Užsikrėtusius koronavirusu gąsdina sąmokslo teorijos: po viešomis žinutėmis – melaginga informacija

Gintarė Korsakaitė, Justina Ragauskaitė, Ieva Labanauskaitė/Asmeninio archyvo ir „ŽMONĖS Foto“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės
AA

Pasaulyje nuo koronaviruso jau mirė daugiau nei 70 tūkstančių žmonių, Lietuvoje situacija tik aštrėja, šalys imasi visų įmanomų saugumo priemonių. Nepaisant įtemptos situacijos, atsiranda tokių, kurie tiki sąmokslo teorijomis, internete buriasi į grupes ir skleidžia pavojingesnį virusą – abejones bei išgalvotas istorijas, jog COVID-19 yra suplanuotas genocidas ar iš viso neegzistuoja.

Internete jau kurį laiką plinta konspiracijos teorijos, neva Kinijos Uhano mieste prasidėjęs koronaviruso protrūkis yra „suplanuotas 5G genocidas“ (dėl visko kaltas naujasis 5G internetas), taip pat apstu teorijų, kad skaičiai, kasdieną pateikiami įvairių šalių gyventojams – apgavystė. Teigiama, kad taip norima nukreipti žmonių dėmesį nuo apgalvotų politikų žingsnių. 

Panašios ir kitos teorijos – absoliučiai neturi nieko bendro su pasauline pandemija. Tiesa, tai daro įtaką daugumai lietuvių, besidalijančių melagingais teiginiais internete ir kelia baimę rimtai sergantiems paciantams.

Į šią situaciją ir plintančias konspiracijos teorijas reaguoja ir nuomonę išsako dėl koronaviruso ligoninėje atsidūrusios televizijos prodiuserė Justina Ragauskaitė, aktorė Ieva Labanauskaitė ir dainininkė Gintarė Korsakaitė. 

„Čia labai tinka posakis: nespjauk į vandenį, nes pačiam teks gerti.

Konpiracijos teorijomis besidalijantys žmonės turėtų pamąstyti, kas būtų, jei mirtų jų artimas arba patys atsidurtų ligos patale.

Gintarė Korsakaitė/Asmeninio archyvo nuotr.

Ar tada taip pat pro pirštus žiūrėtų?“ – sako Gintarė Korsakaitė, koronavirusu užsikrėtusi prieš keletą savaičių.

„Viskas atrodo tolima, kol pats tiesiogiai su tuo nesusiduri. Pripažinsiu, man pačiai pradžioje tai irgi atrodė tolima, pernelyg išpūsta, kol liga nepasibeldė į mano pačios kiemą. Ir esu labai dėkinga savo organizmui, kuris taip puikiai su virusu kovoja. Taigi, visai nesvarbu tos teorijos – turime prieš akis faktą: žmonės serga ir miršta. Manau, tai šiuo metu yra svarbiausia. SVARBIAUSIA yra žmogaus gyvybė“, – prideda ji. 

Seganti ir atvirai apie savo ligą pirmoji viešai kalbėti išdrįsusi Justina Ragauskaitė teigia, kad konspiracijos teorijomis besidalijantys žmonės ją nejuokais gąsdina.

„Žmonės, besiburiantys į grupes bei aiškinantys, kad koronos nėra bei agituojantys kitus ja netikėti, man kelia siaubą. Po kelių praleistų savaičių ligoninėje, vėliau besigydydama namuose ir vėl atkritusi, į internetinę erdvę sugrįžau tik dėl to, nes buvau įspėta, jog po mano viešomis žinutėmis propagandistai skleidžia absoliučiai melagingą informaciją. Tai – baisiausia, kas Lietuvai gali nutikti, kai kovojama su šiuo virusu“, – sako J. Ragauskaitė. 

Pasak prodiuserės, žmonių internetinėse grupėse sparčiai gausėja. 

„Vadinasi, jie efektyviai išplauna smegenis, įsivaizduokite, koks stiprus tai užtaisas“, – sako šiuo metu ligoninėje besigydanti moteris.

Justina Ragauskaitė/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.

Nuo koronaviruso jau kurį laiką pasveikti bando ir aktorė Ieva Labanauskaitė, savo istoriją aprašiusi socialiniuose tinkluose. 

Ieva taip pat negali patikėti esama situacija. Moteris ragina aplinkinius nepasiduoti melagingoms kalboms.

„Mano atveju, į medikus tikrai kreipiausi dėl simptomų, kurie pasireiškė pirmą kartą gyvenime, taip pat žinau, jog buvau ir esu ne vienintelė su tokiais pat simptomais šiame kovos už gyvybę lauke, o testas tik patvirtino mano nuogąstavimus dėl galimo koronaviruso infekcijos.

Labai nesinori spekuliuoti infomacija ar dar labiau skatinti nežinomybę bei pasimetimą visuomenėje šio viruso tikrumo tematika.

Bet norėčiau atkreipti dėmesį, jog turime būti itin budrūs šiuo metu ir į nieką nepulti stačia galva. Svarbu nepasimesti tarp įvairiausių nuomonių. Mano scenos kalbos dėstytoja sakydavo: „Mąstykit, vaikai, svarbiausia mąstykit!“

Aktorė Ieva Labanauskaitė / asmeninio albumo nuotrauka

Taip pat išmintinga būtų atsirinkti argumentus ir komentarus, kurių vis daugėja internete ir labai svarbu sąžiningai laikytis visų galiojančių prevencinių viruso rekomendacijų. Laikytis izoliacijos. Ramybė, blaivus protas ir pernelyg neemocingas viso ko stebėjimas yra raktas šiose aplinkybėse, kurios virsta gana dviprasmiška kova su vėjo malūnais.

Man norisi tikėti, kad nesame riebiai apgaudinėjami, nes pati esu gyvas šio viruso egzistavimo SIMPTOMINIS pavyzdys. Tad panašu, jog fiziniame lygmenyje kažkas tikrai vyksta ir turime būti budrūs. Rizikos faktorius tikrai yra. Nors stengiuosi laikyti pozityvią nuotaiką – nepamirškime, kad labai daug žmonių nuo šio viruso jau mirė. Italijoje sunku rasti vietos, kur tiek karstų išrikiuoti.. Nesu nei biologė, nei fizikė, nei ypatinga mokslo žinovė, nei jokia ekstrasensė. Tik aktorė, kuri kaip ir visi ieško, kur gi tas tiesos momentas visame šitame „Karūna Viruso“ šou paslėptas. Bet viskas kinta itin greitai. Esame blaškomi ir bombarduojami vis nauja nuolat pasirodančia informacija ir tą siūlo galą labai sunku surasti.. Tačiau neabejotinai manau, kad koronaviruso pandemija egzistuoja. Ir labai svarbu laikytis visų saugumo priemonių“, – sako Ieva. 

Skaitykite daugiau