Ypatinga Kalėdų stalo puošmena – vilnietės L.Malaškevičienės keptas meduolinis namelis: dalijasi receptu

Linai Malaškevičienei kepti pasakiškus meduolinius namelius padeda dukros / Asmeninio albumo nuotr.
Linai Malaškevičienei kepti pasakiškus meduolinius namelius padeda dukros / Asmeninio albumo nuotr.
Remigija Paulikaitė
Šaltinis: Žmonės
2020-12-06 11:32
AA

„Kalėdos tave pasirenka, ir niekur nedingsi“, – juokiasi vilnietė rinkodaros specialistė Lina Malaškevičienė. Jau dešimt metų gruodžio mėnesio laisvalaikį ji skiria pasakiško grožio namelių iš meduolių tešlos kepimui. Padedant dukroms, jų surenčia ne tik sau, bet ir draugų, artimųjų šeimoms.

„Šiemet esu pasižadėjusi iškepti namelius septynioms draugėms. Tad man yra įkvėpimas ar ne – jos primena, kad labai laukia, ir neturiu kur dėtis. Nekepti namelio neleistų ir mano Nuatė bei Atėnė, – pasakoja Lina. – Ši tradicija, matyt, man prilipo jau visam gyvenimui. Kai dukros užaugs, tikiuosi, anūkai primins.“

Pirmuosius namelius ji iškepė prieš dešimt metų. Prisimena, tada augino pametinukes dukras, artėjo Kalėdos, o išsiruošti į parduotuves ieškoti dovanų atrodė per sudėtinga. Šeimininkauti mėgstančiai moteriai kilo mintis artimuosius nudžiuginti išskirtiniais kepiniais. „Pirmą sykį pastačiau net vienuolika namelių, – prisimena. – Jie buvo iš neįkandamai kietos tešlos, bet kepdama, puošdama įdėjau daug širdies.“

Lina Malaškevičienė su dukromis Nuate ir Atėne / Asmeninio albumo nuotr.
Linos Malaškevičienės kepti meduoliniai nameliai / Asmeninio albumo nuotr.

Internete rastą meduolinės tešlos receptą Lina vis tobulino, kol pavyko iškepti išsipūtusius, aromatingus, minkšto meduolio namukus. Tą tešlą ji gardina pačios ruoštu prieskonių mišiniu, kurio prieš kelias savaites pasiruošė ir šiemet.

„Ši tešla – tinkama daug kam: aš iš jos kepu ir įvairaus dydžio bei formos meduolius, kuriais galima puošti eglutę. Taip pat – dekoracijas tortams, standartinio dydžio ir labai mažučius namukus, kuriuos galima užmauti ant puodelio krašto, – vardija. – Jei tik būtų laiko, iš jos būtų galima ir rūmus nulipdyti!“ 

Na, o jų dekoravimas – atskira istorija. Vieną namuką įvairiais pagardais galima dabinti ir kelias valandas. Kadangi pastarąsias žiemas sniegas už lango – retenybė, šioms Kalėdoms Lina ketina namelio stogą uždengti samanomis – apiberti špinatais dažytos žalios tešlos trupiniais. Pabandė panašų sukurti praėjusį pavasarį Velykoms – atrodė nuostabiai.

Linos Malaškevičienės kepti meduoliniai nameliai / Asmeninio albumo nuotr.

Matydama, kiek džiaugsmo teikia šie konditerijos kūriniai, prieš keletą metų Lina draugėms pradėjo rengti namukų kepimo dirbtuves. Susibūrusios jos kelias valandas bendrauja, maišo tešlą, kepa ir dekoruoja savo kūrinius. „Neseniai gavau vienos bičiulės žinutę, kaip jai šiemet trūksta tų dirbtuvėlių“, – pasakoja. Deja, šį gruodį tokiai popietei įvykti nelemta. O toms, kurios be to Kalėdų nebeįsivaizduoja, Lina planuoja surengti virtualų susitikimą.

Laukdama šių švenčių ji imasi ir dar vienos tradicija tampančios veiklos – kuria netradicinį Advento kalendorių – „Stebuklų eglutę“. Prisipažįsta, kad lapkričio savaitgaliai būna skirti tam projektui, o gruodį kepa namelius.

„Kalėdų laukimas ir yra didžiausia šventė, – yra įsitikinusi. – Joms praėjus kokias dvi savaites jaučiu tuštumą. Paskui laiką vėl pasiglemžia kasdienė rutina, su šeima vėl susigalvojame kokių nors valgomų ir nevalgomų pramogų.“

Linos Malaškevičienės kurtas netradicinis advento kalendorius – „Stebuklų eglutė“ / Asmeninio albumo nuotr.
Linos Malaškevičienės kepti meduoliniai nameliai / Asmeninio albumo nuotr.

Meduolinio namelio receptas

Tešlai reikės:

  • 3 kiaušinių
  • 220 g rudojo cukraus
  • 150 g medaus
  • 2 šaukštų meduolių prieskonių
  • 150 g sviesto
  • 3 šaukštelių gesintos sodos
  • 680 g miltų

Glajui:

  • 1 kiaušinio baltymo
  • 200 g cukraus pudros
  • citrinų rūgšties

Papuošti:

  • džiovintų ir liofilizuotų vaisių, riešutų
  • spalvotų saldainiukų
Linos Malaškevičienės kepti meduoliniai nameliai / Asmeninio albumo nuotr.

Gaminimas

Kiaušinius, cukrų ir medų Lina gerai sumaišo. Įberia prieskonių (Lina jų mišinį iš pačios džiovintų apelsinų ir citrinų žievelių, kardamono, muskato, juodųjų ir kvapiųjų pipirų, cinamono, imbiero, gvazdikėlių, druskos, laukdama Kalėdų sezono, gamina pati). Tačiau kepinio tešlą galima gardinti ir pirktais meduolių prieskoniais.

Įbėrusi prieskonių, kiaušinių, cukraus ir medaus mišinį pakaitina ant garų, kad cukrus ir medus gerai ištirptų. Tik jokiu būdu negalima užvirinti!

Sviestą išlydo, pravėsina ir pila į saldžią masę. Ten sudeda sodą (ją gesina šlakeliu acto) ir beria miltus. „Tešla neturi būti per kieta, nes tuomet ir meduoliai bus kieti, – aiškina Lina. – Beje, iš jos išeis du kilogramai gardaus, puošnaus namelio formos meduolio.“

Lina Malaškevičienė meduolinius namelius kepa jau 10 metų / Asmeninio albumo nuotr.

Metas kepti namelį! Jam tešlą reikia iškočioti iki maždaug 7 centimetrų storio. „Tegul jis būna pasipūtęs – kaip iš pasakos“, – juokiasi.

Ant tešlos deda pačios pieštas popieriaus formas ir išpjauna 4 namelio sienas, 2 stogo detales. O toliau – kiekvienos šeimininkės fantazija: namukas gali būti su durimis, keliais langais, kaminu, galbūt – kopėčiomis.

Detalės iki 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje kepa 10–12 minučių. Kepdamos jos išsipučia.

Iškepusių namuko detalių kraštus peiliu aplygina, kad būtų vienodos ir lengvai pavyktų statyti.

Likusią tešlą iškočioja ir iškepa pagrindą, ant kurio namukas stovės.

Kol kepiniai vėsta, galima pasigaminti glajų. Jam skirtą kiaušinio baltymą Lina išplaka iki putų. Po truputį vis maišydama beria cukraus pudrą, pagal skonį deda citrinų rūgšties, kad nebūtų toks saldus.

Ant meduolinio pagrindo stato glajumi klijuojamas namelio sienas. Kad jos laikytųsi, kol glajus sutvirtės, vieną su kita sutvirtina dar ir susmeigia mediniais smeigtukais.

Namelis puošiamas tuo pačiu glajumi, o taip pat – džiovintais ar liofilizuotais vaisiais, uogomis, riešutais, saldainiais.

Žiūrėkite fotogaleriją:

Vilnietės Linos Malaškevičienės kepti meduoliniai nameliai Kalėdoms (21 nuotr.)
+15