Sulaukę kritikos dėl brolių Lavrinovičių žeminimo E. ir J.Didžiuliai dalijasi savo poziciją aiškinančiu video

Jurgis ir Erica Didžiuliai
Šaltinis: Žmonės
AA

Telekomunikacijų bendrovė „Telia“ trečiadienį paskelbė, kad sustabdė savo reklamą su broliais krepšininkais Kšištofu ir Darjušu Lavrinovičiais. Skandalas kilo, kai rugsėjo 14 dieną muzikantai Jurgis ir Erica Didžiuliai, priminę krepšininkų teistumą 1999-aisiais dėl išprievartavimo, pareiškė atsisakantys „Telia“ paslaugų. Toks žinomos poros pareiškimas visuomenę suskaldė į dvi dalis. Brolių socialiniame tinkle ginti stojo ne tik žinomi žmonės, bet ir teisininkai. Praėjus dienai po „Telia“ pranešimo, Didžiuliai išplatino jų elgesį ir išsakytus žodžius aiškinantį vaizdo įrašą.

Sulaukę kritikos ir be galo daug klausimų, ko savo viešu pareiškimu E. ir J.Didžiuliai norėjo pasiekti, jie nusprendė vietoje rašytinio pranešimo spaudai su paaiškinimu, pasidalyti vaizdo įrašu. 

„Daugiau jautrumo ir daugiau sąmoningumo kai kalba eina apie seksualinį smurtą ir smurtą prieš moteris. Toks buvo vienintelis mūsų tikslas.

Atsakom į Jūsų klausimus:
- Kodėl mes iškėlėm šitą klausimą viešai?
- Kodėl bausmės atlikimas neišplauna visos praeities?
- Ką mes padarėm už Lietuvą?
- Kodėl „darom sau PR“?

Turėtų būti aišku, kad čia ne prieš Lavrinovičius asmeniškai, o apie socialiai atsakingą įmonę, kuri turėjo atsižvelgti į segmentą mūsų visuomenėje, kuriam šita tema kelia skaudžias asociacijas.

Kas supranta apie viešuosius ryšius žino, kad „keldami šaršalą“ sau darėm „meškos paslaugą“. Žinojom, kad bus nepatogu ir nenaudinga mums. Bet vis tiek kėlėm, kad aukos žinotų, jog kažkam tai rūpi. Kad suteiktų joms drąsos prabilti.

Jeigu norim tikrų pokyčių, turim nevengti nepatogių klausimų. Negalim nutylėti ir tikėti, kad situacija ims ir pasikeis savaime. Netgi kai labai labai nepatogu. Už tai“, – socialiniame tinkle drauge su vaizdo įrašu tokiais žodžiais dalijosi Erica Jennings ir Jurgis Didžiulis.

Jurgio ir Ericos Didžiulių išplatintas vaizdo įrašas:

Pakomentavo teisininkė

Trečiadienį po „Telia“ įmonės pareiškimo apie tai, kad stabdo brolių Lavrinovičių reklamą, kilo dar didesnis šurmulys, savo nuomonę šia tema išsakė ir teisininkė, socialiniame tinkle „Facebook“ viešu komentaru pasidalijusi Rasa Vaičekauskytė. 

„Ką tik įvykdyta vieša brolių Lavrinovičių diskriminacija? Kokia būtų prokuratūros ir Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos pozicija Didžiulių atžvilgiu?

Teistumo stigma – visuomenės nuosprendis visam gyvenimui? Iš teisinės pusės tyliai stebėjau brolių Lavrinovičių istorijos atomazgą dėl „Ežio“ reklaminės kampanijos ir žinote, viduje dar tikėjau, kad „Telia“ sugebės atlaikyti spaudimą ir apginti savo pasirinkimą. Tačiau „stuburo“ parodyti nesugebėjo. O gaila.

Rasa Vaičekauskytė ir reklama su broliais Lavrinovičiais / Socialinių tinklų nuotr.

Net Seimo nariai ir tie pasibaigus teistumui gali kandidatuoti į Seimą, žmonės į darbus eina ir darbdavys neturi teisės nepriimti asmens vien dėl to, kad jis buvo teistas, tai kodėl šiuo atveju broliai negali atstovauti prekės ženklams reklamose? Nes vos 2 dainininkai taip nusprendė? Ar tikrai tai visuomenės balsas? O gal tiesiog vos keletos žmonių absoliučiai nebrandus minčių viešas dėstymas?

Išnykus teistumui ar jį panaikinus, žmogus laikomas neteistu, tačiau visuomenė tai pamiršta. Teistumas nėra įrašas visam gyvenimui. Negana to, juk pasibaigus teistumo terminui arba jį panaikinus, asmuo laikomas niekada neteistu.

Jeigu būtų į mane pasikreipę „Telia“ atstovai, ką jiems būčiau patarusi? Vienareikšmiškai už jų prekės ženklų („Telia“, „Ežys“ ir kt.) reputacijos griovimą padavusi į teismą Didžiulius. Gal net būtų užtekę atlikti visuomenės nuomonės tyrimą ir būtų patvirtinta, kad ir taip aišku – Lavrinovičiai neabejotinai turi visuomenės pasitikėjimą ir simpatiją.

„Todėl nusprendėme stabdyti dabartinę „Ežio“ kampaniją ir toliau besąlygiškai remti saviraiškos laisvės, moterų teisių, lygybės, įvairovės bei nediskriminavimo vertybes bei iniciatyvas“, – teigiama „Telia“ pranešime.

Gerbiamieji, apie ką Jūs kalbate? Toks viešas pareiškimas yra ne kas kita, o be jokios abejonės krepšininkų Lavrinovičių pažeminimas, aiškus stigmos parodymas ir ne kitaip! Ir dar – štai čia, mano nuomone, įvykdėte diskriminaciją aukščiausiu lygiu, koks tik įmanomas!

„Telia“ pareiškė, kad besąlygiškai laikosi teisinės valstybės principų? Tai čia, vadinasi, mums iki teisinės valstybės dar labai toli“, – rašė R.Vaičekauskytė.

„Ir vertinant šią situaciją, jau dabar keičiu ir aš savo poziciją – gal laikas broliams kreiptis į teismą? Mano manymu, jų reputacijai padaryta akivaizdi žala (o gal ir užsakymų neteko ar neabejotinai neteks) ir atsakovais šiuo atveju jau matau net keletą asmenų! Nepatingėsiu ir surašysiu kreipimąsi į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą“, – tęsė ji.

„O prokuratūra panašu, kad veiklos čia irgi turėtų! Laisvės atėmimas iki 3 metų už šį padarytą „šou“ galbūt padėtų susivokti, kas yra teistumas, kas atsitinka, kai jis išnyksta ir kaip toliau gyventi bei dėlioti savo mintis viešai siekiant (ir net panašu tai darant sistemingai) sutrukdyti asmenims lygiomis teisėmis su kitais dalyvauti darbo ar kitoje veikloje“.

Skaitykite daugiau