kad tėvai per mažai dėmesio skiria savo vaikams, kai kurie teturi vos 7 minutes per dieną, kad galėtų pabendrauti su vaikais. Suprantama, tėvai pavargę nuo kasdienių darbų, o laiko nuolat trūksta. Tačiau kai jo randa, ne visada turiningai jį išnaudoja.

Kad laikas, praleistas su šeima, būtų ypatingas, žaiskite stalo žaidimus. Jie ne tik leis pabėgti nuo niūrios rutinos, bet ir suartins šeimą: bendrausite, juoksitės ir lavinsite protą kartu, o tai labai svarbu vaikams.

Sportas – ne tik sveikatai stiprinti

Šeima žaidžia futbolą / „Fotolia“ nuotr.

Dažniausiai kalbama apie sporto naudą sveikatai. Tačiau vis dažniau pastebima, kad sportas padeda kurti artimą ryšį tarp žmonių. Pavyzdžiui, kartu sportuojančių šeimų ryšys stiprėja ir jos yra tvirtesnės bei vieningesnės.

Jei turite įprotį kartu su šeima sportuoti (važiuoti dviračiais, eiti į žygius, bėgioti miške, žaisti tenisą, krepšinį ir pan.), nepraleiskite jo nė per šventes.

Taip yra todėl, kad kartu praleistas laikas, bendri potyriai padeda stiprinti ryšį tarp tėvų ir vaikų ir tarp sutuoktinių. Be to, svarbu ne tik praleistas laikas, bet ištvermė: sugebėti pajusti kitą šeimos narį, koks jam fizinis krūvis tinkamiausias, kaip būtų galima prisitaikyti, kaip sportuoti, kad visi šeimos nariai išlaikytų vienodą tempą ir pan. Tai ir kantrybės, stiprybės lavinimas.

Norėdama sustiprinti ryšį, šeima sportuoti gali įvairiai: važiuoti dviračiais, eiti į žygius, bėgioti miške, žaisti tenisą, krepšinį ir pan. Tad dabar tokie madingi bėgimo maratonai išties gali padėti šeimai būti artimesnei. Tad jei turite įprotį kartu sportuoti, nepraleiskite jo nė per šventes. Šeimos ritualai yra labai svarbu.

Žaidimas su augintiniais

Pastebėjote, kad šeimos nariai tolsta vienas nuo kito, neberanda bendros kalbos? Įsigykite augintinį ir visi juo rūpinkitės. Augintinis padeda ugdyti meilę, atvirumą, atsakomybę, pareigos jausmą, gerina socialinius įgūdžius. Tad dažniausiai šeimos, kurios nesutaria, įsigijusios gyvūną pastebi, kad ryšys sutvirtėjo.

Taip yra todėl, kad gyvūnas, pavyzdžiui, šuo skleidžia gerą nuotaiką, nuolat primena apie save, o visi šeimos nariai juo rūpinasi: vedžioja, žaidžia, maudo ir pan. Be to, teigiama, kad vaikai, kurie auga šeimose, kuriose yra augintinių, lengviau susiranda draugų. Tad daugiau žaiskite su savo augintiniais: vedžiokite, išvažiuokite į gamtą, ir pajusite kaip ryšys tarp šeimos narių sutvirtės. Juk neretai patys namiškiai kiurksotų namie, bet vietoje nenustygstantis gyvūnas priverčia išsijudinti ir sugalvoti veiklos.