Vitaminų svarba sportuojant

Treneris stebi sportuojančią merginą. / Fotolia nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2016-12-04 00:00
Dauguma ne profesionaliai sportuojančių žmonių nė neįtaria, kad į dienos meniu įtraukiant daugiau vaisių ir daržovių jų rezultatai bei galimybės stipriai pagerėtų. Sodo bei daržo gėrybės gali turėti įtakos ištvermei, sporto našumui. Daugelis žmonių supranta baltymų, angliavandenių ir riebalų svarbą, tačiau mažai dėmesio skiria į vaisiuose ir daržovėse randamų mikroelementų svarbą. Apie tai kokie svarbiausi vitaminai sportuojant 3 k. per savaitę po 1 val. pasakoja dietologė Jūratė Dobrovolskienė.

Vitaminas A ir jo provitaminas beta-karotinas

Šis vitaminas gerina ne tik regėjimą. „Vitaminas A dalyvauja baltymų sintezėje, o tai itin svarbu raumens augimui. Šis vitaminas yra būtinas normaliam augimui, kaulų ir dantų formavimuisi. Vitamino A gausu pilno grūdo produktuose, daržovėse, vaisiuose. Beta-karotinas padeda sumažinti sporto sukeltą peroksidaciją. 100 g. šviežių špinatų slepiasi netgi 188 proc. vitamino A rekomenduojamos paros normos, o tame pačiame kiekyje virtų galima rasti ir 210 proc. šio vitamino rekomenduojamos paros normos“, - sako dietologė J. Dobrovolskienė.

B grupės vitaminų svarba

Daugumoje žmogaus organizme vykstančių medžiagų apykaitos procesuose vitaminas B vaidina svarbų vaidmenį. „B grupės vitaminų atsargas organizme privalu nuolat pildyti. B grupės vitaminai yra labai svarbūs aprūpinant ląsteles energija. B6 ir B12 vitaminų kombinacija gali padidinti serotonino kiekį, kuris mažina nerimą. Be to, jie gali pagerinti subtilius motorinius įgūdžius. B grupės vitaminų galima rasti bananuose, špinatuose, persikuose, paprikose“, - sako dietologė Jūratė Dobrovolskienė.

Vitaminas C padeda sumažinti fizinio krūvio sukeltą stresą

Jūratė Dobrovolskienė teigia, kad šis vitaminas yra natūralus antioksidantas, kuris gali padėti sumažinti fizinio krūvio sukeltą oksidacinį stresą, be to intensyvių treniruočių metu C vitaminas gali sumažinti viršutinių kvėpavimo takų susirgimų dažnį. Jis taip pat stiprina imuninę sistemą, padeda organizmui įsisavinti geležį bei yra svarbus medžiagų apykaitai. Šio vitamino gausu šviežiuose špinatuose, suvartojus 100 g jų gaunama 47 proc. rekomenduojamos paros normos. O suvalgius 100 g šviežios saldžiosios raudonosios paprikos, organizmas vitamino C gauna net 213 proc. rekomenduojamos paros normos.

Kampanija „Penki per dieną“

Kampanija „Penki per dieną“ Primename, kad Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja kiekvienam žmogui per dieną suvalgyti 400 g vaisių ir daržovių – maždaug penkias saujas. Tai daryti skatina ir pasaulyje ne vieną dešimtmetį vykstanti kampanija „Penki per dieną“, prieš kelis metus ir Lietuvoje. Kampanija „Penki per dieną“ yra pagrindinė programos „Europos Sąjungos kilmės vaisių ir daržovių žinomumo didinimas Lietuvoje“ priemonė. Kampanijos tikslas – paskatinti mūsų šalies gyventojus gyventi sveikai ir suvalgyti per dieną bent penkis Europos Sąjungoje užaugintus šviežius vaisius ar daržoves.

BUVA
BUVA
Projekto partnerio inicijuotas ir parengtas turinys, už teksto turinį atsakingas partneris.

Naujausi straipsniai