Užkietėjo viduriai: ką daryti?

Tualetas / „Fotolia“ nuotr.
Tualetas / „Fotolia“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2015-09-04 15:44
AA

Su vidurių užkietėjimu bent kartą gyvenime yra susidūręs kiekvienas. Kodėl taip atsitinka? Kaip spręsti problemą?

Vidurių užkietėjimas dar apibūdinamas retu, sunkiu ar nevisaverčiu tuštinimusi. Kas yra retai? Rečiau nei 3 kartus per savaitę, nevisavertis – kai atrodo, jog pasituštinimas yra nevisiškas ir norisi vėl grįžti į tualetą. Sunkus tuštinimasis – kai tualete užtrunkate žymiai ilgiau nei derėtų.

Kas sukelia vidurių užkietėjimą?

  • netinkama mityba;
  • per mažas skysčių vartojimas;
  • nepakankamas fizinis krūvis;
  • psichologinės ypatybės – obstipacijos dažnesnės intravertiškiems asmenims;
  • storosios žarnos ligos (dirgliosios žarnos sindromas, divertikulitas);
  • endokrininės ligos (cukrinis diabetas, hipotirozė)
  • centrinės nervų sistemos ligos (išsėtinė sklerozė, parkinsono liga)
  • psichikos ligos (šizofrenija)
  • vartojami vaistai (tricikliai antidepresantai, kalcio kanalo blokatoriai).

Kaip spręsti problemą?

Susidūrus su vidurių užkietėjimu, sutrikimą galima įveikti natūraliomis priemonėmis (kmynų, anyžių, ramunėlių, pipirmėčių mišinio arbata).

Rekomenduojama valgyti virtų džiovintų pupelių, slyvų, kriaušių, figų, avižų ir riešutų. Visi šie maisto produktai yra puikus tirpios ląstelienos, žarnyne virstančios į želė ir padedančios suminkštinti išmatas, šaltinis.

Taip pat skaitykite: Liaudiški patarimai, kaip pagerinti virškinimą

Padidinę ląstelienos kiekį, gerkite daugiau vandens – mažiausiai aštuonias 250 ml stiklines per dieną. Ryte išgerkite puodelį kavos. Joje esantis kofeinas pasižymi vidurius laisvinančiu poveikiu.

Jis sukelia žarnyno peristaltiką, stimuliuodamas gaubtinę žarną. Tačiau nepiktnaudžiaukite – kofeinas taip pat yra ir diuretikas, jis pašalina skysčius iš organizmo.

Vidurius taip pat laisvina: citrinų, bulvių, griežčių, morkų, ridikų, svogūnų sultys. Gali padėti Kasijų lapai. Jie veikti pradeda maždaug po 8 valandų. Beje, nevartokite Kasijų lapų nuolat, nes jie sukelia priklausomybę.

Dar viena, laiko jau patikrinta priemonė – žvakutės. Priešingai, nei aukščiau išvardintos gydymo priemonės, žvakučių veiksmingumas garantuotas. Dar vienas pranašumas – jos tinka ir nėščiosioms, ir daug vaistų vartojantiems vyresnio amžiaus žmonėms. Taip pat – ligoniams prieš operacijas, kai žaisti su maisto produktais ir vaistažolėmis nesinori.


Šaltinis – Sveikas.lt