Žinomi menininkai iš elektronikos atliekų sukūrė žiedlapius

„Mažoji Orchidėja“ / R.Valeikio ir A.Gintalaitės nuotr
Šaltinis: Elaima.lt
AA

Šiandien, minint pasaulinę aplinkos apsaugos dieną, pristatoma menininkų Agnės Gintalaitės ir Rimo Valeikio fotografijų paroda, kurioje galima pasigrožėti gėlių mandalomis. Netikėčiausia tai, kad priartėjus prie meno kūrinių matyti, kad gėlių žiedlapiai sukurti iš įvairių elektronikos atliekų – siurblių „Audra“, perdegusių lempučių, išsikrovusių galvaninių elementų, kompiuterių ekranų, sugedusių vaikiškų žaislų, laidinių telefonų ir kitų smulkių įrenginių atliekų.

Projektą inicijavusi Elektronikos platintojų asociacija (EPA) kartu su menininkais siekia atkreipti visuomenės dėmesį į elektronikos atliekų rūšiavimo svarbą. Parodą išvysti pirmiausia galės Vilniaus gyventojai, o likusius metus nuotraukos keliaus ir po kitus Lietuvos miestus.

EPA direktoriaus Lino Ivanausko teigimu, aplinkos apsaugai skirta diena yra puiki proga apmąstyti, kokią įtaką šiuolaikinio žmogaus gyvenimo būdas turi jį supančiai aplinkai.

„Šių metų JTO Generalinės asamblėjos paskelbtos aplinkosaugos dienos šūkis – „Sujungti žmogų su gamta“. Šiuolaikinis žmogus apsuptas įvairiausių technologijų. Naudodamiesi jų privalumais turime elgtis atsakingai, ypač tais atvejais, kai tam tikri prietaisai ar įrenginiai tampa mums nebereikalingi. Modernus, elektronikos prietaisais kasdien besinaudojantis žmogus neturi tapti priešprieša gamtai: jie turi egzistuoji dermėje ir tai neatsiejama nuo atsakingo elektronikos atliekų rūšiavimo, tausojant gamtą.“

Fotoprojekto koncepcijos bei nuotraukų autoriai – fotografė, rašytoja A. Gintalaitė ir dailininkas R. Valeikis, teigia, kad menas yra puiki priemonė kelti visuomenei aktualius klausimus ir prisidėti prie problemų sprendimo.

Agnė Gintalaitė ir Rimas Valeikis / A. Gintalaitės nuotr.

„Menas turi įkvėpti, gali šokiruoti ir taip paskatinti veikti, augti viduje ir keistis. Šiukšlių krūva atgrasi, tačiau žmogaus prisilietimas, tų šiukšlių surūšiavimas, sutvarkymas, sudėliojimas pagal spalvas ir formas kuria naują estetinį objektą. Taip, kaip bjaurumas tampa grožiu, rūšiuodami ir perdirbdami elektronikos atliekas sukuriame kažką kokybiškai naujo. Nauja realybė, šis iš šiukšlių sukurtas estetinis objektas simbolizuoja ir naują moralinę kategoriją, tai priminimas, kad turime elgtis atsakingai – tinkamai rūšiuoti atliekas“, – teigia fotografė.

Projekto fotografijose galima išvysti mandalas, sukurtas lyg iš gėlių žiedlapių. „Centruoti gėlių, augalų žiedynai, lietaus lašų kuriami ratilai vandenyje – tai savotiškos mandalos, kurios gamtoje yra natūralus dalykas. Kalbant apie šiuolaikinio technologijų apsupto žmogaus kasdienybę ir gamtos dermę, į mandalas sugulę iš elektronikos atliekų sudėlioti žiedlapiai kuria ryšį. Norėjome, kad tai būtų estetiška, veiktų kaip savotiška terapija, o nagrinėjant detales – kiltų noras ieškoti ir atrasti – tiek įdomias detales, tiek klausimus su atsakymais“, – pasakoja Agnė.

Nuotraukų gamybos procese panaudoti įvairių dydžių galvaniniai elementai, elektros laidai, lemputės, mikroschemos bei smulkiosios elektronikos prietaisai: kompiuteriai, televizoriai, siurbliai, elektroniniai žaislai, muzikos grotuvai, telefonai ir t. t.

A.Gintalaitės ir R.Valeikio mandalos (10 nuotr.)
+4
Skaitykite daugiau