„Žmonės 2020“ nominacija Metų kultūros žmogus: Algirdas ir Remigijus Gataveckai apžvelgia pretendentus

Simona Burbaitė, Algirdas ir Remigijus Gataveckai/Asmeninio albumo ir I.Gelūno nuotr.
Simona Burbaitė, Algirdas ir Remigijus Gataveckai/Asmeninio albumo ir I.Gelūno nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2020-01-07 20:40
AA

Apdovanojimai „Žmonės 2020“ šiais metais kviečia nerti giliau, todėl išskirtinį dėmesį skiria kiekvienam nominantui. Nuo sausio 3 iki pat sausio 10 dienos „Žmonės“ feisbuko paskyroje bus kalbinami „Žmonės 2020“ komisijos nariai ir praėjusių metų nominacijų laimėtojai. Aptarsime nominantus, išskirsime ryškiausius pasiekimus ir jų darbų reikšmę Lietuvai.

Internetinės apdovanojimų transliacijos vedėjų rolės patikėtos komunikacijos specialistei, kūrybininkei Dovilei Filmanavičiūtei, tinklaraštininkei ir knygos „Tavo geriausia draugė“ autorei Simonai Burbaitei bei žinomam renginių vedėjui Žygimantui Stakėnui.

Apie Metų kultūros žmogaus nominaciją ir pretendentus gauti šį apdovanojimą tinklaraštininkė Simona Burbaitė kalbina menininkus Algirdą ir Remigijų Gataveckus, praėjusiais metais tapusius „Žmonės 2019“ Metų kultūros žmonėmis.

Praėjo metai, kai tapote Metų kultūros žmonėmis. Koks tai pojūtis?

Tuo momentu, kai gauni, jauti didelį pliūpsnį jausmų ir kone mėnesį bandai atsigauti bei suprasti, kas čia įvyko. Paskui grįžus į įprastą dienos rutiną pamiršti ir prisimeni, kai apie tai kalbama renginiuose. 

Patys to nesureikšminate?

Ne, bet tai yra labai svarbu. Visgi, užmigti ant laurų irgi nėra gerai.

Venecijos bienalės pagrindinio prizo „Auksinis liūtas“ laimėtojos menininkės Lina Lapelytė, Rugilė Barzdžiukaitė ir Vaiva Grainytė padarė neįtikėtiną dalyką apie kurį kalbėjo ir norėjo pamatyti visas pasaulis. Ką Lietuvai reiškia toks pripažinimas meno pasaulyje?

Tai reiškia pasaulį. Šie darbai daro įtaką savo nauju pateikimu ir požiūriu į tam tikras problemas, kurias jaučia visas pasaulis ir tomis temomis kalba.

Ppera-performansas „Saulė ir jūra (Marina)“ yra tarpdiscipliniškas ir labai paveikus. Tai tikrai kažką naujo pasakantis kūrinys meno pasaulyje ir dėl to mes tikime, bent jau mudu su broliu, kad jis gali daryti įtaką ir kitiems meno kūriniams.

Lietuvos literatūroje rašytoja Kristina Sabaliauskaitė yra vienas ryškiausių šviesulių. Naujausias jos romanas „Petro imperatorė“ tapo laukiamiausia pastarųjų metų lietuviška knyga. Kaip manote, kur yra pagrindinė K. Sabaliauskaitės stiprybė?

Visų pirma tai, kad ji yra mokslininkė ir menotyrininkė, sugebėjusi sujungti savo menotyros žinias ir tyrimus bei sudėti į romano žanrą. Dar viena jos stiprybių yra kruopštumas ir ilgas brandinimas. Knygas ji rašo ir brandina dešimt metų ir ilgiau – nagrinėti šaltinius, naršyti istorinius faktus, juos patikrinti yra ne „Vikipedijos“, o iš tikrųjų rimti moksliniai ieškojimai.

Jos stiprybė yra ir tai, kad žmogus pajaučia istoriją ir dabartį arba gali ją pritaikyti šiandienai, nes vis kartojasi panašūs ciklai. Ir, žinoma, pats plunksnos valdymas.

Šiemet dienos šviesą išvydo Jonyno „Nematoma“ – filmas apie manipuliaciją ir įvairias aklumo formas šiuolaikiniame pasaulyje. Dar buvusi nebaigta juosta laimėjo du prizus tarptautiniame San Sebastiano kino festivalyje. Kaip manote, kuo svarbios mūsų visuomenei Igno vystomos temos?

Filmas yra pakankamai gilus apmąstymams, nes vienas iš juostos autorių yra filosofas, tad ne veltui jame vystoma daug vyksmo, kurį kartais gyvenime sunku paaiškinti.

Mūsų smegenys yra reaguojanti sistema, o galvoje mes turime daug asociacijų ir paveikslėlių. Ir, kai matome interpretacijas bei asociacijas, mūsų smegenys pradeda kurti. Šis kūrinys gali daryti įtaką kūrybingumui.

Lietuvoje filmuotas HBO mini serialas „Černobylis“ pavergė daugelio šalių žiūrovus, o lietuvių specialistams leido pademonstruoti profesionalumą. Rengiant šį serialą sužibėjo kostiumų dailininkė Daiva Petrulytė ir prodiuserė Lineta Mišeikytė. Kuo mūsų kultūrai svarbus serialo filmavimas Lietuvoje?

Tai yra juodosios bitutės, liekančios už kadro, bet padarančios tikrai sunkų ir labai tikslų darbą. Ir tą sėkmę įvertina pasaulis. Tai įkvepiantis pavyzdys bet kuriam žmogui. Kartais reikia vos vieno gero kūrinio ir, štai, turime rezultarą.

Visą pokalbį žiūrėkite vaizdo įraše.

Laidas žiūrėkite „Žmonės“ feisbuko paskyroje:

Sausio 8 d. (trečiadienis), 20 val. pokalbis apie Metų mylimiausius nominantus.
Sausio 9 d. (ketvirtadienis), 20 val. pokalbis apie Metų muzikos nominantus.
Sausio 10 d. (penktadienis), 15 val. pokalbis apie Metų žmogaus nominaciją, kurią renka ir skelbia žurnalo „Žmonės” redakcija.

Kiekvienos laidos metu turime paruošę dovanų ir žiūrovams – galės laimėti vieną iš prizų:

- prancūzų prekės ženklo LAZARTIK botaniškos ir veganinės plaukų priežiūros rinkinį.

- VILNIUS ir SOSTINĖS saldainių dežutes, papuoštas dailininko Rimo Valeikio iliustracijomis.

- FIELMANN dovaną – PRADA akinių dėklą ir 50 Eur dovaną naujiems akiniams įsigyti.

- ESTHEDERM ląstelinio vandens miglą ir veido kremą su hialurono rūgštimi.

- Gurmanišką L‘OR skrudintų pupelių maltą kavą.

- Žurnalo ŽMONĖS metinę prenumeratą su elektronine žurnalo versija ir 110 filmų kolekcija iš namų kino platformos „ŽMONĖS Cinema“.

- Geriamą kolageną DIAS FORTE  ir maisto papildą grožiui DIAS BEAUTY.

Apdovanojimai „Žmonės 2020“ įvyks sausio 23 dieną, Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre ir bus tiesiogiai transliuojami LNK televizijos eteryje. Čia bus apdovanoti tie, kurie pastaraisiais metais labiausiai prisidėjo prie šalies vardo garsinimo, kūrė bei savo darbais turtino, švietė ar keitė visuomenę mokslo, verslo, kultūros, sporto, muzikos ir scenos srityse.

Apdovanojimų metu bus teikiamos iš viso aštuonios nominacijos: „Mylimiausias žmogus“, kurį rinks tik skaitytojai ir žiūrovai, taip pat „Metų sporto žmogus“, „Metų verslo žmogus“, „Metų kultūros žmogus“, „Metų mokslo žmogus“, „Metų muzikos žmogus“, „Metų scenos žmogus“ bei „Metų žmogus“.

Balsuoti galite iki sausio 10 dienos čia.

Apdovanojimus „Žmonės 2020“ pristato žurnalas ŽMONĖS ir LNK TV.