Onkologė: krūties vėžys – liga, kurią moterys gali pastebėti pačios. Parsisiųskite savityros programėlę

Atostogos / Shutterstock nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2016-06-17 13:03
Remiantis moterų apklausomis, per trejus metus Lietuvoje gyvenančių dailiosios lyties atstovių elgsena krūties vėžio prevencijos atžvilgiu beveik nepakito – savo sveikatai jos vis dar per mažai dėmesingos. Tokia išvada daroma palyginus dviejų analogiškų apklausų rezultatus. Tuo tarpu būtent reguliari krūtų patikra yra geriausias būdas siekiant išvengti krūties vėžio ar laiku jį „pagauti“.

Tiek šiemet gegužę, tiek prieš trejus metus atliktas tyrimas atskleidė, kad tik apie 60 proc. dailiosios lyties atstovių rūpinasi savo sveikata reguliariai atlikdamos krūtų savityrą namuose ar apsilankydamos pas gydytoją.

„Lietuvoje vis dar nėra populiaru rūpintis savimi. Tačiau auga nauja karta, kurios vertybės ir požiūris į sveikatą skiriasi nuo vyresnės kartos požiūrio. Todėl tikiuosi, kad netrukus matysime ir teigiamus moterų elgsenos pokyčius tikrinantis sveikatą“, – kalba Vilniaus universiteto Onkologijos instituto gydytoja chirurgė onkologė dr. Daiva Gudavičienė.

Gydytoja chirurgė onkologė atkreipia dėmesį, kad iš kitų onkologinių ligų krūties vėžys išsiskiria tuo, kad tai liga, kurią moteris gali pastebėti pati, reguliariai atlikdama krūtų savityrą. Pastarąją rekomenduojama atlikti kartą per mėnesį, geriausia po mėnesinių, nes tada krūtys būna mažiausiai pabrinkę, lengviausia apčiuopti darinius, jeigu jų yra.

TAIP PAT SKAITYKITE: Specialioji pedagogė Jurgita Stankevičienė: „Darbe buvau dar sveika, o po pietų pertraukos grįžau su vėžiu“

Kas trečia šiemet apklausoje dalyvavusi moteris nurodė, kad sugeba savarankiškai atlikti krūtų savityrą. Siekiant, kad tokių moterų skaičius būtų didesnis, kuriamos priemonės, padedančios moterims išmokti savarankiškai pasitikrinti krūtis. Viena iš jų – „Breast Test“ programėlė, skirta išmaniesiems įrenginiams, kuri sulaukė ir medikų pripažinimo. Ji suteikia galimybę sekant vizualiai pateikiamus mokomuosius krūtų savityros žingsnius patikrą atlikti namuose. Joje demonstruojama, kurias vietas ir kokius tiksliai judesius atliekant galima tikrinti krūtis. Atlikus savarankišką patikrą, įtartinų gumbelių formavimosi vietas galima pažymėti – tai naudinga lankantis pas gydytoją.

„Breast Test“ programa yra tikrai naudinga šiandien nuolat skubančiai ir viską norinčiai suspėti moteriai, nes kartais ji ne tik kad nežino, bet ir neranda laiko aiškintis, kaip taisyklingai atlikti krūtų savityrą, – teigia dr. Daiva Gudavičienė. – Tačiau svarbu atminti, kad net ir neapčiuopus įtartinų darinių yra labai svarbu nepamiršti periodiškai, bent kartą per metus, lankytis pas savo gydytoją.“

Pradėti reguliariai tikintis krūtis lankantis pas gydytoją reikėtų jau nuo 25–30 m. Tačiau jei šeimoje yra buvę krūties ar kiaušidžių vėžio atvejų, ypač jei giminaitės susirgo būdamos jaunos, apie patikrą reikėtų pagalvoti 10 metų anksčiau, nei susirgo jauniausia giminaitė.

Jeigu nėra šeimyninės krūties vėžio anamnezės, tikrintis pas specialistus turėtų moterys, vyresnės nei 30–35 m. Kuo anksčiau liga nustatoma, tuo geresni jos gydymo rezultatai. Jei nustatomas ankstyvas krūties vėžys, reikalingas mažiau agresyvus gydymas.

Tiek šiemet gegužės mėnesį, tiek prieš trejus metus atliktą apklausą inicijavo farmacijos kompanija „Roche Lietuva“. Kiekvienoje jų dalyvavo daugiau nei 500 aštuoniolikos metų ir vyresnės Lietuvos moterys. Apklausas atliko visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Vilmorus“.

TAIP PAT SKAITYKITE: Slapti simptomai, išduodantys krūties vėžį

Ji24.lt