Kuo ypatingi stiprūs žmonės?

Sėkmė / Vida Press nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2017-02-21 09:17
Ne kartą esame pagalvojusios: „Kaip ji viską spėja?“ (apie draugę, trijų vaikų mamą, padariusią puikią karjerą). Ar: „Kaip ji viską ištveria?“ (apie kolegę, kuri nepalūžo po likimo smūgių). Psichologė Kristin Meekhof aiškina, kur slypi dvasiškai stiprių žmonių jėga.

Gyvenime būna etapų, kai jaučiamės tarsi slėgtų milžiniškas presas. Tačiau vieni žmonės po sunkių išgyvenimų palūžta, kiti atsitiesia ir juda toliau. Tiems, nepalūžusiems, mes tyliai pavydime, nes jiems pavyko, o mums – galbūt dar ne.

Tačiau psichologė tikina, kad visi galime nepasiduoti situacijai, išlikti stipriais bet kokiomis aplinkybėmis, jei pakeisime elgesio modelius. Tarkime, yra žmonių, kurie nė už ką nepaprašys kitų pagalbos. Jie klaidingai mano, kad prašyti – tai pripažinti savo bejėgiškumą. Tačiau yra priešingai. K. Meekhof išskyrė dešimt stiprių žmonių bruožų.

Stiprūs žmonės...

...bendrauja, norėdami apsikeisti idėjomis, o ne ką nors įtikinti savo tiesa

Jie išsako savo požiūrį, išsako savo tiesas, bet nebando gintis, spausti ar perkalbėti pašnekovo. Jie lengvai keičiasi informacija, moka klausytis ir vertina kitų patarimus bei išmintį.

...prašo palaikymo ir patarimų

Stiprūs žmonės nepervertina savęs – jie žino savo silpnąsias vietas. Ir nebando visko užsiversti ant savo pečių – tiesiog žino, kad kai kuriose situacijose geriau paprašyti labiau patyrusių draugų ar išmintingų vyresnių žmonių pagalbos. Nes mano, kad prašyti pagalbos – visai negėda.

...adekvačiai priima realybę

Savo kelyje jie pastebi kliūtis, bet nuolat apie jas negalvoja. Jie supranta, kad nesklandumai, problemos ir kliūtys – būtina tobulėjimo sąlyga. Jie įvertina situaciją, atsižvelgdami į daugelį aplinkybių ir net sunkiausioje įžvelgia perspektyvą.

...gyvena dabartimi

Jie tvirtai įsitikinę, kad praeities nebeįmanoma pakeisti. Todėl nereikia eikvoti laiko ir kankintis tokiais svarstymais: „O kas būtų, jeigu būtų“. Iš praeities galima tik pasimokyti.

...daug dirba

Jie žino, kad niekas nesiklosto savaime, todėl yra pasiruošę triūsti tiek dėl karjeros, tiek ir dėl santykių. Jie daug pasiekia, todėl jiems visada pavydima, tačiau pavyduoliai net nenutuokia, kiek pastangų žmonės, kuriuos jie apkalba, įdėjo, kad pasiektų tikslus.

...jaučiasi už daug ką dėkingi

Stiprūs žmonės vertina tuos, kurie jiems padeda.

Jie supranta, kad jų laimė ir sėkmė priklauso ne tik nuo jų pačių. Be kitų palaikymo ir pagalbos, jų projektai nebūtų tokie sėkmingi. Be to, ir šeima negali būti stipri tik dėl vieno partnerio pastangų. Stiprūs žmonės vertina tuos, kurie jiems padeda. Ir dėkoja jiems ne tik mintyse – sugeba savo dėkingumą išreikšti žodžiais, nes pagalba nėra savaime suprantamas dalykas.

...moka susidoroti su rimtomis problemomis

Bankrotas, skyrybos, artimo žmogaus netektis – jie neleidžia sau ilgai skendėti neviltyje. Kitaip tariant, jie pripažįsta, kad jų gyvenime nutiko dramatiškas įvykis, bet nesusitapatina su juo. Kaip tai banaliai beskambėtų, jie suvokia, kad, nepaisant nieko, gyvenimas tęsiasi.

„Fotolia“ nuotr.
„Fotolia“ nuotr.

...sugeba iškęsti nemalonumus

Jie nevengia problemų. Ir nesistengia apsimesti, kad viskas gerai, kai nemalonu, skaudu ir liūdna. Tačiau visus tuos jausmus jie priima kaip svarbią pamoką ir nebando ieškoti „vaistų“ – alkoholio ar vienos nakties nuotykių.

...jų negąsdina pralaimėjimas

Jie nemano, kad neišlaikytas egzaminas, nesėkmingas projektas ar nutrūkusi daug žadanti pažintis – jų silpnumo įrodymas. Jie nenustoja stengtis ir bandyti dar kartą. Ir – dar daug kartų.

...jie tiesiog kantrūs

Jie žino, kad kartais reikia paaukoti laisvalaikį, komfortą ir malonumus vardan šviesesnės ateities. Kartais reikia būti be galo kantriam ir atkakliam, impulsyviai nereaguoti į nesėkmes. Stiprūs žmonės žino, kiek daug kantrybės reikia, norint pasiekti didelius tikslus.

Elaima.lt

Naujausi straipsniai