Metų mokslo žmogus

URTĖ NENIŠKYTĖ – UŽ PASLAPČIŲ ATSKLEIDIMĄ (LAIMĖTOJA)

Žmogaus smegenys jai – tarsi visata su daug paslapčių ir neištyrinėtų sričių, kurias stengiasi atskleisti. Iš chemikų šeimos kilusi biochemijos mokslų daktarė Urtė Neniškytė – tarptautiniu mastu pripažinta Vilniaus universiteto mokslininkė, dirbusi geriausiose Europos laboratorijose, įgijusi daktaro laipsnį Kembridžo universitete. Dabar Urtė vadovauja mokslo darbuotojų grupei, kurios tyrimų sritis – smegenų imuninė sistema. Vienas iš Urtės tikslų – suprasti mechanizmus, kurie lemia sunkias ligas, o tada jau kelti klausimą, kaip jų išvengti ar jas gydyti.

DALIUS ŽYGELIS IR GINTAUTAS VĖLIUS – UŽ IEŠKOJIMUS IR ATRADIMUS

Minint 100-ąsias gimimo metines, 2018-ieji paskelbti legendinio lietuvių nacionalinio pasipriešinimo vado Adolfo Ramanausko-Vanago metais – ir šią vasarą Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro vyriausiasis istorikas Dalius Žygelis ir Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto Archeologijos katedros docentas daktaras Gintautas Vėlius su kolegomis Vilniaus Našlaičių kapinėse atrado partizanų vado laidojimo vietą. Už iniciatyvumą, patriotišką darbą tyrinėjant „karo po karo“ istoriją ir atskleidžiant bandytą nuslėpti žiaurų Lietuvos laisvės gynėjų istorijos puslapį Dalius Žygelis ir Gintautas Vėlius apdovanoti Vyriausybės kanclerio padėkomis.

VIRGINIJUS ŠIKŠNYS – UŽ ŽMONIJOS PAŽANGĄ

Lietuvos biochemikas, profesorius, fizinių mokslų daktaras Virginijus Šikšnys šiemet tapo tikra mokslo pasaulio žvaigžde. Norvegijoje V. Šikšniui su dar dviem Vokietijos ir JAV mokslininkėmis įteikta Kavli premija: ji Lietuvos mokslininkui skirta už CRISPR-Cas9, vadinamųjų genų žirklių, atradimą. Šis genų inžinerijos stebuklas jau pakeitė mokslo pasaulį, o ateityje gali tapti genetinių ligų išgydymo raktu. Už šį atradimą autoriui jau įteikta Harvardo universiteto Warreno Alperto premija. Prezidentė apdovanojo Vilniaus universiteto mokslininką Virginijų Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Karininko kryžiumi.

VALENTINA DAGIENĖ – UŽ JAUNOSIOS KARTOS LAVINIMĄ

Matematikė, informatikė, fizinių mokslų daktarė Valentina Dagienė daktaro laipsnį įgijo Vytauto Didžiojo universitete. Valentina yra dviejų tarptautinių mokslo žurnalų „Informatics in Education“ ir „Olympiads in Informatics“ steigėja ir redaktorė, Vilniaus universiteto mokslininkė. 2004-aisiais mokslininkė inicijavo informatikos ir informacinio mąstymo tarptautinį konkursą „Bebras“. 2008-aisiais Dagienė apdovanota Lietuvos mokslo premija, 2011-aisiais – Ciuricho universiteto aukso medaliu. 2015-aisiais Europos asociacija „Informatics Europe“ konkursą „Bebras“ paskelbė geriausia ugdymo praktikos veikla. Mokslininkė pelnė išskirtinį Pasaulio informacinių technologijų ir paslaugų aljanso WITSA apdovanojimą. 2016-aisiais jai įteiktas Europos skaitmeninio pasaulio moters apdovanojimas.

Balsavimas baigtas

Apdovanojimų
partneriai:

facebook