Žymūs žmonės turėjo galimybę tapti unikalaus meno dalimi

Žymūs žmonės turėjo galimybę tapti unikalaus meno dalimi/Organizatorių nuotr.
Žymūs žmonės turėjo galimybę tapti unikalaus meno dalimi/Organizatorių nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2019-05-03 13:26
AA

Galimybė tamsoje kitaip pažvelgti į meną ir netgi patiems tapti jo dalimi – su šia mintimi ketvirtadienio vakarą į sostinėje įsikūrusią „TSEKH Vilnius“ galeriją rinkosi kviestiniai svečiai, tarp kurių – ir žinomi Lietuvos žmonės. Vytenio gatvėje esančiame meno kampelyje garsus lietuvių menininkas Tadas Černiauskas, pasauliui geriau žinomas kaip Tadao Cern, pristatė savo naują instaliaciją, kurtą su išmaniųjų telefonų gamintoja „Huawei“.

Projektui „Step into the Art“ sukurta balionų instaliacija ketvirtadienio vakarą pirmą kartą atvėrė duris Lietuvos meno mėgėjams. Progos išvysti unikalų lietuvio meno kūrinį nepraleido Gintarė Gurevičiūtė, Naglis Bierancas, Artūras Zuokas, Liudvikas Andriulis bei kiti gerai visiems pažįstami veidai.

Žymūs žmonės turėjo galimybę tapti unikalaus meno dalimi/Organizatorių nuotr.

Dar prieš oficialų atidarymą Naglis Bierancas ir Gintarė Gurevičiūtė turėjo progą vieni pirmųjų išvysti sukurtą instaliaciją. Jie, kartu su kitais „Huawei“ ambasadoriais iš Latvijos bei Estijos, dalyvavo fotosesijoje ir tarp balionų buvo įamžinti profesionalaus fotografo Tomo Adomavičiaus. Pastarasis fotosesijai pasirinko „P30 Pro“ telefoną ir turėjo galimybę įvertinti šio įrenginio fotografijos galimybes tamsoje. Modelių stiliumi pasirūpino prekės ženklo „Airida Skrick“ dizainerė Airida Skrickienė.

Žymūs žmonės turėjo galimybę tapti unikalaus meno dalimi/Organizatorių nuotr.

Instaliacijos autorius T. Černiauskas jau spėjo pelnyti pripažinimą savo sukurtomis balionų instaliacijomis užsienyje. „Black Baloons“ vardu pavadintos meno interpretacijos demonstruotos ne tik JAV, tačiau ir Vokietijoje, Italijoje, Japonijoje bei kitose užsienio šalyse skirtinguose žemynuose. Prasidėjus paskutiniam pavasario mėnesiui, garsus lietuvių menininkas nudžiugino ir savo tautiečius.

Žymūs žmonės turėjo galimybę tapti unikalaus meno dalimi/Organizatorių nuotr.

Pasak kūrėjo, „Step into the Art“ projektui parinkta instaliacija jam suteikė šansą pasitelkti kontrastuojančius elementus, šviesos ir tamsos žaismą bei išvysti, kaip į tai reaguoja žiūrovas. T.Černiauskas pasistengė, kad paroda būtų sukurta taip, jog kartais lankytoją priverstų pasijusti labiau virtualiame nei realiame pasaulyje.

„Turėdami galimybę būti arti balionų, žiūrovai dėl savo judesių sugeba juos priversti atgyti. Instaliacija tarsi tampa gyva, ji yra tarp mūsų ir leidžia užmegzti dialogą. Jį dar labiau sustiprina skambantys natūralūs gamtos garsai ir blankios šviesos žaismas, kurį sukelia LED lempos, atsispindinčios nuo balionų paviršiaus“, – apie balionų instaliaciją kalba jos kūrėjas.

Žymūs žmonės turėjo galimybę tapti unikalaus meno dalimi/Organizatorių nuotr.

Kūrėjų teigimu, TSEKH galerijoje sukurta įspūdinga balionų instaliacija įkvėpta minties kitaip pažvelgti į meno ir jo lankytojo santykį. Kaip sako „Huawei“ Baltijos šalių komunikacijos vadovas Mindaugas Plukys, menas kartais nesugeba žengti koja kojon su žmonių poreikiais, todėl kuriant instaliaciją šią ribą norėta panaikinti.

„Dažniausiai meno parodose eksponatų liesti negalima, retais atvejais jų negalima ir užfiksuoti atsiminimui. Tačiau žmonėms šiais laikais ne tik menas, bet ir akimirkų įamžinimas yra itin intymus dalykas. Todėl kurdami instaliaciją kartu su Tadu siekėme ištrinti bet kokias ribas tarp meno ir žiūrovo, norime leisti žmonėms prisiliesti prie meno ir netgi į jį įsilieti“, – sako M. Plukys.

Mindaugas Plukys/Organizatorių nuotr.

Vienas netikėčiausių šios parodos sprendimų – instaliacijos eksponavimas kone aklinoje tamsoje. Instaliacijos kūrėjai su T. Černiausku priešakyje atskleidžia, kad būtent šią idėją įkvėpė naujasis flagmanas „Huawei P30 Pro“, aprūpintas „Leica Quad“ keturių kamerų sistema ir pasižymintis analogų rinkoje neturinčiomis fotografavimo tamsoje galimybėmis.

Choreografas N. Bierancas, apžiūrėjęs instaliaciją, buvo įsitikinęs, kad T. Černiausko meninę instaliaciją turėtų aplankyti ne tik prisiekę meno gerbėjai: „Esu tikras, kad visada geriau patiems savo akimis pamatyti rezultatą, o ne tik apie jį išgirsti. Todėl rekomenduoju visiems ten apsilankyti, o su savimi nepamiršti ir telefono.“

Žymūs žmonės turėjo galimybę tapti unikalaus meno dalimi/Organizatorių nuotr.

Parodoje apsilankiusi žinoma laidų vedėja Gintarė Gurevičiūtė taip pat neslėpė susižavėjimo galimybe meninę instaliaciją išvysti tamsoje. „Tamsa visuomet sugeba sustiprinti skirtingus žmonių pojūčius. Bet kai tu dar esi apsuptas meno, tamsoje viskas juntama dar aštriau ir imi kūrinius suprasti visiškai kitaip. Tai yra kažkas tokio, ką turėtų patirti ir savo akimis pamatyti kiekvienas“, – kalba G. Gurevičiūtė.

Menininko ir išmaniųjų telefonų gamintojo partnerystę įkvėpė idėja naujai pažvelgti į meno ir žiūrovo santykį, kintantį dėl technologijų plėtros. Iki šiol būdavome įpratę, kad meno objektų negalima liesti ar kitaip tyrinėti, kartais parodose draudžiama net fotografuoti. Šiuolaikiniams žiūrovams to nepakanka – jie nenori būti pasyviais stebėtojais, todėl ieško įdomesnių patirčių, nori meną paliesti ir su juo įsiamžinti.

Lankydamiesi parodoje žiūrovai turi galimybę ne tik juos paliesti, bet ir tarp jų papozuoti bei nusifotografuoti, tarsi patys tapdami eksponatais ir meno instaliacijos dalimi. „TSEKH Vilnius“ galerijoje pristatomą metalinio atspalvio balionų instaliaciją žiūrovai kviečiami apžiūrėti gegužės 3-16 dienomis, kasdien nuo antradienio iki šeštadienio, nuo 14 iki 20 valandos.

Žymūs žmonės turėjo galimybę tapti unikalaus meno dalimi (70 nuotr.)
+64