Žiemos pavojai: nušalti nesunku ir esant teigiamai temperatūrai

Veido kremas / Vida Press nuotr.
Veido kremas / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2019-01-14 14:33
AA

Peršalimas ir gripas – ne vieninteliai šaltuoju metų laiku siautėjantys pavojai sveikatai. Nors balta žiema vilioja išeiti į lauką ir pasidžiaugti sniegu, temperatūrai kritus žemiau nulio ar pučiant žvarbiam vėjui, padidėja tikimybė nušalti. Sveikatos specialistai pataria, kokių priemonių imtis, pastebėjus pirmuosius nušalimo požymius.

„Eurovaistinės“ farmacijos specialistė Ilma Plynytė sako, kad nušalimai gresia ne tik labai stipriai šąlant. Atidžiau saugotis patariama ir kai lauke keli laipsniai šilumos, ypač tuo atveju, kai oras labai drėgnas ir pučia stiprus vėjas arba jei lauke planuojate praleisti daug laiko.

„Jautriausiai į šaltį reaguoja vaikai. Dažniausiai tėvai yra sąmoningi, vos atšalus orams jie kreipiasi į vaistinę ieškoti kremų nuo šalčio. Tačiau patys suaugusieji ateina jau po fakto. Dažniausiai dėl nušalusių kūno vietų kreipiasi netinkamą ploną aprangą ar per ankštą avalynę žiemą pasirinkę suaugę žmonės, kurių oda sausa ir jautriai reaguoja į šaltį“, – pažymi vaistininkė.

Saugotis speigo reikėtų ir tiems žmonėms, kurie serga širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis ar cukriniu diabetu, nes jų kraujotaka ir taip yra sutrikusi, kraujagyslės kur kas lengviau pažeidžiamos.

Pirmoji pagalba

Jeigu pabuvoję lauke pastebėjote, kad oda pabalo ar tapo nejautri – tai pirmieji nušalimo požymiai. Tokiu atveju svarbu palaipsniui atstatyti nušalusios vietos normalią temperatūrą.

„Pažeistą vietą reikėtų šildyti švelniai, spaudžiant šiltais delnais. O jei nušalote rankas, jas laikykite pažastyse arba priglaudę prie kitų šiltų kūno vietų. Būtina pasirūpinti, kad ant nukentėjusiojo neliktų veržiančių drabužių, tačiau tuo pačiu kūnas turi ir nepaprasti šilumos – padėti gali lengvai krentantys megztiniai ar apklotai“, – pataria „Eurovaistinės“ specialistė.

Pasak I. Plynytės, patyrus lengvus nušalimus, naudinga pažeistą vietą tepti specialiais kremais, kurie padėtų greičiau atsistatyti pažeistą odą bei apsaugotų nuo pakartotinių nušalimų.Tačiau jei nušalimas labai stipus – pasirodo gelsvo, balto, tamsiai rudo ar raudono skysčio pūslės, jaučiamas stiprus skausmas ar pakyla kūno temperatūra – nušalusių vietų patiems šildyti ar gydyti negalima, būtina skubiai kreiptis į gydytojus.

Pirmiausia – apranga

Paprasčiausias būdas išvengti nušalimų – einant į lauką šiltai ir patogiai apsirengti. „Eurovaistinės“ farmacininkė atkreipia dėmesį, kad dažniausiai nušąla kojos, rankos, skruostai bei ausys, todėl šias kūno vietas reikia tinkamai apsaugoti.

„Drabužiai, o ypač avalynė, neturėtų veržti, spausti kūno, taip pat būtina mūvėti ausis dengiančią kepurę bei pirštines. Ypatingai saugokite tas kūno vietas, kurios kažkada ankščiau jau buvo nušalusios“, – pataria vaistininkė.

Ji primena, jog veido nušalimų žiemą padės išvengti apsauginiai kremai nuo šalčio, kurių sudėtyje nėra vandens. Norint išlikti sveikiems, siaučiant žvarbiems orams taip pat nerekomenduojama laikytis dietos. Išsekęs organizmas yra jautresnis šalčiui, todėl šąlant patariama rinktis kaloringesnį maistą.