Žmogaus elgsenos ekspertas Romualdas Mačiulis: atsakymai į 13 jums ramybės neduodančių „kaip“ ir „kodėl“

Romualdas Mačiulis/Asmeninio archyvo nuotr.
Autorius: Dovilė Imbrasaitė, tinklaraštis „Moteris kalba vyrui“
Publikuota: 2019-07-23 20:33
Mokslininkai teigia, kad vyro ir moters smegenų sandara gerokai skiriasi, todėl jų mintys bei veiksmai dėliojasi pagal savas taisykles. Iš tikrųjų esame taip pavargę nuo amžino nesusikalbėjimo su mylimaisiais, jog imame ieškoti net ir menkiausių pasiteisinimų. Nejaugi moterys iš tikrųjų nemoka kokybiškai bendrauti su vyrais? Tai kaip gi mums juos geriau suprasti? Kartu su sertifikuotu žmogaus elgsenos ekspertu Romualdu Mačiuliu nusprendėme įnešti šiek tiek aiškumo atsakydami į 13 atrinktų jums ramybės neduodančių „kaip“ ir „kodėl“.

Kodėl kartais taip sunku atkreipti įdomių vyrų dėmesį?

Vadinasi, jiems reikia to, ko jiems reikia, o ne to, ką turite jūs. Jeigu neturite ką pasiūlyti, nieko ir nebus, nes tie vyrai nemato naudos. Labai dažnai moterys mano esančios žvaigždės, kurias visi turi imti. Taigi norima nelygiaverčio pasiūlymo – turtingo aprūpinančio verslininko, kad pačiai nereikėtų dirbti. Paklausiu tokios moters, ką jam gali duoti mainais ir man atsako – meilę. Jūsų pasiūlymas prastas, esate niekam neįdomi.

Su tokiais reikalavimais turite būti ultragraži ir susitvarkiusi, mokėti atlaikyti bet kokius jo emocinius šuolius ir būti viskam pasiruošusi. Tai yra didžiulis darbas. Jeigu esate tiesiog nestora mergina, tokių pilna. Jūsų geidžiamas vyras turi tiek įtakos, kad gali rinktis geriausią sau variantą. Grožis praeina – tai nėra stabili valiuta. Jeigu nesiūlote nieko daugiau, viskas bus laikina ir turėsite kokius šešis metus savo reikalams susitvarkyti (pasirūpinti finansais, sveikata ir kitais dalykais).

Kodėl vyrai pažinties pradžioje linkę prikalbėti pačių gražiausių dalykų ir tuomet pradingti?

Yra du scenarijai: vyras susidomi, o seksualinis kontaktas įvyksta arba ne. Remdamasis savo individualia vertybių sistema, vyras iš jūsų siekia gauti daugiau naudos nei žalos. Taigi kartu leidžia laiką ir bando jūsų siekti tol, kol tikisi gauti jam svarbiausius gyvenime dalykus. Jeigu tik vyras nustoja tuo tikėti, viskas. Jūs nedavėte to, ko jam reikia. Moterys nesupranta tikrosios vyrų dingimo priežasties. Tuomet piktinasi, kad šie norėjo tik sekso, nors to nori ir jos pačios! Tik negali prisipažinti – juk taip... negražu. Kai mes negauname, ko norime, lygiai taip pat prametame žmones. Jis nepaskambino? Dar klausimas, kuris kurį pradėjo ignoruoti pirmasis. Žmogus rinkoje visada ieško geresnių alternatyvų.

Tada dar pasiteiravau nusivylusios klientės: „Ko norėtumėt, kad jis būtų norėjęs?“ Norėjo, kad jis būtų norėjęs santykių. Labai įdomu, nes turėjau kelis tokius atvejus, kai galėjau pasikalbėti su abiem pusėm. Pirma klausiu vyro, kodėl ėmė ir pradingo. Atsako, kad jam nedavė. Atrodo, tuo viskas ir pasibaigė. Tada pasitikslinu, ką jam tai reiškia. Išgirstu prisipažinimą, kad siekia sukurti santykius, o jų be sekso neįsivaizduoja. Grįžtu pas tą moterį ir sakau: „Ar buvo noras su juo pasimylėti?“ Atsako, kad norėjo, bet sau neleido! Jei tik būčiau žinojusi, kad jam svarbu santykiai... Tiesiog du žmonės nesusikalbėjo.

Kaip pirmųjų pasimatymų metu tiksliai nuskaityti savo pašnekovą ir išsiaiškinti jo lūkesčius?

Stebėkite, apie ką jis kalba, kokie žodžiai kartojasi. Vienas iš efektyviausių būdų yra tiesiog paklausti, kas žmogui svarbu. Vyras sako, kad taip pat ieško santykių? Pasitikslinkite, ko jam iš tų santykių reikia. Mano patirtis rodo, kad santykiai žmonėms reiškia skirtingus dalykus. Žmogus nepuls atsiverti pirmas, todėl geriausia strategija yra pradėti nuo savęs. Pavyzdžiui, papasakokite, ką jums reiškia santykiai.

Dar paklauskite, kam negaili išleisti pinigų ir kur stabdo – taip iš karto atsiskleis, kas žmogui vertinga. Taip pat patyrinėkite, kuriuose dalykuose jis labai organizuotas, tvarkingas, disciplinuotas, kur laikosi žodžio. Kaip vyras leidžia savo laiką? Kas jį įkvepia? Apie ką nuolat ieško žinių ir diskutuoja su kitais? Kurią gyvenimo sritį dažniausiai pamini pokalbių metu? Atsiminkite auksinę taisyklę: visada žmonėms duokite tik tai, ko jiems reikia. O mes vis darome klaidą duodami tai, ko reikia mums.

Kodėl vyrai neretai pagražina ar nutyli svarbius savo gyvenimo faktus?

Melavimas yra žmogiška savybė, kurią turi absoliučiai visi – taip siekiame tam tikrų dalykų. Kiekvieną kartą, kai susitinka vyras ir moteris, abu meluoja apie ateitį, praeitį bei dabartį. Mes norime gauti tai, kas mums svarbu. Jeigu jums svarbus saugumas ir manote, kad santykiai jį duos, meluosite, kad jį gautumėte. Pavyzdžiui, susipažįstame restorane ir atvirauju, koks svarbus man yra seksas. Išsiaiškinate, kad man jo reikia kasdien po kelis kartus ir pati tam pritariate.

Tiesa ta, kad jums sekso pakanka kelis kartų per savaitę. Kodėl meluojate? Nes manote sutikusi vyrą, turintį pinigų ir galintį suteikti pageidaujamą saugumą. Jeigu aš girdžiu, kad jums svarbus saugumas, kalbėsiu apie savo lūkesčius sukurti santykius amžiams. Taigi bendravimas šimtu procentų prasideda nuo melo. Jeigu būtume visiškai atviri, nebūtų įmanoma sukurti santykių. Vyras jūsų paklausia, kiek turėjote buvusių: vienu atveju pasakote per daug ir pačioms nuo savęs pasidaro bloga, o kitu atveju pasakote per mažai ir bloga lygiai tiek pat. Net siekdami gauti būsto paskolą banke, žmonės kažkodėl meluoja uždirbantys daugiau ir išleidžiantys mažiau, nors viską juk patikrina.

Kodėl vyrai taip mėgsta girtis savo būtais ir nebūtais laimėjimais?

Mūsų gyvenime, kaip ir gamtoje, egzistuoja tam tikra konkurencija: arba moterį gaus jis, arba kažkuris kitas. Labiau išsiskiriantis vyras pademonstruoja didžiausią privalumą ir nugali. Pingvinai turi ypatingai įdomius meilės žaidimus: daugiausiai akmenų turintis visada gauna gražiausią patelę, o lizdo padaryti nesugebantis šleivas ir kreivas pingvinas gauna tokią pat porą. Tai yra natūralu.

Vyrus traukia automobiliai, pinigai, įtaka. Klausimas, kokios moters dėmesį taip atkreipsite? Greitai gatvėmis lakstantis vyras greičiausiai nepatiks saugumą vertinančiai moteriai. Tačiau kitai tai bus statuso, kurio pačiai trūksta, ženklas – gims ideali pora. Žinoma, gyvenimas keičiasi. Pavyzdžiui, atsiradus vaikui, tokioje šeimoje saugumo poreikis gali išaugti. Prasidės konfliktai: jeigu ji vyrui nebeduos to, ko jam reikia, šis susiras kitą. Toks vyras netgi gali sugrįžti pas savo mamą ir taip gauti reikiamą palaikymą.

Kodėl vyrus taip traukia moterys, primenančios naivias gražuoles?

Tiesa ta, kad tiek vyrų, tiek moterų dėmesį pirma atkreipia išvaizda. Mes visada vertiname aplinkinius ir padarome mikrosprendimą, ar permiegotume su jais, ar ne. Tą daro absoliučiai visi. Šį klausimą užduodanti moteris gražuoles laiko kvailutėmis, kurios turi daugiau pranašumų. Ji pati, greičiausiai, pritrauks kaip tik fizinį grožį vertinančius vyrus. Kai žeminame kitus, trukdome sau pamatyti, kur patys tas savybes turime. Žinoma, naivumas ir grožis kartais gali traukti.

Pirma moterims siūlau pamatyti savo grožį: galbūt jis slypi aprangoje, kalbos stiliuje, manierose, galbūt mokate gražiai serviruoti stalą. Grožį turi kiekvienas žmogus – tereikia jį atrasti savo unikalioje formoje. Tada suprantame irgi turintys ką pasiūlyti. Visada atsiras vyras, kuriam reikės būtent to, ką turite jūs. Kažkam tas fizinis grožis yra antroje, trečioje vietoje arba net išvis nėra svarbus. 

Kaip išlaikyti patikusio vyrą susidomėjimą, kai aplink tiek daug pagundų?

Jeigu pasirinktam vyrui nuolatos duosite tai, ko jam reikia, jeigu siūlysite geriausią variantą, šiam nebebus prasmės ieškoti toliau. Tačiau pati turite susivokti, kam tai darote. Sakote, kad labai norite santykių? Tada jūsų ir problemos. Tam vyrui tas pats – nedarysite jūs, padarys kažkuri kita. Kadangi poreikiai pasikeičia, turite juos stebėti. Netiesa, kad savo partnerio susidomėjimo išlaikyti iki pat mirties neįmanoma. Įmanoma. Įsidėmėkite: santykius turėsite tol, kol vyrui duosite tai, ko jam reikia. Jeigu jam šalia ims reikėti jaunos gražios moters, galite tokią pakviesti būti trečia – gal jums abiems taip tinka. Žinau tokių porų.

Kodėl per visą gyvenimą vyrai kartais taip oficialiai niekam ir neįsipareigoja?

Yra tokių, kurie tiesiog nenori sudaryti santuokos. Jie nėra nei geresni, nei blogesni, tik daugiau naudos mato ne buvime santykiuose, o buvime su savimi. Pagal šių individualistų vertybių sistemą tuoktis gali būti nuoširdžiai neįdomu arba netgi kenksminga. Juk jeigu mes norime kažką gauti, reikia kažką ir duoti, aiškintis partnerio poreikius.

Kodėl vyro motinai skirta kritika dažniausiai baigiasi poros konfliktu? 

Blogai kalbėti tikrai galite, bet vyras privalo pasirinkti: arba motina, arba jūs. Negalima būti su abiem. Tiesiog taip jau yra. Kai kurios moterys savo vyru – lyg vaiku – dalinasi su jo gimdytoja. Žinoma, šiai galima deleguoti daug funkcijų, kurios pačiai nepatinka: gaminimą, skalbimą, pokalbius ir pan. Tačiau čia irgi gerai įsiminkite tą patį dalyką: vyras yra arba jūsų, arba kažkieno kito.

Kaip vyrai įsivaizduoja savo svajonių moterį?

Kiekvienas vyras savo gyvenime tradiciškai siekia balanso, kurį moteris ir gali įnešti. Dažniausiai tikimasi, kad su partnere sies kažkas bendro. Jeigu vyras labai susitelkęs į karjerą, į verslą, jam reikės moters, kuri kurs kitas sritis – grožį, santykius. Jeigu vyras labiau homogeniškas, t.y. pusiau moteris, pusiau vyras, jis ieškos panašios į save: su darbu, su profesija, su karjera.

Kuo vyriškesnis vyras, tuo moteriškesnės moters jam reikia – juk du vyrai negali kartu gyventi, nes susimuš. Moteriškesnis vyras, priešingai, norės vyriškesnės moters. Kartais žmonės apsikeičia vaidmenimis, bet jų santykiai būna tiesiog puikūs: vyras užsiima su vaikais, rūpinasi santykiais, namais, gamina, o moteris kuria verslus, uždirba šeimai. Jei čia kaip tik jūsų atvejis, neklausykite visuomenės nuomonės šiuo klausimu. Svarbu, kad jums toks gyvenimas tinka.

Kodėl vyrai rečiau atleidžia moterims neištikimybę?

Dar vienas mitas, nes statistiškai vyrai neištikimybę toleruoja netgi labiau nei moterys ir santykių nutraukimą inicijuoja rečiau! Pažįstu nemažai moterų, kurios laksto, o jų vyrai jas gaudo. Kuo labiau jos laksto, tuo labiau jas gaudo. Dalis vyrų vengia pripažinti, kad paleistuvystė jiems patinka. Kai vyksta neištikimybė, savos moters ir nekenčiama, ir kartu ja žavimasi – juk ši sau leido tai, ko sau dar neleidžia jis pats.

Jeigu toks vyras nėra savimi užtikrintas, su žema saviverte, konkurentą norisi tiesiog užmušti. Priešingu atveju, po įvykusios neištikimybės jis paprasčiausiai turi dar geresnį seksą su savo moterimi. Taigi vienas būdų partnerio dėmesiui susigrąžinti: susirandate kitą ir, žiūrėkite, atsitinka stebuklai – atsiranda dėmesys. Tačiau vyrui viešai gėda prisipažinti, kad jam taip vyksta ir kad po to kartu gyvenama toliau. Visuomenė nuo neištikimybės nukentėjusias moteris tradiciškai labiau užjaučia.

Kodėl vyrai taip retai palaiko savo moterų norą tobulėti asmeninėje ar profesinėje srityje?

Taip irgi elgiasi savimi neužtikrinti vyrai. Bijoma, kad kažkurioje srityje save įgalinusi moteris gali nebenorėti būti kartu. Tokiam vyrui pačiam trūksta statuso, o tai, ko trūksta, visada tampa vertinga. Jeigu labai norisi tobulėti, vyrui galite duoti ultimatumą: arba jums suteikia galimybę mokytis, arba įvyks skyrybos. Vis tiek neskiria tam pinigų? Išeikite ir užsidirbkite.

To nedarysite? Vadinasi, tobulėjimas jums nėra tiek svarbus arba bijote praradimo, rizikos. Jeigu jums kažkas tikrai svarbu, darysite tai bet kuriuo atveju. Vyras jūsų nepalaiko tobulėjime, nes jam tai atrodo nevertinga, galimai kelia grėsmę, net konkurenciją. Kol pats savęs pilnai nevertini, tol ir kitam nenori leisti pilnai atsiskleisti. Juk gąsdina, kas tada nutiks. Taigi imame kontroliuoti. Netobulėjantys emociškai ir finansiškai žmonės yra lengviau valdomi. Tą žino ir politikai, ir bankai, diktatūros, farmacijos kompanijos.

Kodėl vyrai taip nenoriai kalba apie savo jausmus?

Moterys su vyrais akivaizdžiai nesusikalba, todėl į vyrų kalbą išversiu keletą klausimų. Štai namo jis grįžo be nuotaikos. Jūs sakote: „Gal tau kažkas nutiko?“ Vyras supranta, kad yra nevykėlis, nesusitvarko su savo darbu, atrodo prastai ir dabar moteris jį tuoj pamokys. Jau numanote, kokia tada bus vyro reakcija. Tada jūs dar priduriate: „Aš čia stengiausi, pagaminau vakarienę, o tu nepatenkintas“. Ką girdi vyras? Aš be reikalo dariau beprasmiškus veiksmus ir dabar nebus sekso. Jeigu jo paklausite, kodėl namo grįžo piktas, vyras išvis nieko neatsakys. Kodėl?

Jis net nesupras, apie ką kalbama! Jūs toliau priekaištaujate: „Namai sutvarkyti, maistas pagamintas? Ko dar trūksta? Gal aš tau bloga?“ Vyras girdi, kad yra visiškas niekšas ir dabar pat turi dėl to pasiaiškinti. Ar kada teko skųstis vyrui, kad jums skauda galvą ir apskritai būdama kartu su juo nesijaučiate saugi? Mylimasis supras, kad jums yra itin nepatrauklus, atstumiantis, todėl ir nenorite mylėtis. Kaip tuomet kalbėti su savo vyru? Štai mano žmona tiesiai šviesiai sako: „Nori išsidirbinėt ar pasimylėt?“ Vyrai nėra ekstrasensai – su jais reikia kalbėti konkrečiai!

Taigi, norint geriau suprasti savo vyrą, galioja tik trys paprastos taisyklės. Visų pirma, savo partneriui duokite ir palaikymą, ir pasipriešinimą. Antra, atsiminkite, kad vyras pats nesusipras, ko jūs norite. Trečia, duokite kuo daugiau to, ko reikia jam, o ne jums. Šias tris taisykles taikant kiekvieną dieną, jūsų santykių kokybė pasieks visiškai naują lygį.

Daugiau Romualdo patarimų rasite ČIA.

Naujausi straipsniai