20 priežasčių, kodėl nekrinta svoris

Obuolys ir svarmenys / Fotolia nuotr.
Obuolys ir svarmenys / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2016-06-16 11:52
AA

Kai bandote mesti svorį, organizmas su tuo kovoja. Net jei iš pradžių svoris krito labai lengvai, ateina momentai, kai atsikratyti papildomų kilogramų darosi vis sunkiau.

„Jeigu per 2 savaites pastebite, kad svorio kritimas sustojo, nors jūs pakankamai sveikai maitinatės, sportuojate, vakare kelios valandos iki miego neprisivalgote, tada reiktų peržiūrėti šį specialistų parengtą sąrašą ir pagalvoti, ar jūsų nekamuoja viena iš šių problemų“, – kalba Lieknėjimo ir sveikatingumo centro vadovė Lina Smaidrytė​.

1. Svoris krinta, tačiau to nepastebite

Jeigu manote, kad svoris nustojo kristi, pirmas žingsnis būtų nusiraminti ir apgalvoti, kodėl tai nutiko. Pradėję nerimauti dėl sustojusio kristi svorio galite tik pabloginti situaciją. Yra kelios priežastys, kodėl žmonės mano, jog svoris nustojo kristi. Tikėtina, kad vietoj svorio metimo pradėjo keistis kūno proporcijos, tai yra, numetama daugiau riebalų išlaikant arba padidinant raumenų masę.

Taip pat nepamirškite, kad svarstyklės gali mus apgauti. Svoris visada svyruoja – vakare sversime daugiau nei ryte. Kūno svoris taip pat gali kisti priklausomai nuo to, kiek vandens organizmas kaupia bei ar yra hormoninių pokyčių. Tad nors svoris ir krinta lėtai, dėl to, kad organizmas sukaupia daugiau vandens, gali atrodyti, kad svoris stovi vietoje, nors iš tikrųjų taip nėra. Tai nėra blogai, nes anksčiau ar vėliau vanduo pasišalins, o numesti juk ir norime riebaliukus, kurie ir taip krito visą laiką.

2. Neatkreipiate dėmesio į maistą

Auksinė taisyklė yra tokia, kad baltymai turėtų sudaryti 25% mūsų suvartojamo maisto.

Pastabumas yra labai svarbi savybė metant svorį. Pasitaiko atvejų, kai žmonės nežino, kiek jie turėtų suvalgyti iš tikrųjų ir ko. Todėl vertėtų iš pradžių vesti mitybos dienoraštį. Tai naudinga ne tik pradedantiesiems; jeigu svoris nustojo kristi, siūlome vėl rašyti kiek, ko ir kada valgote. Skamba paprastai, bet dažnai žmonės tiesiog nepastebi, kiek ir ko suvalgo.

3. Nesuvalgote pakankamai baltymų

Baltymai yra labai svarbus lieknėjant, jeigu nenorite patirti „jo-jo“ efekto. Jie ne tik atlieka statybinę funkciją organizme, bet ir sumažina norą užkandžiauti. Taip yra todėl, kad baltymai paveikia alkį ir sotumą reguliuojančius hormonus, tad natūraliai norisi valgyti mažiau.

Taip pat dėl baltymų medžiagų apykaita nesulėtėja, o pagreitėja. Tačiau, svarbu prisiminti, kad valgyti reikia viską. Todėl valgydami per daug baltymų teigiamų poveikių ne tik kad negausime, bet galime ir pakenkti sau. Auksinė taisyklė yra tokia, kad baltymai turėtų sudaryti 25% mūsų suvartojamo maisto.

4. Suvartojate per daug kalorijų

Tai yra vienas iš atvejų, kai žmonės galvoja, kad jiems tikrai taip nėra, bet.. Didelis procentas žmonių, kuriems nekrenta svoris, tiesiog suvalgo per daug maisto arba nesubalansuoja mitybos. Ir vėl prisiminkite mitybos dienoraštį.

5. Nevalgote pakankamai visaverčio maisto

Maisto kokybė yra tokia pat svarbi, kaip ir suvalgyto maisto kiekis. Natūralūs ir visaverčiai maisto produktai suteikia daugiau sotumo jausmo. Taip pat tikėtina, kad valgant visavertį maistą, jūsų kūnas gaus daugiau reikalingų vitaminų ir mineralų, tad svoris vėl pradės kristi.

6. Nedarote sveikatingumo treniruočių

Vienas iš svarbesnių veiksnių metant svorį yra klausimas, ar sportuojate ir kaip sportuojate? Užmiršus tvirtinimo pratimus raumenys nusilpsta ir sulėtėja medžiagų apykaita.

TAIP PAT SKAITYKITE: Jei norite atsikratyti riebalų, kilnokite svarmenis ir nepersistenkite su kardio pratimais

7. Persivalgote (net ir sveiko maisto)

Dieta, valgiaraštis ir mitybos planas. Dažnai jie turi šalutinį poveikį. Tai persivalgymas. Net jeigu persivalgėte sveiko maisto – problema išlieka. Nuolatinis persivalgymas sukelia daugiau problemų metant svorį nei manote.

8. Nedarote aerobinių pratimų

Tikėtina, kad darote nepakankamai arba netikslingų aerobinių pratimų. Metant svorį svarbu prisiminti ir tokias paprastas veiklas kaip vaikščiojimas. Jeigu pradėjus sportuoti visiškai nustojote vaikščioti, nors anksčiau nueidavote nemažai, tai gali būti svorio nekritimo priežastis. Kardiovaskuliniai pratimai yra vienas iš būdų sumažinti liemens apimtį. Taigi, mažiau atsilenkimų ir daugiau išlieto prakaito.

9. Geriate cukrų

Gaivieji gėrimai yra slaptas priešas bandant numesti svorio. Jie yra prisotinti cukraus skystame pavidale ir net nepastebime, kaip išgeriame net keletą šaukštų cukraus. Tas pats galioja ir sultims arba cukrui arbatoje arba kavoje.

Įsivaizduokite, kad geriate apelsinų sultis. Stiklinei sulčių tikriausiai reikėjo ne vieno ir ne dviejų apelsinų, o išgeriame labai greitai. Tačiau jeigu tiek pat apelsinų reiktų suvalgyti, tikriausiai net neįveiktume jų vienu prisėdimu ir jaustumėmės daug sotesni. Cukrus gėrimuose nesuteikia sotumo jausmo ir sukelia alkį, todėl labai svarbu negerti cukraus.

10. Problemos dėl miego

Dažnai problemos darbe, šeimoje arba kažkoks nemalonus įvykis išmuša mus iš vėžių. Jeigu nespėjame atsigauti ir pailsėti, svorį numesti bus labai sunku. Pakankamai neišsimiegojus kūne gaminama daugiau streso hormonų, kurie yra atsakingi už svorio kaupimąsį aplink pilvą ir klubus bei padidėjusį alkį. Nors ir miegate tiek pat valandų, kaip ir visada, jeigu paskutiniu metu teko patirti daug streso, visų pirma reiktų atsipalaiduoti.

11. Suvartojate per daug angliavandenių

Angliavandeniai taip pat gali būti priežastis, kodėl svoris nekrinta. Jeigu dar turite gan didelį antsvorį arba turite antro tipo diabetą, verta pagalvoti apie mažai angliavandenių turinčią mitybą. Kai kuriems žmonėms ši mityba padeda išjudinti svorio metimą ir net pagerina insulino jautrumą.

12. Valgote per dažnai

Ar teko girdėti, kad valgyti reikia labai dažnai ir mažomis porcijomis? Tiesa sakant, šis metodas gali turėti ir atvirkštinį efektą, kai nebe sukontroliuojama, kiek suvalgoma, ir padidėja noras užkandžiauti. Jeigu visą laiką bandėt valgyti būtent taip, atėjo metas pakeisti savo mitybos įpročius ir pažiūrėti, ar per 2 savaites kas nors pasikeis.

13. Geriate per mažai vandens

Kiekvieną dieną reikėtų išgerti apie 2 litrus vandens, tai vidutinis vandens kiekis, tačiau reikėtų susižinoti tikslų vandens kiekį būtent jums.

Jeigu pastebėtume, daugelyje straipsnių apie mitybą paminimas vanduo. Tai vienas iš tų akivaizdžių pagalbininkų, kuriuos žmonės pamiršta. Žinoma, tai nereiškia, kad reikia gerti tiek vandens, kad nuolat stovėtume eilėje prie tualeto. Auksinė taisyklė yra tokia, kad reikia išgert bent 0,03 l vandens vienam kūno kilogramui. Tad padauginkite savo kūno svorį iš 0,03 iš sužinosite, kiek vandens jums reikia per parą.

14. Geriate per daug alkoholio

Padauginkite savo kūno svorį iš 0,03 iš sužinosite, kiek vandens jums reikia per parą.

Kartais priežastis slypi tiesiai prieš akis. Alkoholis, net ir nedaug jo, sukelia apetitą ir priverčia mus suvalgyti daugiau ar užkandžiauti dažniau. Jeigu svoris nustojo kristi, apribokite alkoholio vartojimą ir per kelias savaites turėtų pasimatyti rezultatai.

15. Nesiklausote savo kūno siunčiamų signalų

Intuityvus valgymas yra viena iš veiksmingiausių priemonių metant svorį ir jį išlaikant. Nors skirtingų technikų, kaip tai naudoti, yra gana daug, pateikiame jums kelis pavyzdžius: valgyti lėtai, nevalgyti prie televizoriaus arba kompiuterio, mėgautis maistu. Iš esmės intuityvus valgymas nedraudžią jokių produktų, bet moko mėgautis maistu ir nepersivalgyti. Valgydami pabandykite pajusti, kada jau atėjo ta riba, kai esate sotūs, ir tada sustokite. Nors nėra taip lengva kaip atrodo, pabandyti verta.

TAIP PAT SKAITYKITE: Intuityvaus valgymo specialistė Aušra Jauniškytė-Ingelevičienė: „Badavimas ir detoksikacija tik dar labiau skatina toksinų išsiskyrimą“

16. Turite endokrinologinį sutrikimą

Kartais svoris nekrinta arba sustoja kritęs dėl tokių priežasčių, kaip hormonų pusiausvyros sutrikimai. Vienas iš jų yra sutrikusi skydliaukės veikla, dėl kurios yra velniškai sunku sulieknėti.

„Neseniai turėjome vieną klientę, kuri po kelių lieknėjimo programos ciklų vis nenumesdavo svorio. Pasitikrinus paaiškėjo, kad dėl antinkščių sutrikimo jos hormonų pusiausvyra buvo sutrikusi. Susitvarkius šią problemą, svoris pradėjo kristi, o dabar tikslas jau nebėra tiesiog numesti svorį, bet padailinti kūno linijas“, – pasakoja L.Smaidrytė.

17. Turite priklausomybę greitam maistui

Nors skamba ir keistai, kai kurie žmonės turi priklausomybę greitam maistui. Tiesiog negali be jo gyventi. Vieno tyrimo duomenimis, 20 proc. amerikiečių galėtų būti priskirti šiai kategorijai. Turint tokių problemų yra būtina kreiptis į mitybos specialistą arba psichologą.

18. Badavote per daug ilgai

Dietos ir badavimas dažnai atneša nelauktą rezultatą – „jo-jo“ efektą. Tačiau yra ir dar vienas šalutinis poveikis: jeigu svoris iš pradžių krito greitai, vienu metu jis tiesiog nustoja kritęs. Jeigu esate tokioje situacijoje, siūlome padaryti pertrauką nuo dietų ir pergalvoti savo mitybą. Tikėtina, kad paskutiniu metu valgėte labai mažai, nors svoris ir krito. Dabar pasiekėte tokią stadiją, kai organizmas nusilpo.

19. Jūsų lūkesčiai nėra tikroviški

Svorio metimas yra daug lėtesnis procesas nei norime. Nors iš pradžių išeina lieknėti greičiau, nenualinant organizmo, tai negali tęstis. Sveikas svorio metimas yra, kai numetame maždaug 0,5 kg (daugiausia 1 kg) per savaitę. Visi negali atrodyti kaip kultūristai iš žurnalų viršelių. Tam reikėtų gyventi sporto salėje.

Pergalvokite, kiek svorio norite numesti ir per kokį laiką. Taip pat svarbu atsižvelgti, ar tikrai lieknėjimas reikalingas? Gal tiesiog reikia keisti kūno proporcijas, o ne lieknėti?

20. Per daug susikoncentruojate į dietas

Dietos neveikia. Taškas. Jeigu norite ilgalaikio pokyčio, neskubėdami keiskite pokyčius ir kreipkitės specialistų pagalbos. Nealinkite organizmo ir savęs, juk jūsų tikslas yra atrodyti gražiau ir jaustis energingiau. Svorio metimas yra sunkus procesas, kurį lemia labai daug veiksnių. Jeigu jaučiatės sutrikę, ką daryti toliau, nesijaudinkite, jūs ne vieni. Svarbiausi apgalvoti, ko norite ir kaip galite tai pasiekti.

Temos: