7 ryto ritualai: atsikratysite nerimo ir pajusite pasitenkinimą gyvenimu

Arbata / „Fotolia“ nuotr.
Arbata / „Fotolia“ nuotr.
2016-03-11 09:00
AA

Nuo senų laikų yra sakoma, kad gera dienos pradžia dovanoja gerą dieną. Todėl labai svarbu kiekvieną dieną pradėti pozityviai, be rūpesčio raukšlės kaktoje.

JAV buvo atlikta apklausa, kurioje dalyvavo per 10 tūkst. įvairių sričių tarnautojų, turinčių šeimas. Paaiškėjo, kad daugiau kaip 70 proc. šių žmonių rytas yra labiausiai stresą kelianti dienos dalis, kupina beprotiško skubėjimo, įtampos, nerimo, barnių ir ginčų su antrąja puse ar atžalomis.

Sakoma, kad tekanti saulė turi ir gydomųjų galių – dažnai šį ryto reginį stebėdamas žmogus jaunėja, šviesėja, gerėja regėjimas, o akys ima žvilgėti.

Respondentai teigė ryte visiškai neturintys laiko sau, apsiribojantys keliomis minutėmis, per kurias paskubomis išgeria kavą. Kai kurie neturi ir šio ritualo – kavos nusiperka ir išgeria pakeliui į darbą ar jau darbe.

Jei apklaustume kiekvienos Vakarų pasaulio šalies gyventojus, greičiausiai rezultatai būtų panašūs. Šių laikų žmonės nebeturi laiko rytą pradėti ramiai ir harmoningai. Natūraliosios medicinos specialistų teigimu, tai yra didžiulė žala organizmui ir viena iš nuolatinio streso bei lėtinio nuovargio priežasčių.

Taip pat skaitykite: Asmenybės ugdymo mokytojas S.Urbonas: „Nenorite būti amžinu pralaimėtoju? Prireiks radikalaus šuolio“

„Viena didžiausių problemų yra ta, kad dauguma šiuolaikinių žmonių visiškai nepaiso natūralių bioritmų ir pernelyg vėlai gulasi. Natūralu, kad ryte būna sunku keltis. Be to, dieną ne tik pradeda, bet ir baigia neharmoningai: žiūrėdami televizorių ar triukšmingus filmus, klausydami trankios muzikos.

Pakaktų dienotvarkę sustyguoti taip, kad vakare ramiai pasivaikščiotų gryname ore ir lovoje atsidurtų iki dešimtos vakaro. Ilgainiui viskas pasikeistų į gera. Rytai taptų daug lengvesni, gražesni ir šviesesni“, – įsitikinęs vienas iš Amerikos sveikos gyvensenos autoritetų dr. Josephas Mercola.

Jo ir daugelio kitų sveikos gyvensenos propaguotojų manymu, ryto ritualams vertėtų skirti ne mažiau kaip valandą kasdien. Jeigu tai pavyktų, būtų daug nuveikta geros savijautos ir sveikatos labui.

Jūsų dėmesiui – keli žinovų įvardyti ypač naudingi ryto ritualai. Žinoma, tai nereiškia, kad reikia paisyti jų visų. Galite išsirinkti tinkamiausius arba susikurti savus. Svarbiausia, kad rytas prasidėtų malonia valandėle, skirta sau ir be karštligiškos skubos.

Sveikos gyvensenos propaguotojų manymu, ryto ritualams vertėtų skirti ne mažiau kaip valandą kasdien. Jeigu tai pavyktų, būtų daug nuveikta geros savijautos ir sveikatos labui.

Kelkitės lėtai. Daugybė žmonių, vos tik suskambus žadintuvui, šoka iš lovos ir skuba ruošti kavos, pusryčių, rengtis. Britų mokslininkai atliko tyrimus ir teigia, kad šis įprotis žudantis. Ne tik kelia organizmui didžiulį stresą, bet, jei kartojasi diena iš dienos, silpnina imunitetą, didina riziką susirgti širdies ligomis ir netgi tikimybę patirti infarktą. Pasak tyrėjų, pabudus reikėtų dar kurį laiką pagulėti, išsibudinti negalvojant apie dienos rūpesčius.

Rytas / „Shuterstock“ nuotr.

Natūraliosios medicinos žinovai laiką, skirtą pabusti, apibūdina dar tiksliau. Pasak jų, pats svarbiausias dienos laikas yra 12 min. po pabudimo. Nuo jų priklauso, kokia bus diena – chaotiška ar harmoninga. Šias 12 min. rekomenduojama praleisti patogiai įsitaisius lovoje, mąstant apie ką nors gražaus ir pozityvaus. Sakoma, kad tuo metu ypač tinka kalbėti maldą ar susikurtą mantrą.

Susikurkite įkvepiančią mantrą. Ji turėtų įkrauti geros energijos visai dienai. Štai viena mantra, kurią siūlo populiarios knygos „Paslaptis“ autoriai: „Esu dėkingas Kūrėjui (Dievui) už gyvybę, už mane supančią meilę ir grožį. Jaučiu, kaip į mano gyvenimą ateina visa, kas geriausia. Einu į naują dieną atvira, spinduliuojančia širdimi, pasiruošęs kiekvienam sutiktam padovanoti šypseną. Aš kupinas energijos ir gyvenimo džiaugsmo. Aplink save matau tik tai, kas gera ir džiugu. Visi mane supantys žmonės yra geri. Esu laimingas gyvendamas nuostabiame pasaulyje. Šiandien yra pati geriausia mano gyvenimo diena!“.

Pasitikite tekančią saulę. Ne veltui įvairių energinių praktikų propaguotojai, jogai nuo neatmenamų laikų užsiėmimams renkasi laiką, kai teka saulė. Jų praktikos skirtos ne tik saulei pasveikinti, bet ir pasisemti iš jos pozityvios energijos bei gyvenimo džiaugsmo. Sakoma, kad tekanti saulė turi ir gydomųjų galių – dažnai šį ryto reginį stebėdamas žmogus jaunėja, šviesėja, gerėja regėjimas, o akys ima žvilgėti. Tekančios saulės šviesa veikia geriau nei bet koks jauninamasis kremas.

Rytas / „Shuterstock“ nuotr.

Harmonizuokite kvėpavimą. Kvėpavimas – tai mūsų gyvybės versmė. Kaip tik nuo jo labai priklauso, kaip jaučiamės. Jei kvėpavimas ramus, harmoningas, gera ir savijauta. Paprastas iš jogų atkeliavęs pratimas, atliekamas ryte, nuteikia kur kas geriau nei puodelis kavos. Pasijusite žvalūs, energingi ir, svarbiausia, ramiai pradėsite dieną. Pratimą patartina atlikti atsikėlus, tuščiu skrandžiu, gerai išvėdintoje patalpoje, o dar geriau gryname ore.

Nykščiu užspauskite kairiąją šnervę, dešiniąja ramiai, tolygiai ir giliai kvėpkite orą, skaičiuodami iki keturių. Nykščiu ir rodomuoju pirštu užspauskite abi nosies šnerves ir sulaikę kvėpavimą suskaičiuokite iki šešiolikos. Dešiniąją šnervę laikykite užspaustą, o pro kairiąją iškvėpkite orą skaičiuodami iki aštuonių. Viską pakartokite pradėdami nuo kitos šnervės, t. y. užspauskite dešiniąją šnervę ir pro kairiąją kvėpkite skaičiuodami iki keturių, paskui kvėpavimą sulaikykite ir iškvėpkite pro dešiniąją. Kvėpavimo pratimą viena ir kita šnerve pakartokite 8 kartus.

Sužadinkite gyvybinę energiją. Kam teko domėtis energinėmis praktikomis, tikriausiai girdėjo, kad mūsų kūne cirkuliuoja tam tikra gyvybinė energija (kinai ją vadina či). Daosistai nuo seno manė, kad kiekvieną rytą ją reikia pažadinti. Kai ši energija teka harmoningai, žmogaus kūnas būna kupinas energijos, stiprus ir atsparus bet kokioms ligoms ir neigiamoms emocijoms.

Nebūtina būti rytietiškų praktikų aktyvistu, energijai sužadinti pakaks atlikti keletą paprastų veiksmų.

Taip pat skaitykite: Iš kur pasisemti energijos? 6 būdai be kofeino

Patrinkite delną į delną. Tada delnais švelniai kelis kartus patrinkite veidą, tarsi jį praustumėte. Didžiuoju pirštu ir nykščiu paspaudykite ausų galiukus: nuo viršaus iki apačios, paplekšnokite delnu galvą – nuo kaklo iki viršugalvio, tada viena ranka paplekšnokite kitą ranką nuo viršaus iki apačios, iš visų pusių. Tą patį padarykite kita ranka. Paplekšnokite krūtinę, pilvą, aplink juosmenį.

Ratu pasukite klubus, paplekšnokite kojas – nuo klubų iki pat apačios.: iš pradžių išorinę kojų dalį, paskui vidinę. Pasukite ratuku kelius – į vieną ir į kitą pusę. Pėdomis pieškite O raidę – į vieną ir į kitą pusę. Galiausiai atpalaiduokite visą kūną ir pastriksėkite, paspyruokliuokite.

Baigus šią mankštą, labai naudinga atlikti keletą paprastų tempimo pratimų (ištempkite nugarą, šonus, kojas). Tiks ir kitokia lengva mankšta. Daugelis sveikos gyvensenos žinovų nepataria ankstyvo ryto pradėti itin intensyviu sportu.

Išmėginkite kontrastinį dušą. Suaktyvinus dvasinę energiją, neprošal pažadinti, energizuoti ir fizinį kūną. Šiuo atveju vargu ar gali būti kas geriau už kontrastinį dušą. Jis ne tik padeda visiškai atsibusti iš miegų, bet ir puikiai stiprina imunitetą, gražina odą, suteikia žvalumo bei geros nuotaikos. Įrodyta, kad užsigrūdinę žmonės tampa atsparesni ne tik ligoms, bet ir stresui.

Kontrastinio dušo procedūrą pradėkite karštu vandeniu. Kai kūnas gerai įšils, galite atsukti šaltą. Po karštu dušu stovėkite 30–40 sekundžių, po šaltu pakaks 15–20 sekundžių. Procedūrą pakartokite 3–5 kartus. Užbaikite šaltu vandeniu. Po kontrastinio dušo būtinai aktyviai apsitrinkite šiurkščiu rankšluosčiu – tai puikiai suaktyvina kraujotaką, masažuoja visą kūną.

Rytas / „Shuterstock“ nuotr.

Vasarą kontrastinį ryto dušą galite keisti maudynėmis jūroje ar ežere. Taip pat nuostabiai naudingas ritualas – basomis braidyti po rasotą žolę.

Pasiruoškite sveiko gėrimo. Daugelio žmonių diena tradiciškai prasideda puodeliu kavos. Sakoma, tai padeda lengviau pabusti, tapti žvalesniam. Vis dėlto sveikos gyvensenos specialistai įsitikinę, kad yra sveikatai kur kas naudingesnių ryto gėrimų, kurie ne tik suteikia energijos, bet ir gerina medžiagų apykaitą, žarnyno tonusą ir pan.

Štai keletas organizmui naudingų gėrimų, kurie gali tapti nauju ryto ritualu: stiklinė šilto vandens su šlakeliu šviežių citrinų sulčių, stiklinė šilto vandens su šaukštu obuolių sidro acto, stiklinė šilto vandens su šaukšteliu Ceilono cinamono ir šaukšteliu medaus.

Ideali dienotvarkė

Kaip manote, kokia būtų jūsų absoliučiai ideali diena, jeigu galėtumėte sau leisti laisvai pasirinkti?.. Vokiečių mokslininkai pamėgino sudėlioti optimaliai subalansuotą dienotvarkę, kuri padėtų susikurti kokybišką gyvenimą, kad jame būtų kiek įmanoma mažiau streso ir kuo daugiau pasitenkinimo.

Išanalizavę įvairių apklausų duomenis, tyrėjai pabandė apskaičiuoti, kiek laiko per parą moteris galėtų skirti įvairiems užsiėmimams, kad jie neišvargintų ir būtų maksimaliai naudingi.

  • 7 val. miegui;
  • 6 val. karjerai;
  • 60 min. maisto ruošai;
  • 60 min. buities darbams;
  • 60 min. poilsiui, atsipalaidavimui;
  • 90 min. pomėgiams;
  • 90 min. bendravimui su draugėmis ar kitais širdžiai mielais žmonėmis;
  • 90 min. romantiškiems jausmams, pabūti dviese su partneriu;
  • 90 min. tik vaikams skirto laiko;
  • 60 min. grožiui;
  • 60 min. sportui.

Deja, mokslininkai pastebėjo, kad reta moteris sau leidžia gyventi pagal tokią dienotvarkę. Pasak jų, daugelis pernelyg daug laiko skiria karjerai ir buičiai ir pernelyg mažai atsipalaidavimui ir asmeniniams pomėgiams. Būtent dėl to šiuolaikinių dailiosios lyties atstovių gyvenime tiek daug streso, lėtinio nuovargio, nepasitenkinimo savimi ir savo gyvenimu.

Taip pat skaitykite: Psichologė Loreta Vaičaitytė: „Moteris kartais turi „išjungti“ pareigos jausmą ir pabūti savanaudė“