„Wabi-sabi“: harmonija jūsų namuose

Laisvalaikis / Fotolia nuotr.
Laisvalaikis / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2017-07-06 21:11
AA

Po fengšui ir „hygge“ atėjo laikas „wabi-sabi“ – iš Japonijos kilusiai filosofijai, atsispindinčiai haiku poezijoje, ikebanoje, kaligrafijoje, arbatos gėrimo ceremonijoje ir kt. Tai kvietimas pamiršti stresą ir mėgautis paprastu grožiu ir gamta. „Wabi-sabi“ esmė – grožis yra netobulas, laikinas ir neišbaigtas.

„Wabi“ pažodžiui reiškia „mažiau yra daugiau“, o „sabi“ – „rūpestinga melancholija“. Kitaip sakant, ši gyvenimo būdo filosofija kviečia sulėtinti tempą, gyventi kukliau, mėgautis laikinais dalykais ir išmokti džiaugtis gyvenimu. Tarkim, remiantis „wabi-sabi“ filosofija, turėtume vertinti sutrūkusią vazą, lietingą orą (net ir vasaros) ir laikinumą. Ši filosofija atsirado kaip pasipriešinimas XVI a. kinų perfekcionizmui, o mūsų dienomis paplito kaip priešprieša greitam gyvenimo būdui, masinei produkcijai.

Praktiškumas, grožis ir nostalgija – „wabi-sabi“ namų pagrindas ir siekiamybė.

„Wabi-sabi“ skatina vartoti mažiau (kartu ir švaistyti mažiau energijos, ir mažiau šiukšlinti), atsikratyti daiktų, kurie mums nieko nebereiškia, nebūti kvailinamiems mados – „wabi-sabi“ ne dekoravimo, o gyvenimo būdas.

Autentiškumas yra šios filosofijos pagrindas: daiktų netobulumas – tai laiko, oro sąlygų ar mylimųjų palikti ženklai. Namuose, kurie kuriami remiantis „wabi-sabi“ filosofija, vyrauja patogumas ir sąlyginis kuklumas – tai, kas nereikalinga, išmetama, gyvenama „čia ir dabar“. Praktiškumas, grožis ir nostalgija – „wabi-sabi“ namų pagrindas ir siekiamybė.

Patarimai, kaip harmonizuoti savo namus

  • Vertinkite senus, turinčius istoriją daiktus: senelio gamintą supamąją kėdę, močiutės austas staltieses, nušveiskite natūralaus medžio grindis ir leiskite joms atgauti natūralią spalvą ir formą.
  • Namuose palaikykite tvarką, bet venkite perdėtos tvarkos manijos. Švara – pagarbos ženklas jus supančiai aplinkai, o nešvara ir netvarka atspindi ten gyvenančiųjų psichologinę būklę. Be to, amžiaus paveiktos grindys atrodys gerokai žavesnės, kai bus švarios.
  • Jūsų namai ten, kur gyvenate, o gyvenimas, laimei ar ne, palieka savų žymių. Apsidairę pastebėsite subraižytą stalą, dėmėtą spintelę ar vaiko piršteliais nutapnotas sienas. Žinoma, apsileisti neverta, nudėvėtus baldus ar nusibodusį interjerą galima atnaujinti, bet tam tikrus dalykus verta palikti – ypač susijusius su gerais prisiminimais ir emocijomis.
  • Atsikratykite nereikalingų daiktų. Knygų, kurių daugiau neatsiversite, drabužių, kurie veržia. Leiskite daiktams, kurių jums nebeprireiks, toliau gyventi kitų žmonių namuose. Raskite keturias dėžes, ant jų užrašykite: „Palikti“, „Atiduoti“, „Išmesti“ ir „Saugoti metus“. Jei paskutinės dėžės neprisiminėte metus, atsikratykite. Jeigu, praėjus laikui, kurio nors iš daiktų pasiilgsite, galvokite apie kitą žmogų, kurį jis galbūt džiugina, ir prisiminkite posakį „viskas praeina, nieko nelieka“.
  • Gamtoje nėra nieko tobulo, joje viskas asimetriška. Ji nesukūrė nė vieno kankorėžio tobulos formos. Nėra nė vieno simetriško kalno ar bangos. Ir namuose leiskite netaisyklingoms linijoms ar formoms dominuoti, nesistenkite asimetrijos suvaldyti, – ji į patalpas įneša žaismo, judesio.
  • Atkreipkite dėmesį į detales. Veidrodžius, augalus, gėlės, vandenį, ugnį, netgi kvapus – vandens, švarių drabužių, rankų muilo ar aromatinių aliejų. Suteikite malonumo pojūčiams.
  • Saugokite ramybę ir tylą. Įsirenkite žaliuzes arba pasikabinkite užuolaidas, kad sumažintumėte namus pasiekiantį triukšmą, jei prireiktų, izoliuokite sienas, – jums tikrai nėra būtina girdėti kaimynės kulniukų kaukšėjimo ar šuns urzgimo.
  • Retsykiais apsilankykite sendaikčių turguose. Pirkti nebūtina – pakaks mėgautis grožiu, pamėginti suvokti senų daiktų reikšmę. Pamatę įkvepiantį daiktą, nusipirkite jį arba duokite sau laiko pagalvoti ir grįžkite kitą kartą. Nekaupkite šlamšto – tik tuos daiktus, kuriems jaučiate trauką ir esate tikri, kad rasite jiems vietą.
  • Pamėginkite ką nors pagaminti savo rankomis. Nupieškite, nulipdykite, įrėminkite. Nenumeskite vaikų piešinių – tegul jie atsiduria matomoje namų vietoje. Piešiniai neprivalo būti tobuli – jie tiesiog gražūs ir sklidini puikių emocijų.
  • Išmokite pastebėti, mąstyti ir jausti. Ne tik vaikščiodami gamtoje, bet ir artimoje aplinkoje. Atraskite supantį pasaulį – ir atraskite iš tiesų, tarsi pirmą kartą jį matytumėte. Norėdami pakeisti aplinką neišleisdami didelės pinigų sumos, tiesiog perdažykite sienas. Namuose atsiras gaivos, šilumos pojūtis.

Harmoningi namai (11 nuotr.)
+5