Vyriausybė leido nuo kitos savaitės atidaryti kirpyklas, kai kurias parduotuves

Kirpykla, grožio salonas / Shutterstock nuotr.
Autorius: BNS, Žmonės.lt
Publikuota: 2021-02-10 14:26
Vyriausybė trečiadienį nusprendė leisti nuo kitos savaitės atidaryti atskirą įėjimą turinčias ne maisto prekių parduotuves ir kirpyklas bei grožio salonus.

Parduotuvės ir kirpyklos bei kitų individualių paslaugų teikėjai turės užtikrinti 20 kvadratinių metrų ploto. Jei plotas mažesnis, vienu metu galės būti aptarnaujamas tik vienas klientas.

„Šiandien mūsų uždavinys yra išjudėti nuo kažkokio taško ir pažiūrėti, kaip mums seksis“, – sakė ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė.

Duris galės atverti tos parduotuvės, kurių prekybos plotas neviršija 300 kvadratinių metrų ir kurios turi „tiesioginį įėjimą iš lauko arba atskirą įėjimą, kuriuo naudojasi tik tos parduotuvės klientai“.

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys teigia, kad karantino lengvinimai priimti, siekiant užtikrinti lygias veiklos sąlygas smulkiam ir vidutiniam verslui bei pagerėjus epidemiologinei situacijai.

„Naujų atvejų 100 tūkst. gyventojų skaičius gruodžio viduryje vienu metu siekė beveik 1,5 tūkst., dabar esame ties 314, naujausias skaičius. Dega, bet vis dar teigiamų testų skaičius yra tikrai nemažas“, – sakė A.Dulkys.

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė teigė, kad po šių pakeitimų į darbą nuo kitos savaitės galės sugrįžti „dešimtys tūkstančių žmonių“.

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovė Rūta Vainienė prašė prekybos ploto ribą padidinti iki 500 kvadratinių metrų, bet Vyriausybė šį pasiūlymą atmetė.

„Noriu pasakyti, kad kai tuos 300 kv. metrų įdeda, tai kokios mažesnės parduotuvės, kur pačios prekės užima labai daug vietos, jos negalės atsidaryti. Labai čia susiaurinta, bent 500 kv. metrų padarykime. Neatsidarinės, čia yra labai, labai mažai“, – sakė R.Vainienė.

R.Vainienė tvirtino, kad prekybininkams taip pat kyla klausimų dėl „bendro prekybos ploto“ formuluotės. A.Dulkys aiškino, kad tai reiškia, jog iš skaičiuojamo ploto bus eliminuotas administracinių patalpų, sandėlių plotas.

„Rūta dabar pasakė teiginį, kad dabar niekas negalės atsidaryti. Tai nėra tiesa. Tie, kurie yra iki 300 kv. metrų prekybos ploto, tai yra neįskaičiuojant administracinių patalpų, sandėlių, patalpinių patalpų, tie galės atsidaryti. Negalima sakyti, kad niekas negalės atsidaryti“, – jai atsakė A.Armonaitė.

Kilus neaiškumų, Vyriausybė nusprendė prekybos ploto apibrėžimą įtraukti į nutarimo tekstą.

Vyriausybė taip pat leido vykdyti ne maisto prekių prekybą lauko sąlygomis nuo laikinų prekybos įrenginių.

Judėjimo ir susibūrimų apribojimai Vyriausybės nutarimu nėra keičiami.

Kirpyklos, grožio salonai ir dauguma ne maisto prekių parduotuvių Lietuvoje uždarytos nuo gruodžio 16 dienos.

Apsauginė veido kaukė / Scanpix nuotr.
Apsauginė veido kaukė / Scanpix nuotr.

Vyriausybė patvirtino karantino atlaisvinimo planą

Vyriausybė trečiadienį patvirtino karantino atlaisvinimo planą. Karantino atlaisvinimai siejami su keturiais sergamumo scenarijais – D, C, B ir A , nuo prasčiausių rodiklių iki geriausių.

Dokumente akcentuojama, jog suvaržymai, net ir pasiekus konkrečius sergamumo rodiklius, atlaisvinami tik jei sektoriuje atliekamas asmenų testavimas ir užtikrinami operacijų vadovo nustatyti reikalavimai dėl saugumo.

Lietuvoje sergamumas 100 tūkst. gyventojų šiuo metu siekia 314 atvejo, tai atitinka pirmąją C scenarijaus fazę.

BNS pateikia esminius šio dokumento punktus.

C SCENARIJUS

200–500 koronaviruso atvejų 100 tūkst. gyventojų per dvi savaites, 4–10 proc. teigiamų testų:

* Leidžiama veikti parduotuvėms, kioskams ir paviljonams (išskyrus esančius turgavietėse), turintiems atskirą įėjimą, jei jų patalpų plotas neviršija 300 kv. m., užtikrinant 20 kv. m prekybos plotą vienam lankytojui arba aptarnaujant vieną žmogų.

Taip pat leidžiama ne maisto prekių prekyba lauko sąlygomis nuo laikinų prekybos įrenginių, išnešiojamoji prekyba, leidžiama prekyba gėlėmis,

* Leidžiama teikti kai kurias ilgesnes nei 15 min. individualias paslaugas (pvz. kirpyklos), jei užtikrinamas 20 kv. metrų plotas vienam klientui arba aptarnaujamas vienas asmuo.

* Leidžiami vieno asmens individualūs sporto užsiėmimai lauke su treneriu, laikantis saugumo reikalavimų.

* Gydymo įstaigose atkuriamos iki tol sustabdytos ar apribotos planinės stacionarinės paslaugos, tai daroma atsižvelgiant į atlaisvintas COVID-19 lovas ir užtikrinant asmenų vakcinaciją, testavimą, skirstymą.

150–200 atvejų 100 tūkst. gyventojų per dvi savaites, 4–10 proc. teigiamų testų:

* Leidžiama veikti parduotuvėms, kioskams ir paviljonams (išskyrus esančius turgavietėse), turintiems atskirą įėjimą, jei jų patalpų plotas neviršija 300-1500 kv. m., užtikrinant 20 kv. m prekybos plotą vienam lankytojui arba aptarnaujant vieną žmogų.

* Atnaujinamas kontaktinis arba mišrus ugdymo būdas pradinukams teikiant pirmenybę pedagogų skiepijimui.

* Atsisakoma rekomendacijos į darželius leisti tik tuos vaikus, kurių tėvai neturi galimybės dirbti nuotoliniu būdu.

* Atnaujinami praktinio vairuotojų mokymo ir vairavimo egzaminai, tai derinama su vairavimo mokymo atnaujinimu.

* Įkalinimo įstaigose, užtikrinant minėtas taisykles, būtų leidžiami trumpalaikiai pasimatymai.

100-150 atvejų 100 tūkst. gyventojų, mažiau nei 4 proc. teigiamų testų:

* Leidžiama veikti parduotuvėms, kioskams ir paviljonams (išskyrus esančius turgavietėse), turintiems atskirą įėjimą, jei jų patalpų plotas neviršija 300-3000 kv. m., užtikrinant 20 kv. m prekybos plotą vienam lankytojui arba aptarnaujant vieną žmogų.

* Leidžiama atnaujinti lauko prekybą augalais ir sodinukais, numatoma galimybė ankstinti atlaisvinimą atsižvelgiant į oro sąlygas.

* Atnaujinamas mišrus ugdymo būdas abiturientams, paliekama ir nuotolinio būdo galimybė.

* Leidžiama daugiau išimčių aukštajam ir profesiniam mokslui, iki tol vykdytam tik nuotoliniu būdu, išskyrus praktinius užsiėmimus ar kompetencijų vertinimą.

* Atnaujinama ir muziejų, galerijų, kitų ekspozicijų, bibliotekų skaityklų veikla lankantis po du asmenis arba šeimomis. Uždarose erdvėse šiai veiklai būtų privaloma užtikrinti 20 kv. m. plotą žmogui arba įleisti tik vieną lankytoją.

* Leidžiami ir renginiai, kai juose dalyvaujama neišlipant iš automobilio.

B SCENARIJUS 

50–100 atvejų 100 tūkst. gyventojų, mažiau nei 4 proc. teigiamų testų:

* Leidžiama veikti visoms parduotuvėms, kioskams ir paviljonams (išskyrus esančius turgavietėse), turintiems atskirą įėjimą, neribojant bendro ploto, tik užtikrinant 20 kv. m prekybos plotą vienam lankytojui ar aptarnaujant vieną asmenį.

* Laikantis saugumo, leidžiama atnaujinti lauko kavinių veiklą.

* Leidžiami artimesni kontaktai dviem pastoviems namų ūkiams, nei iki tol galioję „socialiniai burbulai“ – leidžiamos asmeninės šventės, bendri pasivaikščiojimai.

* Leidžiama teikti visas paslaugas, jei užtikrinama bent 15 kv. m. ploto asmeniui arba priimamas vienas žmogus, ir jei ribojamas būriavimasis iki 5 asmenų. 

* Leidžiamas visų likusių mokinių ugdymas mišriu būdu, paliekant nuotolinio mokymosi galimybę.

* Leidžiama atnaujinti neformalųjį ugdymą iki penkių asmenų grupėmis.

* Leidžiamos individualios treniruotės su treneriu uždarose erdvėse. Taip pat leidžiamos laisvalaikio veiklos atvirose erdvėse ne didesnėmis nei 5 asmenų grupėmis. Uždarose patalpose turi būti užtikrinti 20 kv. metrų plotą asmeniui.

* Leidžiamas socialinių įstaigų gyventojų lankymas, jei įstaigoje yra paskiepyta bent 70 proc. asmenų. 

* Įkalinimo įstaigose atnaujinami ilgalaikiai pasimatymai, leidžiama neribojamai palikti patalpas Užsieniečių registracijos centro gyventojams.

25-50 atvejų 100 tūkst. gyventojų, mažiau nei 4 proc. teigiamų testų:

* Leidžiama visų parduotuvių, turgaviečių ir kitų viešų prekybos vietų veikla, užtikrinant 20 kv. m prekybos plotą vienam lankytojui.

* Leidžiama grįžti prie mišraus darbo tiek viešajame, tiek privačiame sektoriuje.

* Leidžiama atnaujinti poilsio paslaugas sveikatinimo paslaugų centrams. 

* Leidžiama pereiti prie mišraus mokymo būdo aukštajam ir profesiniam mokslui.

* Panaikinami visi ribojimai neformaliajam ugdymui.

* Treniruotėms uždarose patalpose, ne didesnėmis nei 5 asmenų grupėmis, leidžiama 

* Leidžiama lankyti pacientus gydymo įstaigose pagal nustatytą tvarką.

* Grįžtama prie įprastinės socialinių įstaigų veiklos.

* Kultūrinė, sporto ir laisvalaikio veikla uždaroje erdvėje leidžiama užtikrinant vienam žmogui ne mažiau nei 10 kv. m. ploto.

A SCENARIJUS

Mažiau nei 25 atvejai 100 tūkst. gyventojų, mažiau nei 4 proc. teigiamų testų:

* Veido kaukės atvirose erdvėse nebeprivalomos.

* Panaikinami ribojimai dėl žmonių tarpusavio kontaktų ir susibūrimų.

* Panaikinami judėjimo tarp savivaldybių draudimai, to nedaryti tik rekomenduojama.  

* Visiškai atnaujinamas kontaktinis ugdymas mokyklose.

* Kavinėms leidžiama priimti lankytojus ir viduje.

* Leidžiama visų parduotuvių, turgaviečių ir kitų viešų prekybos vietų veikla, užtikrinant 10 kv. m prekybos plotą vienam lankytojui.

* Leidžiama teikti visas paslaugas, jei užtikrinama bent 10 kv. m. ploto asmeniui arba priimamas vienas žmogus. 

* Leidžiami renginiai uždarose erdvėse esant iki 50, atvirose erdvėse – iki 100 asmenų.  Neribojamas būriavimasis.

* Reikalavimai prekybai sumažinami iki 10 kv. m. ploto žmogui.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Naujausi straipsniai