„Žmonės“ transliacijoje – rašytoja Lina Ever: „Bijau, kad visos knygos netilps rankiniame bagaže“

„Žmonės“ transliacijoje – rašytoja Lina Ever / G. Skaraitienės nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2019-02-24 17:09
„Žmonės“ keturioms dienoms persikėlė į Vilniaus knygų mugę, kur savo skaitytojams ir žiūrovams pateikia įdomiausias mugės naujienas. Tiesioginės transliacijos „Facebook“ tinkle su knygas šiais metais pristatančiais autoriais, diskusijos su knygų ir filmų mylėtojais bei kūrėjais – viso to ieškokite „Žmonės“ feisbuko paskyroje bei portale Zmones.lt visos knygų mugės metu.

Sekmadienį paskutinėje tiesioginėje transliacijoje apsilankė rašytoja Lina Ever, šiemet lietuvių knygų pasaulyje sužibusi pokalbius su kunigu Algirdu Toliatu ir fotografu Algimantu Aleksandravičiumi suguldžiusi į knygą „Kelyje“.

Visuomenėje ši knyga susilaukė įvairiausių atsiliepimų. Vieni ją apibūdino kaip netikėtą, kartais provokuojančią, tačiau smagią ir vertingą patirtį.

„Man, kaip autorei, ši knygų mugė yra penktoji. Simboliška – ir knyga penktoji, ir penktasis kartas. Jeigu kalbėtume, kiek kartų lankiausi kaip skaitytoja, tikriausiai galėčiau suskaičiuoti jau penkioliktą kartą. Esu ištikima knygų mugės lankytoja,“ – kalbėjo rašytoja Lina Ever.

„Žmonės“ transliacijoje – rašytoja Lina Ever / G. Skaraitienės nuotr.
„Žmonės“ transliacijoje – rašytoja Lina Ever / G. Skaraitienės nuotr.

Nors Vilniaus knygų mugė kasmet susilaukia įvairių nuomonių: vieni tikina, kad knygos čia per brangios, kiti, kad žmonių tiek daug, jog praeiti neįmanoma, visgi rašytoja tikina, kad tai didelė šventė.

„Tai ne tik rašytojų, bet ir skaitytojų šventė, – kalbėjo L. Ever. – Dalyvaudama čia kaip rašytoja susitinku ne tik su savo skaitytojais ir daliju autografus, bet ir pabendrauju su kitais autoriais, susitinku su draugais bei žurnalistais. Žinoma, keturios dienos tikrai vargina, tačiau bent vieną dieną čia apsilankyti tikrai yra šventė.“

Rašytoja pasakojo, kad šiemet suspėjo ir pati pasivaikščioti po mugę. Moteris džiaugėsi, kad renginių daug ir visi jie įdomūs.

„Anksčiau man būdavo įdomesni susitikimai su užsienio autoriais, bet dabar, kai pati gyvenu užsienyje, man įdomesni lietuviai. Apsilankiau keliose diskusijose ir knygų pristatymuose – renginių tiek daug, kad tikrai neįmanoma visų apibėgti,“ – šypsojosi moteris.

O kokių knygų įsigijo mugės metu?

„Knygų įsigijau tikrai nemažai. Tas, kurių norėjau labiausiai, užsisakiau iš anksto internetu. Visgi, negalėjau praeiti pro Marinos Abramovič knygą, nusipirkau ir Sylvios Plath eilėraščių knygelę. Bijau, kad į rankinį bagažą visos knygos netilps,“ – juokėsi Lina Ever.

„Žmonės“ transliacijoje – rašytoja Lina Ever / G. Skaraitienės nuotr.
„Žmonės“ transliacijoje – rašytoja Lina Ever / G. Skaraitienės nuotr.

Rašytoja nepraleidžia ir užsienyje vykstančių knygų mugių. Viena jų – Leipcigo. Pasak Linos, Vilniaus knygų mugė nė kiek nenusileidžia pastarajai.

Dabar dažnai girdime, kad žmonės bijo prisipažinti, jog mėgsta ir skaito populiariąją literatūrą. Anot autorės, lietuvių literatūra taip pat tampa populiariąja, tačiau tai nėra blogai.

„Visokių skaitytojų yra ir jokiu būdu nesmerkiu tų žmonių, kurie skaito tokias knygas. Visuomet sakau, kad knyga turi tave pagauti kaip geras serialas, ji turi atpalaiduoti. Aš, pavyzdžiui, skaitau viską. Mėgstu ir rimtą literatūrą, tačiau be gero romano užmigti negaliu,“ – kalbėjo Lina Ever.

Knyga „Kelyje“ – neeilinė. Knygos autorė tikina, kad būtent su šia knyga ji grįžo prie savo šaknų – žurnalistikos, tokia jos specialybė.

„Žmonės“ transliacijoje – rašytoja Lina Ever / G. Skaraitienės nuotr.
„Žmonės“ transliacijoje – rašytoja Lina Ever / G. Skaraitienės nuotr.

„Norėjosi pabandyti dokumentiką, kelionių apybraižą. Pasisekė ir su pašnekovais – kai nori išeiti į kelią, dalykai patys susidėlioja. Žinoma, labai bijojau, tačiau man atrodo, kad gyvenime mes daug dalykų nepadarome vien tik dėl baimės,“ – tikino moteris.

Šie pokalbiai rašytoją daug ko išmokė.

„Išmokau nebebijoti, būti atvira tam, kas gali nutikti: ir geriems, ir galbūt nelabai geriems dalykams. Geriausia, kai išėjęs į kelionę esi pasiruošęs nustebti ir viską priimti, – tikino Lina Ever. – Išmokau atsipalaiduoti. Supratau, kaip gera yra eiti ir kalbėtis. Ir kaip mes visgi retai tai darome, o juk galėtume. Vietoje žinutės parašymo, tiesiog eikime su žmogumi ir kalbėkimės. Svarbiausia išeiti.“

„Geras knygas čia rasite lengviau!“ – su tokiu pažadu startuoja naujas prekės ženklo „Žmonės“ projektas „ŽMONĖS Knygos“, kuris pristatomas Vilniaus knygų mugėje. Naujajame internetiniame knygyne skaitytojai galės rasti tik kruopščiai atrinktas, dėmesio vertas knygas.

Netradiciniai knygų pasiūlymai ir rekomendacijos, gerai žinomų tinklaraštininkų apžvalgos, kurios padės apsispręsti – visa tai žmonėms, mėgstantiems skaityti, siūlo „ŽMONĖS Knygos“ platforma internete

Visą pokalbį galite matyti ČIA:

Žmonės.lt

Naujausi straipsniai