Jūsų temperamentas: ypatybės ir suderinamumas, renkantis antrąją pusę

Emocijos / „Fotolia“ nuotr.
Emocijos / „Fotolia“ nuotr.
2015-08-30 13:00
AA

Temperamentas – įgimti asmenybės bruožai, nulemiantys mūsų gyvenimo būdą, savijautą, išvaizdą. Žvilgtelėti į tipų aprašymus verta net renkantis antrąją pusę. Ar žinote, koks yra jūsų temperamentas?

Cholerikas. Nepastovų, emocingą ir nekantrų choleriką be užuolankų galima vadinti karštakošiu. Apimtas pykčio jis ne visada susivaldo, todėl lengvai įsivelia į konfliktus, o nusiramina ne iš karto. Su šio tipo žmogumi ilgoje, lėtai judančioje eilėje geriau nestovėti. Visgi medalis turi dvi puses.

Su tokia pat energija cholerikas čiumpa tvarkyti reikalus, darbui atiduoda visą savo laiką ir jėgas. Jis domisi visuomenine veikla, rodo iniciatyvą, kalba be užuolankų. Šio tipo žmonės vadovaujasi principu, kad kliūtis geriau įveikti, o ne apeiti. Stačiokui ir neretai savanaudžiui cholerikui netinka pastovus, nuobodus darbas. Kad netaptų irzlūs ir greitai užsiplieskiantys, jie turėtų daugiau dėmesio ir laiko skirti savo dvasiniam gyvenimui.

Sangvinikas. Idealus darbuotojas ir pašnekovas, kuriam patikimiausias problemų sprendimo būdas – humoras. Taip būtų galima apibūdinti laisvai bendraujantį, tolerantišką, gyvenimu besidžiaugiantį ir niekam problemų nekeliantį sangviniką. Jis puikiai orientuojasi situacijoje net pačiomis nepalankiausiomis aplinkybėmis, greitai perpranta bet kokią naują veiklą, mėgsta naujoves.

Patirdamas nedidelę įtampą gali nuversti kalnus, todėl šio tipo žmonės – puikūs vadovai. Tačiau noras nuveikti kuo daugiau darbų kartais gali pakišti koją – griebdamasis vis naujos veiklos sangvinikas nesugeba nei sistemingai dirbti, nei gyventi. Jis staiga užsidega, tačiau taip pat greitai ir nurimsta.

Flegmatikas. Kas gi nudirbtų nuobodžius darbus ir palaikytų pusiausvyrą energija trykštančių cholerikų ir sangvinikų draugijoje, jei ne flegmatikas? Tai ramus ir kantrus žmogus, kurį išvesti iš pusiausvyros itin sunku. Nors prie naujų sąlygų prisitaiko lėtai ir sunkiai, dirba kruopščiai, atsakingai ir iki galo, todėl labai nemėgsta būti blaškomas ir trukdomas.

Šio tipo žmonės nėra linkę persistengti. Savo jėgas visuomet tausoja, jų nešvaisto be reikalo, viską vertina atsargiai, nuolat apsvarsto, apgalvoja. Flegmatikas pastovus ne tik darbe, bet ir asmeniniame gyvenime – jam nebūdinga keisti aprangą, šukuoseną ar mitybos įpročius. Tiesa, kai kuriose situacijose pastovumas ir ramumas virsta vangumu, tingėjimu ir emocionalumo stygiumi.  

Melancholikas. Didysis pesimistas. Jautrus, drovus ir įžeidus melancholikas priklauso nuo jo paties vidinės būsenos. Net dėl menkiausių smulkmenų gali labai nusiminti ir įpulti į gilų pesimizmą. Nepažįstami žmonės jam kelia nerimą, todėl melancholikas mėgsta vienatvę ir ramybę. Tiesa, savo nerimą, baimes ir nuotaikas slepia taip giliai, kad retas kuris jas pastebi.

Taip pat skaitykite: Piešinio testas: koks jūsų seksualinis temperamentas?

Nors dažnai būna liūdnas ir susikrimtęs, melancholikas yra pastovus ir ištikimas. Tiesa, neretai savo antrąją pusę kankina įvairiais reikalavimais ir nepagrįstai įtarinėja. Šio temperamento žmones nesunku pažinti iš santūrios laikysenos, prislopintos kalbos, drovumo ir neryžtingumo. Esant palankioms sąlygoms melancholikas gali būti puikus darbuotojas, blogoms – baikštus, lengvai pažeidžiamas žmogus.

Tipų įvairovė. Nieko nuostabaus, jei vienam žmogui tinka kelių temperamento tipų bruožai. Taip, anot psichologų, nutinka labai dažnai. Negana to, yra manoma, kad žmogui būdingi visi tipai, tik kiekvienas jų pasireiškia esant tam tikroms sąlygoms ir aplinkybėms. Pavyzdžiui, dominuojantis temperamento tipas būna akivaizdžiausias laiką leidžiant su artimaisiais.

Antrasis pagal reikšmingumą tipas pasireiškia oficialioje aplinkoje, kai tenka bendrauti su visiškai nepažįstamais žmonėmis. Įsijautus į tam tikrą vaidmenį (viršininko, pavaldinio, verslo partnerio ir pan.), išryškėja trečiasis temperamento tipas. Ketvirtasis, manoma, atsiskleidžia ypač retai, tik labai didelį stresą sukeliančiomis gyvenimo situacijomis.

Naudinga žinoti

Ar žinote, kad temperamentą galima nustatyti ne tik pagal būdo, bet ir veido bruožus? Pasirodo, optimistų, juoktis mėgstančių sangvinikų lūpų kampučiai yra pakelti aukštyn. Į įvairias situacijas baikščiai reaguojantys melancholikai pasižymi liūdna veido išraiška ir žemyn nusvirusiais kampučiais. Na, o flegmatikų ir cholerikų burnos linija yra horizontali.

Tačiau tiek temperamentą, tiek veido bruožus galima šiek tiek pakeisti. Kad veidas taptų patrauklesnis, o išraiška linksmesnė, rekomenduojama kuo dažniau atlikti paprastą veido raumenis stiprinantį pratimą.

Stovėdami prieš veidrodį lėtai įkvėpkite ir lūpų kampučius maksimaliai pakelkite į viršų. Tuo pat metu prisimerkite, prasižiokite ir apnuoginkite dantis, sulaikykite kvėpavimą. Tuomet greitai iškvėpkite ir atpalaiduokite veido raumenis.

Tinka ar netinka?

Apie porų suderinamumą galima spręsti ne tik iš gimimo datos ar Zodiako ženklo, bet ir temperamento tipo. Ar žinote, su kuo po vienu stogu geriausiai jaučiasi melancholikas? O kam į atlapus visuomet pasiruošęs kibti sangvinikas?

Jeigu esate cholerikė, ramybės ieškokite flegmatiko draugijoje. Ši sąjunga naudinga tuo, kad pastovus ir neapsakomai ramus flegmatikas palaiko šiokią tokią tvarką chaotiškame choleriko gyvenime, o pastarasis jį išjudina iš amžino sąstingio. Šiai porai grėsmė gali kilti tik tada, jei vieną dieną cholerikas nuspręstų, kad jo laivas per ilgai užsistovėjo nuo vėjų apsaugotoje prieplaukoje.

Choleriko ir sangviniko sąjunga pagrįsta savitarpio supratimu: vienas žarsto idėjas, kitas jas realizuoja. Santykiai su melancholiku dažniausiai panašūs į ašarų pakalnę. Na, o dviejų cholerikų mėginimas gyventi po vienu stogu kvepia itališkomis aistromis – daug triukšmo, konfliktų, sudaužytų indų ir aistringos meilės.

Jeigu esate sangvinikė, jums į porą puikiai tinka flegmatikas. Tačiau gerai jaustumėtės įsikibusi į parankę ir melancholikui. Jei melancholikas sangvinikui leistų lyderiauti, o pastarasis paniurėlį džiugintų, gyvenimas būtų išties gražus. Tik svarbu apsišarvuoti taktu ir kantrybe.

Taip pat skaitykite: Asmenybės ugdymo trenerė: ką reiškia „būti savimi“?

Tačiau jei melancholikas nuspręstų įrodyti esąs ne ką prastesnė šeimos galva, bendras gyvenimas pamažu virstų karo lauku. Priešingai nei kitų vienodų tipų poros, puikiai jaučiasi du panašiai į gyvenimą žvelgiantys sangvinikai. Jie turi daug bendrų interesų, puikiai supranta vienas kitą iš pusės žodžio, todėl niekada nenuobodžiauja. Na, o jei abu suvienija jėgas, neįveikiamos kliūtys pačios pranyksta.  

Jeigu esate flegmatikė, į jūsų gyvenimą audringų vėjų gali įnešti cholerikas (vienas džiaugiasi partnerio ramybe, kitas – galimybe nuo savo pečių nusimesti atsakomybės naštą). Tačiau bene sėkmingiausios sąjungos verta tikėtis su sangviniku. Praktiškas, aktyviai socialiniame gyvenime dalyvaujantis sangvinikas ištraukia flegmatiką iš jo pasaulėlio ir mielai pasidalija gyvenimo džiaugsmu. O flegmatikas, be didelio vargo atiduodamas vairą į mylimojo rankas, jį labai greitai nuramina.

Flegmatikas ir flegmatikas – prastas duetas, nors jokia kita sąjunga negarantuoja tokios ramybės ir tarpusavio supratimo. Visgi uždariems ir į savo pasaulį panirusiems flegmatikams sunkiai sektųsi išgirsti partnerį. Galų gale ramybė, stabilumas ir pasyvumas vieną dieną virstų nepakeliama našta.

Jeigu esate melancholikė, jums į porą puikiai tinka gyvenimo džiaugsmu trykštantis sangvinikas (tik svarbu apsišarvuoti kantrybe ir išlikti taktiškiems). Mat flegmatikas, net ir pats to nenorėdamas, savo lėtumu gali išvaryti iš proto, o savanaudis cholerikas nuolat darytų spaudimą, neretai privedantį prie ašarų.

Dviejų melancholikų sąjunga bus pagrįsta ramybe, tačiau nuolat kybos ant plauko. Mat jautrius šio tipo atstovus labai lengva išvesti iš pusiausvyros ir sukelti emocijų audrą. Be to, du melancholikai neturi kuo vienas kitą papildyti.