Vytautas Juozapaitis: „Lietuvoje yra rimtesnių dalykų nei Gražulio draugai“

Vytautas Juozapaitis ir Petras Gražulis / Kultūros komiteto posėdžio stop kadras, V.Skaraičio nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2020-12-02 21:09
Trečiadienį vykęs Kultūros komiteto posėdis tapo vienu žiūrimiausių internete per visą Seimo istoriją. Tai lėmė Petro Gražulio akibrokštas – Seimo nariui įsijungus į nuotolinį posėdį, ekrane šmėstelėjo greta jo stovėjęs apsinuoginęs vyras. Tūkstančiai suskubo peržiūrėti posėdžio vaizdo įrašą. Kilusį ažiotažą portalui Žmonės.lt pakomentavo Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Vytautas Juozapaitis.

Trečiadienio ryte vykęs Seimo Kultūros komiteto posėdis tapo kone labiausiai aptarinėjama dienos aktualija. Nuotoliniu būdu vykstant komiteto narių susitikimui, įsijungus parlamentaro Petro Gražulio internetinei kamerai, šalia jo pasirodė apsinuoginęs vyriškis. 

Pats Petras Gražulis komentuodamas situaciją nuomones keitė. Iš pradžių sakė, kad šalia jo buvo sūnus, vėliau naujienų portalams bandė šmaikštauti, kad šalia jo stovėjo... žurnalistas Andrius Tapinas.

Prisijungė į posėdį vėluodamas

Kultūros komiteto pirmininkas V.Juozapaitis Žmonės.lt teigė posėdžio metu ekrane nepastebėjęs pusnuogio vyro, nes dėmesį koncentravo į spendžiamus klausimus ir dokumentą, kuris buvo aptariamas.

„Incidentas įvyko posėdžio 13-ąją minutę. Mačiau, jog socialinėje erdvėje kai kur teigiama, jog viskas nutiko 13 valandų 45 minutės. Ne. Tai įvyko prasidėjus posėdžiui, apie 9 valandą ryto. Kai pavėlavęs Petras Gražulis prisijungė, jei matėte įrašą, aš dar paklausiau, kas čia kalba. Negalėjau jo identifikuoti, nes tuo metu ekrane buvo pabendrintas dokumentas, apie kurį visi kalbėjome. Taigi, posėdžio metu niekas neatkreipė dėmesio, nes visi koncentravosi į dokumentą ir su juo susijusius klausimus. Nebuvo nė vieno nario žinutės, kad kažkas yra ne taip. Na, bet kažkas paskui pastebėjo ir tas įrašas išplito“, – kalbėjo V.Juozapaitis.

Posėdžio vaizdo įrašas. P.Gražulio prisijungimo laikas – 13 min. 45 sek.:

Negali būti pašalinių asmenų

Jis pridūrė nesikišantis į Seimo nario Gražulio asmeninį gyvenimą, bet pastebėjo, kad jo elgesys prieštarauja elementariai etikai.

„Mano komentaras šia tema – paprastas. Aš tikrai nesikišu ir nelendu nė į vieno Seimo nario asmeninį gyvenimą, čia yra jo privatus reikalas, su kuo jis gyvena, kas pas jį būna, bet... mes kalbame apie darbą. Nepaisant to, jog posėdžiai vyksta nuotoliniu būdu, jie yra vieši ir kiekvienas Seimo narys privalo užtikrinti, kad jo darbo vieta būtų saugi ir šalia nebūtų pašalinių asmenų. Nebent Seimo narys deklaruoja, pristato ir paklausia leidimo kitų Seimo narių, ar su juo gali dalyvauti pašalinis asmuo.

Šiuo atveju, įvyko buitinis incidentas. Tame vaizdo įraše matomas žmogus tikriausiai priėjo ir padėjo P.Gražuliui prisijungti. Nežinau, negaliu komentuoti. Tačiau tas faktas, kad žmogus buvo nuogas – ar visai, ar iki pusės – yra su etika prasilenkiantis dalykas. Juk ir viešoje vietoje šiaip jau žmonės nevaikšto taip, išskyrus paplūdimį vasaros metu. Mes turbūt neįsivaizduojame, kad į Seimo posėdį parlamentaras atsivestų pusnuogį savo draugą, giminaitį ar dar ką“, – kalbėjo Kultūros komiteto pirmininkas.

Jei suklydai ar dėl tavo kaltės įvyko koks akibrokštas ir nukentėjo Seimo reputacija, turėk garbės ir drąsos atsiprašyti.

Pasak V.Juozapaičio, šis incidentas – vienareikšmiškai yra Seimo nario elgesio etikos pažeidimo požymis.

„Tai, kad Kultūros komitetas išgarsėjo tik dėl šio incidento – labai liūdna. Sprendžiame rimtus dalykus ir šiandien Lietuvoje yra daug rimtesnių dalykų bei aktualių klausimų nei Seimo nario Gražulio draugai. Žinoma, tokie akibrokštai – negalimi. Seimo posėdžiai turėtų būti vykdomi laikantis visų – ir saugumo, ir etikos – reikalavimų. Tai – neetiškas elgesys. Ir jeigu taip nutiko, Seimo narys privalėtų atsiprašyti“, – sakė V.Juozapaitis.

Vytautas Juozapaitis / Irmanto Gelūno nuotr.
Vytautas Juozapaitis / Irmanto Gelūno nuotr.

Pasiteiravus, ar skaitė P.Gražulio komentarą, kad neva greta jo buvęs vyras – žurnalistas A.Tapinas, V.Juozapaitis sakė šią nesąmonę girdėjęs, tačiau jokių veiksmų jis negalintis imtis. Vienintelis dalykas, kuris pirmininko rankose – paprašyti P.Gražulio, kad tai nesikartotų.

„Komiteto pirmininkas nėra vadovas jo nariams, jis tik koordinuoja darbus. Mūsų pareigos ir teisės yra absoliučiai visų vienodos. Taip, aš turiu paprašyti, jog tai nesikartotų, tačiau daugiau tai yra etikos sargų klausimas, galbūt valdybos, parengiant reglamentą Seimo nariams, kokiu būdu turėtų būti vykdomas nuotolinis darbas. Seimo narys Gražulis nėra iš vaikų darželio, jis nėra paauglys, kad aš jį auklėčiau ar mokyčiau. Jis yra išrinktas vienmandatėje apygardoje, žmonės tokį Seimo narį išrinko. Aš jo negaliu nei nubausti, nei į kampą pastatyti, nei kaip nors atimti jam galimybę neprisijungti prie posėdžio tol, kol jis yra komiteto narys.“ 

Nukentėjo Seimo reputacija

Kultūros komiteto pirmininkas sako, kad P.Gražulis turėtų atsiprašyti.

„Na, atsitinka klaidų, visi mes žmonės. Bet jei suklydai ar dėl tavo kaltės įvyko koks akibrokštas ir nukentėjo Seimo reputacija, turėk garbės ir drąsos atsiprašyti ir paaiškinti galų gale, kas nutiko ir kas ten buvo įlindęs į tą posėdį, nes tai jau nėra privatus reikalas. Mes neklausiame, kas su juo gyvena. Mes klausiame, kas buvo šalia jo posėdžio metu. Tai reiktų paaiškinti. Bet aš matau, kad jis pats dar kursto tą ažiotažą ir įtraukia žmones, kurie nieko bendra neturi su Seimu.

Manau, kai bus suformuota Etikos ir procedūrų komisija, čia jai bus vienas iš pirmųjų darbų, įvertinti Seimo nario elgesį. Kita vertus, ketvirtadenį Seimas laukia prokuroro vizito, kuris paprašys atimti neliečiamybę iš šio Seimo nario dėl visai kitų dalykų. Nežinau, galbūt taip jis reaguoja ir bando nukreipti dėmesį į kitas problemas. Bet kuriuo atveju – tokio elgesio ir veiksmų nepateisinu“, – sakė V.Juozapaitis.

Naujausi straipsniai