Karjeros džiunglėse. Sutuoktinis – irgi konkurentas?

Konkurencija / 123rf.com nuotr.
Konkurencija / 123rf.com nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2017-10-05 21:22
AA

Sakoma, kad viena iš šeiminės harmonijos paslapčių – tai sutuoktinių darbas visai skirtingose srityse. Ir jokiu būdu – ne toje pat įstaigoje.

Žinoma, kartais dėl labai nepanašios darbo specifikos irgi kyla nesutarimų. Fiksuotas valandas biure dirbantis gali nesuprasti mediko ar menininko viršvalandžių. Tačiau kur kas sudėtingesnės situacijos būna tada, kai vyras ir žmona tampa konkurentais.

Kartais net nebūtina dirbti kartu. Konkurencija pasireiškia noru turėti tokias pat ar aukštesnes pareigas nei sutuoktinis. Ir tuomet namie pradedama smulkmeniškai skirstytis buities darbais, kad tik namų tvarkymas ar vaikų priežiūra nepasiglemžtų daugiau laiko, kurį galima skirti kopimui į karjeros aukštumas.

Labai dažnai tada, kai pasiekiamas išsvajotas postas ar uždirbamas geras atlyginimas, nebelieka kada ir su kuo džiaugtis.

Tokie žmonės paprastai pamiršta, kad šeima yra komanda. Tada kiekvienas siekdamas savo tikslų neranda laiko „aukotis“ šeimai – juk tai taip senamadiška ir neprogresyvu. Tačiau labai dažnai tada, kai jau pasiekiamas išsvajotas postas ar uždirbamas geras atlyginimas, nebelieka kada ir su kuo džiaugtis. Ne tik tarpusavio susvetimėjimas, bet ir prarastas ryšys su vaikais staiga atveria akis – lieka vienatvė, nuovargis ir tuštuma. Ir laimėjimai nebeteikia pasitenkinimo.

Tačiau tai nereiškia, kad vaikus auginantys žmonės negali būti sėkmingi savo srities specialistai ar abu daryti karjerą. Tereikia būti ne konkurentais, o partneriais.

Galbūt šie patarimai bus naudingi.

1. Nedarykite karjeros tuo pat metu. Jei turite mažų vaikų, kažkuris turės dažniau imti nedarbingumą jų slaugymui, negalės likti viršvalandžių ir t. t. Todėl gerai įvertinkite savo darbinę situaciją. Galbūt vienam yra parankiau kiek „nusišalinti“, nes darbovietėje slogi atmosfera, ne itin viliojančios perspektyvos, arba darbo vieta tokia saugi, kad neverta baiminti dėl etatų mažinimo. O gal sutuoktiniui dabar kaip tik puiki proga sužibėti? Po poros metų, kai vienas bus įsitvirtinęs, vaikai ūgtels, ateis eilė ir kitam.

2. Namų ruoša – irgi darbas. Labai dažnai dirbantys žmonės (dažniausia vyrai) nevertina namų ruošos, kol ji neužgula jų pečių. Jei jūsų sutuoktinis irgi toks – padarykite jam „atostogas“. Tegul bent savaitę jus pavaduoja. Žmonėms kur kas lengviau atsisakyti profesinių ambicijų (tegul ir labai trumpam) tada, kai žino, jog jų triūsas namie vertinamas. Todėl dirbantis sutuoktinis turėtų negailėti likusiajam namie komplimentų, padėkoti už išlygintus drabužius, paruoštą vakarienę ir suprasti, jog tokia veikla kartais išvargina labiau nei posėdžiai biure.

3. Vertinkite vienas kito profesiją. Šeimoje nereiktų vertinti vienas kito pagal uždirbamų pinigų kiekį. Jei vienas per tą patį laiką uždirba kone dvigubai ar trigubai daugiau, nereiškia, kad kito darbas mažiau vertingas ar gerbtinas. Todėl mažiau uždirbančiam sutuoktiniui nelaidykite užuominų, ypač prie kitų žmonių, kad jo pajamos simbolinės, kad daugiau išeikvoja degalų, nei uždirba...

Savirealizacija labai svarbi kiekvienam iš mūsų. Tiesa, pasitaiko ir tokių situacijų, kai vienas sutuoktinis išlaiko šeimą, kitas dirba savo malonumui, tačiau susireikšmina ir reikalauja buitį dalytis pusiau. Būkite sąžiningi ir kritiškai vertinkite save. Juk kažin ar žemiausios grandies specialistas pavargsta taip pat, kaip atsakingus sprendimus priimantis įmonės vadovas.

4. Kelkite savivertę. Dažnai su savo sutuoktiniais ima aršiai konkuruoti tos moterys, kurių labai žema savivertė. Dažniausiai tokios nuostatos ateina iš vaikystės. Jei tėvai aiškino, jog pažymiai, diplomas yra labai svarbūs, tai ir užaugus norisi savo vertę įrodyti profesinėje srityje.

Tačiau jei nesiseka? Jei tai reikalauja milžiniškų pastangų? Atsiribokite nuo aplinkinių primestų nuostatų ir supraskite, jog kuriant šeimos laimę jūsų darbinė pozicija neturi reikšmės. Laimingi žmonės augina laimingus vaikus. Ar tikrai verta išgyventi net ir dėl atleidimo iš darbo? Įžvelkite ir teigiamas puses, galbūt atrasite visai kitą veiklą ir domėjimosi sritį. Ir ji nebūtinai turi būti populiari ar „prestižinė“.

5. Išmokite džiaugtis kito pasiekimais. Rodos, natūralu džiaugtis, jei paaukštino vyrą ar žmoną. Tačiau tikrovėje taip būna ne visada. Dažnai vyrams, o ne taip retai – ir moterims, įsijungia pavojaus signalas. „Jis ar ji pirmauja!“ Ir nors žodžiais sutuoktinis sveikinamas, tačiau galvoje dėliojasi planas, kaip gi pačiam kuo greičiau irgi pakilti bent laipteliu „aukščiau“.

Kur kas protingiau siekti karjeros vertinant aplinkybes savo darbovietėje, taip pat savo gebėjimus. Paskatinti konkurencijos su partneriu, žmonės paprastai privelia nemažai klaidų ir susigadina reputaciją. O juk jūsų situacija kitokia nei sutuoktinio.