Žinomi žmonės dalijasi mintimis apie Lietuvos atstovą „Eurovizijoje“: turėjome geresnį variantą?

Vaidas Baumila ir Gediminas Jaunius/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.
Vaidas Baumila ir Gediminas Jaunius/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2019-05-17 11:13
AA

Ketvirtadienį, įvykus antrajam didžiausio Europos konkurso „Eurovizija“ pusfinaliui, Lietuva finale liks tik stebėtojais. Tarp 10 geriausių mes nepatekome.

Antrajame „Eurovizijos“ pusfinalyje pasirodė Armėnija, Airija, Moldova, Šveicarija, Latvija, Rumunija, Danija, Švedija, Austrija, Kroatija, Malta, Lietuva, Rusija, Albanija, Norvegija, Nyderlandai, Šiaurės Makedonija, Azerbaidžanas. Tik dešimt iš šalių pateko į didįjį „Eurovizijos“ finalą. Šalis rinko komisija bei žiūrovai.

Jurijaus Veklenko nuoširdus bei minimalizmo persmelktas pasirodymas šį kartą neužkariavo Europos žiūrovų bei komisijos narių širdžių. Paaiškėjus balsavimo rezultatams, savo nuomonę apie lietuvį išsakė ir žinomi žmonės.

Kūrybos namų „Elitaz“ vadovas Gediminas Jaunius socialiniame tinkle pasidalijo savo globojamos atlikėjos, muzikinio projekto „Lietuvos balsas“ nugalėtojos Monikos Marijos daina „Light On“ (šiais metais šis kūrinys tik per plauką neiškeliavo į Tel Avivą) ir parašė:

„Buvau ir tebesu tikras, kad Lietuva turėjo geresnį variantą.“

Vasaros festivalio „Galapagai“ siela, viešųjų ryšių specialistė Jurga Klimaitė-Riebling nesutiko su Gedimino nuomone. Jos feisbuko puslapyje buvo paliktas štai toks komentaras:

„Jurijau, tu vis tiek buvai labai labai geras. Albanija, Malta ir Norvegija? Juokauji, Europa?“

Jai antrino ir viešųjų ryšių specialistas Saugirdas Vaitulionis.

„Europa neturi skonio ir tai – oficialu! Ačiū Jurijui už puikų pasirodymą“, – sakė žinomas vyras.

„Jurijau Veklenko, buvai afygenas, viską padarei super“, – savo susižavėjimo neslėpe didžiojo konkurso sceną kartu su Monika Linkyte jau išbandęs Vaidotas Baumila. 

Atlikėjas Jurgis Didžiulis sukritikavo teisiančius mūsų atstovą.

„Mane labai glumina, kai visi dabar varo ant Jurijaus ir nekonstruktyviai reiškia savo eurovizines kompetencijas. Netgi truputi šiurpas eina. Cherba – prašau:

1. Nevarykit ant savo atstovo: padarė viską, ką galėjo ir padarė tai gerai. Yra aplinkybių, kurių nesuvaldysi. Pats tai žinau.

2. Nekelkit nerealių lūkesčių. Visos antraštės: o gal šįkart pasiseks…. ar prognozuojama… yra tiesiog clickbait (paspaudimas ant straipsnio -red.past.), kuriantis įtampą ir prognozes. Tai dėmesys, surinktas bendro objektyvumo, žiūrovo ir atlikėjo emocinės pusiausvyros sąskaita.

3. Neįrėminkite naratyvo į ko reikia, kad laimėti Euroviziją?, o labiau ko reikia, kad patys galėtume didžiuotis savo siųstais muzikiniais sumanymais bei siųstais atstovais.

4. Nekeiskit savo nuomonės. Juk tas pasirodymas, kuris jus užkerėjo ČIA, nepasiekė rezultato TEN ir iš karto viskas yra labai blogai. Tikėkim savimi ir savais visais atvejais ir iki galo. Pasidarykit išvadas, bet reiškit jas konstruktyviai.

5. Muzikoje nebūna geresnis/prastesnis – viskas yra skonio reikalas. Gali net aiškiausias nusidainavimas užkerėti žmonių širdis – čia gi ne sportas.

6. Blogas skonis nėra nusikaltimas. Jeigu taip būtu, turbūt ir jūs, ir aš sedėtume už grotų.

7. Supraskit, kad laimi tie, kurie turi didžiulę infrastrukūrą už nugaros ir supranta, kaip paveikti Europos demografines ypatybes bei žaisti balsuojančių komisijų žaidimą. Tas retai sueina su tuo, kas Jums yra geriausias pasirodymas.

8. Per daug nesureikšminkit viso šito reiškinio. Jeigu nėra FUN (smagu -red. past.), nėra nuoširdumo. Jeigu nėra nuoširdumo – menas tampa tiesiog priemonė.

Eurovizija yra tokia, kokią mes ją kuriaem. Asociacijos ir naratyvos irgi yra mūsų sukurtos. Jeigu norisi, kad tai būtu įvairios, nuoširdžios muzikos, reprezentuojančios mūsų šalį šventė, reikia į tai žiūrėti su tokiu požiūrių, o ne kaip į žirgų lenktynes. Aš, vis dėl to, pasisakau už tai, kad turi svarstyti pagal kokius kriterijus siunčia savo atstovus – kritiškai žiūrėti, kaip dabar vyksta atrankos procesai ir gerai apsvarsyti, ką galima tobulinti, kad atsirastų kažkokia ilgalaikė kultūra, įkvepianti gerus atlikėjus kurti reginius ir dalyvauti, o žmones sveikai palaikyti koherentiškus variantus konstruktyviai.“

Sulaukęs daug palaikymo ir įtemptai ruošęsis savo pasirodymui Jurijus Veklenko tikrai padarė geriausia, ką galėjo. Deja, tačiau daugumos tautiečių nusivylimui į finalą atlikėjas nepateko.

Po vakarykščio pusfinalio paaiškėjo, jog šeštadienį pasirodo šios šalys: Makedonija, Olandija Albanija, Švedija, Rusija, Azerbaidžanas, Danija, Norvegija, Šveicarija, Malta.

Antrasis „Eurovizijos“ pusfinalis (33 nuotr.)
+27