Kartūs produktai naudingi sveikatai

Garstyčios. / Fotolia nuotr.
Garstyčios. / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2017-02-16 13:15
AA

Išgirdę produkto apibūdinimą „kartus“ greičiausiai pagalvojate, kad ir neskanus. Liaudies medicinos žinovai ragina neatsisakyti kartumynų, o verčiau pasidomėti jų gydomosiomis savybėmis.

Garstyčios

Garstyčios veikia antiseptiškai. Be to, turi dar vieną gydomąją savybę: stiprina nervus, veikia raminamai. Garstyčių sėklos yra aitraus, deginančio skonio, jį suteikia gydomųjų savybių turinčios medžiagos – glikozidai, fermentai, riebalinis aliejus. Garstyčios skatina skrandžio sulčių išsiskyrimą, gerina virškinimą, todėl yra puikus prieskonis sunkiau virškinamiems patiekalams.

Garstyčios skatina skrandžio sulčių išsiskyrimą, gerina virškinimą, todėl yra puikus prieskonis sunkiau virškinamiems patiekalams.

Kam netinka. Garstyčių turėtų atsisakyti sergantieji inkstų ligomis ir tie, kuriuos vargina išsiplėtę odos kapiliarai ir gausus kūno plaukuotumas.

Greipfrutai

Šių vertingų citrusinių vaisių daug kas nemėgsta, o jeigu kada ir nusprendžia suvalgyti kokią skiltelę, tai pirmiausia kuo kruopščiausiai nulupa ne tik žievelę, bet ir kiekvieną skiltelę gaubiančias odeles. To daryti kaip tik nereikėtų, nes daugiausia vertingų medžiagų yra tose karčiose odelėse ir... sėklose. Ne veltui greipfrutai laikomi vienais vertingiausių vaisių. Jie gerina kepenų veiklą, o juose esanti ypatinga medžiaga inozitolis veiksmingai degina riebalus. Be to, greipfrutai valo kraujagysles, mažina „blogojo“ cholesterolio kiekį kraujyje, tonizuoja nervų sistemos veiklą, padeda susikaupti, nugena nuovargį.

Kam netinka. Greipfrutai netinka žmonėms, alergiškiems citrusiniams vaisiams. Visi kiti jų drąsiai gali valgyti. Tiesa, nereikėtų pamiršti, kad greipfrutų sultimis negalima užgerti jokių vaistų.

Kava

Kava / „Fotolia“ nuotr.

Jei esate įpratę gerti saldintą kavą, turbūt nustebsite – anoks čia kartumynas. Tačiau nesaldinta kava išties turi šiek tiek kartoką skonį. Šiuo aromatingu gėrimu piktnaudžiauti nevalia, tačiau vienas kitas puodelis labai praverčia, kai reikia nuginti nuovargį. Kava tinka susirgus kvėpavimo takų ligomis (stimuliuoja už kvėpavimą atsakingą smegenų sritį). Kavos patariama gerti ir sergantiesiems astma. Be to, kavoje yra vertingų mineralinių medžiagų ir aminorūgščių.

Kam netinka. Kavos reikėtų atsisakyti ar stipriai jos kiekį sumažinti sergantiesiems hipertonija, širdies ir kraujagyslių ligomis.

Kartusis šokoladas

Kava / „Fotolia“ nuotr.

Šokoladas – toks daugelio mėgstamas skanėstas, kurio karčiu nesinori vadinti. Tačiau saldumynų mėgėjai mieliau renkasi pienišką šokoladą. Ir blogai daro, nes pienas neutralizuoja kakavoje esančius bioflavonoidus ir antioksidantus. Išties vertingas yra tik juodasis šokoladas (kuo daugiau kakavos, tuo vertingesnis ir tuo... kartesnis). Neseniai šveicarų mokslininkai paskelbė, kad pakanka kasdien suvalgyti po 60 g šokolado, ir kraujagyslių kalkėjimo bei trombų susidarymo rizika sumažėja perpus. Be to, karčiajame šokolade nemažai kofeino ir teobromino, kurie stimuliuoja, didina darbingumą. Beje, šokolado savybes tyrę mokslininkai nustatė, kad jame esantis teobrominas kosulį malšina geriau už bet kokius vaistus.

Kam netinka. Šokolado nereikėtų valgyti diabetikams, tačiau tokiu, kuriame daug kakavos ir mažai cukraus, retkarčiais net jie gali pasimėgauti.

Verta žinoti

Karčių produktų nauda

* Gerina apetitą

* Naikina bakterijas, saugo nuo uždegimų

* Gerina virškinimą

* Aktyvina inkstų veiklą, skatina skysčių išsiskyrimą

* Gerina druskų ir teršalų pasišalinimą

* Padeda atsikratyti nereikalingų kilogramų

* Veikia kaip afrodiziakai

* Skaistina odą

* Gerina protinę veiklą