Metų kultūros žmogus

NUGALĖTOJOS Lina Lapelytė, Rugilė Barzdžiukaitė ir Vaiva Grainytė

Už kovą dėl savo idėjos

Venecijos bienalės pagrindinio prizo „Auksinis liūtas“ laimėtojos menininkės Lina LAPELYTĖ (35), Rugilė BARZDŽIUKAITĖ (36) ir Vaiva GRAINYTĖ (34) ir nesitikėjo, kad jų opera-performansas „Saulė ir jūra (Marina)“ Lietuvai atneš visuotinį pripažinimą. Vien dalyvauti Venecijos bienalėje yra didelė privilegija ir laimėjimas, o svajoti apie „Auksinį liūtą“ atrodė per drąsu. Tačiau vos bienalei prasidėjus prie Lietuvos nacionalinio paviljono ėmė driektis lankytojų eilės: visi troško pamatyti dainuojantį paplūdimį, kurio idėjai įgyvendinti prireikė 35 tonų smėlio ir daugiau kaip 20 atlikėjų iš Lietuvos ir Italijos. Idėja kainavo brangiai, kūrėjos patyrė finansinių sunkumų, bet į pagalbą atėjo Lietuvos žmonės – jie aukojo lėšų, kad performansas toliau gyvuotų. Publiką sužavėjęs pasirodymas aukščiausią įvertinimą gavo už netikėtą nacionalinį prisistatymą, eksperimentinę dvasią ir kitokį vietos panaudojimą, drauge kuriant ryšį su Venecijos gyventojais.

Kristina Sabaliauskaitė

Už tiltą tarp praeities ir dabarties

Lietuvos literatūroje rašytoja Kristina SABALIAUSKAITĖ (45) yra vienas ryškiausių šviesulių. Dailės kritikė, menotyros mokslų daktarė istorines žinias meistriškai derina su pasakotojos talentu ir patraukia net tuos skaitytojus, kuriems istorija iki tol atrodė nuobodi. Londone gyvenanti autorė 2008-aisiais debiutavo su istoriniu romanu „Silva rerum“: knyga tapo visų laikų lietuvišku bestseleriu, sulaukė ir kritikų, ir kultūros istorikų pripažinimo, buvo išrinkta Metų knyga, o jos tiražas išleistas net dvidešimt kartų. Šlovės sulaukė ir trys romano tęsiniai. Kaimyninėse šalyse rašytojos knygos tapo pirmais lietuviškais šiuolaikinės prozos bestseleriais. Kristina Sabaliauskaitė apdovanota Jurgos Ivanauskaitės premija, Šventojo Kristoforo statulėle, Liudo Dovydėno premija. Naujausias jos romanas „Petro imperatorė“ tapo laukiamiausia pastarųjų metų lietuviška knyga: kritikai ją sutiko abejingai, „Petro imperatorė“ nebuvo įtraukta į Metų knygos rinkimus, tačiau skaitytojai ją nušlavė nuo lentynų – vien per pirmąjį mėnesį romano tiražas buvo pakartotas tris kartus.

Ignas Jonynas

Už praregėjimą

Prieš penkerius metus kino režisierius Ignas JONYNAS (48) žiūrovams pristatė savo filmą „Lošėjas“ ir privertė žmones pažvelgti į lietuvišką kiną visai kitomis akimis. Juosta pelnė šešias „Sidabrines gerves“ ir buvo pripažinta geriausiu 2014-ųjų filmu, o režisierius su scenarijaus bendraautoriu Kristupu Saboliumi sėdo prie naujo kūrinio. Ilgametis procesas nebuvo lengvas, stigo lėšų, kūrėjai ne sykį norėjo nuleisti rankas, bet vis tiek nuėjo iki galo. Šiemet dienos šviesą išvydo Jonyno „Nematoma“ – filmas apie manipuliaciją ir įvairias aklumo formas šiuolaikiniame pasaulyje. Dar buvusi nebaigta juosta laimėjo du prizus tarptautiniame San Sebastiano kino festivalyje. 

Daiva Petrulytė ir Lineta Mišeikytė

Už Lietuvos kino industrijos garsinimą

Lietuvoje filmuotas HBO mini serialas „Černobylis“ pavergė daugelio šalių žiūrovus, o lietuvių specialistams leido pademonstruoti profesionalumą ir net užlipti ant „Emmy“ apdovanojimų scenos. Geriausių istorinio laikotarpio kostiumų kategorijoje drauge su savo komanda buvo nominuota ir Lietuvos atstovė – mini seriale dirbusi kostiumų dailininkė Daiva PETRULYTĖ (62). Daivos biografijoje – šimtai teatro ir kino darbų, ji jau ne kartą buvo nominuota tarptautiniams apdovanojimams. Prisidėti kuriant „Černobylį“ ją pakvietė prodiuserė Lineta MIŠEIKYTĖ (49). „Atsiimdami apdovanojimus, kolegos dėkojo savo komandoms, jose dirbusiems lietuviams ir šaliai, kurioje buvo filmuojamas mini serialas. Prestižinė nominacija ir aukščiausioje šio žanro apdovanojimų scenoje skambėjęs Lietuvos vardas – didelis įvertinimas mūsų šalies kino industrijai. Oficialiai įsitikinome, kad esame kinematografijos pasaulio dalis ir tiesiogiai dalyvaujame jį kuriant“, – teigia serialo prodiuserė.

Ar tikrai norite atiduoti savo balsą už
?

Už vieną nominaciją galima balsuoti tik vieną kartą.

Ačiū!

Jūsų balsas įskaitytas.

Jūsų balsai sudaro 50% visų balsų.

Kitą 50% dalį sudaro komisijos balsai.

Grįžti
facebook