Vokų operacija: ne tik atjaunina, bet ir sugrąžina gerą regėjimą

Akių vokų operacija / Shutterstock nuotr.
Akių vokų operacija / Shutterstock nuotr.
2017-10-08 13:30
AA

Dažniausiai iš žmogaus žvilgsnio matome kaip jis jaučiasi, tačiau neretai pirmas įspūdis gali būti klaidingas. Kai kurie žmonės nuolatos atrodo liūdni dėl užkritusių vokų ar antakių.

Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas Domantas Rainys

Ši problema yra ne vien estetinė, nes suglebusi oda aplink akis mažina žmogaus regėjimo lauką, todėl rega stipriai suprastėja. Apie gyvybiškesnį žvilgsnį ir regėjimą pakoreguoti galinčias operacijas pasakoja klinikos „Grožio chirurgija“ plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas Domantas Rainys.

Nėra skirtumo dėl amžiaus ar lyties

Akių vokų oda yra pati ploniausia, todėl su amžiumi, mažėjant odos elastingumui, raukšlelių šiose vietose ypač padaugėja. Vokuose susidaro odos perteklius, kuris užkrenta ant akies, todėl žvilgsnis tampa pavargęs. Taip pat po akimis atsiranda vadinamieji „maišeliai“.

Nors antakių ir vokų pasmukimas dažniausiai kamuoja vyresnius, jis gali atsirasti nepriklausomai nuo žmogaus amžiaus. Pasitaiko, kad kai kurie dėl įgimto voko pakeliamojo raumens vystymosi sutrikimo šią problemą turi nuo pat gimimo.

Vieną dažniausių plastinių veido operacijų – užkritusių vokų ar antakių korekciją – pasidaryti dažniausiai nori moterys, tačiau neretai ir vyrai kreipiasi į specialistus.

Ne vien estetinė problema

Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad užkritę vokai ir antakiai lemia tik liūdno veido išraišką, tačiau iš tiesų tai yra glaudžiai susiję su žmogaus regėjimu – pakritusi oda mažina regėjimo lauką, todėl pacientai dažnai kreipiasi į specialistus norėdami ne tik pakoreguoti bei atjauninti savo žvilgsnį, bet ir susigrąžinti gerą regėjimą.

Kai kuriuos nuolat kamuoja akių uždegimas, tampa sunkiau vairuoti ir dirbti kompiuteriu, akys greičiau pavargsta. Tuomet rekomenduojama kreiptis į akių gydytoją, kuris pasakys, ar individualiu atveju plastinė operacija gali padėti paciento regėjimui. Be to, tokias operacijas gali dalinai kompensuoti ir teritorinės ligonių kasos.

Moters veidas. / Fotolia nuotr.

Vokų plastika

Odos pertekliaus ar riebalų maišelių pašalinimas iš vokų dažniausiai trunka apie valandą. Operuojant viršutinius vokus taikoma vietinė nejautra – oda įpjaunama išilgai voko raukšlės, o atlikus antrą lygiagretų pjūvį kiek aukščiau yra pašalinamas odos perteklius, esant reikalui, šalinamos riebalinės išvaržėlės. Operuojant apatinius vokus pašalinami riebaliniai maišeliai iš paakių arba riebalai perskirstomi. Pjūvis dažniausiai atliekamas junginėje – vidiniame voko paviršiuje. Jei yra apatinio voko odos perteklius, jis šalinamas atliekant pjūvius voko išorėje.

Dėl patinimo po operacijos gali būti sunku užsimerkti, todėl vargina akių sausumas, bet tai išsprendžiama dirbtinių ašarų arba tepalų pagalba. Patinimas gali išlikti kiek ilgiau, tačiau susidariusios kraujosrūvos išnyksta jau dviejų savaičių laikotarpyje, o randai lieka beveik neįžiūrimi. Norint pasiekti geresnių rezultatų, vokų plastiką rekomenduojama atlikti kartu su antakių pakėlimu.

Antakių pakėlimas

Antakių pakėlimo operacija dažniausiai trunka taip pat apie valandą, taikant bendrinę nejautrą, pjūviai daromi kiek aukščiau plaukų augimo linijos viršugalvyje. Pro šiuos pjūvelius specialių instrumentų pagalba kaktos audiniai atidalinami, antakiai patempiami į viršų ir fiksuojami siūlėmis ir/arba sraigteliais, kurie pašalinami jau po 10–12 dienų.

Po operacijos veidas patinsta, atsiranda kraujosruvų, gali jaustis kaktos aptirpimas, tačiau šie simptomai laikini ir galutinai praeina po 3–4 savaičių.

Be to, šaltasis metų sezonas yra ypatingai tinkamas ir vokų plastikos, ir antakių pakėlimo operacijoms, nes tokiu metu galima lengvai išvengti saulės spindulių pooperaciniu laikotarpiu ir pacientas galės džiaugtis ilgalaikiais rezultatais.

TAIP PAT SKAITYKITE: Įpročiai, kurie sendina. Jų verta atsikratyti nedvejojant

Sekite naujienas ir mūsų „Facebook“ puslapyje!