Vyriškos higienos ir kosmetikos priemonės – finišo tiesioji į nevaisingumą?

Vyriškos kosmetikos priemonės / „Fotolia“ nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2016-04-18 09:00
Ne paslaptis, kad šių laikų vyras – ne koks medkirtys ar ūkininkas, kuriam higiena ir išvaizda visiškai nė motais. Po truputį klesti ir vyriškos kosmetikos, kūno bei veido priežiūros linijos ir net konservatyviausi vyrukai įsidrąsina vieną kitą kosmetikos priemonę priglausti savo vonios spintelėje.

Būna ir tokių vyriškos lyties atstovų, kurie kosmetikos kiekiu ir vonioje praleidžiamu laiku lenkia ir moteris, bet mes šįkart ne apie tai.

Kita „ne paslaptis“ yra ta, kad per pastaruosius 50 metų testosterono vyrų organizme gerokai sumažėjo, o tai atsiliepė jų išvaizdai ir vyriškai jėgai, sėklos kokybei, lėmė kūdikių lytinių organų pakitimus ir taip toliau. Už galvų susiėmę mokslininkai nesnaudžia vietoje ir ieško visų galimų testosterono mažėjimo ir su tuo susijusių komplikacijų katastrofos priežasčių.

Ir šįkart atsisukta į kosmetikos, kūno priežiūros, higienos ir namų apyvokos priemones, kuriose gausu cheminių medžiagų – įvairių rūšių ftalatų.

Nustatyta, kad visos šios priemonės su ftalatais gali mažinti testosterono koncentraciją organizme, paveikti ne tik lytinius, bet ir kitus organus bei audinius. Tyrimą atliko Mičigano universiteto visuomenės sveikatos mokyklos (JAV) mokslininkai. Apie jį rašoma „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism“.

Tyrimo vadovas daktaras Johnas D. Meekeris teigia, kad jo vadovaujama komanda rado sąsają tarp sumažėjusio testosterono kiekio ir padidėjusio ftalatų naudojimo, šių medžiagų buvimo kasdienėje aplinkoje.

Tokia sąsaja tikėtina įvairių amžiaus grupių vyrų populiacijoje, net tarp 6–12 metų berniukų ar tarp 40–60 metų amžiaus vyrų. Berniukų organizme sumažėjus testosterono kiekiui, gali nukentėti reprodukcinės sistemos vystymasis ir vaisingumas, vyresnio amžiaus vyrams gali sumažėti energijos lygis, silpnėti kaulai, atsirasti seksualinio pobūdžio ir kitokių problemų. Be to, ftalatai gali turėti įtakos ir moterų reprodukcinei sistemai bei kaulų tankiui.

Patys ftalatai yra cheminės medžiagos, kurios plastiką daro lankstesnį, bet ilgalaikiškesnį. Ftalatai naudojami detergentuose, alyvoje, kai kuriuose namų apyvokos priemonėse ir kosmetikoje – šampūnuose, plaukų lake ir t.t.

Taigi, vyrai, būkite budrūs ir atkreipkite dėmesį, kas laikoma jūsų vonios spintelėje.

Naujausi straipsniai