Vitamino D trūkumo keliami pavojai: nuo peršalimo iki vėžio

Liga / Vida Press nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2017-10-02 11:22
Jei jums nesvetima rudeninė depresija, per ilgai besitęsianti prasta nuotaika ir silpnumas, galbūt jums trūksta vitamino D? Šio vitamino trūkumas – gerokai rimtesnis, nei atrodo.

Vitamino D trūkumą galima nustatyti kraujo tyrimu. Jei dėl kažkokių priežasčių negalite pasidaryti kraujo tyrimo, atkreipkite dėmesį į šiuos simptomus, signalizuojančius apie vitamino D trūkumą:

  • Raumenų silpnumas
  • Kaulų skausmas
  • Žaizdos gyja lėčiau
  • Peršalimo ligos jus puola lengviau nei kitus
  • Nuolatinis nuovargis
  • Prasta nuotaika
  • Gausiai slenka plaukai

Šiuose simptomuose atpažįstate save? Tuomet suskubkite taisyti padėties! Vitamino D stygius yra susijęs ne tik su prasta nuotaika, bet ir kur kas rimtesnėmis ligomis: abiejų tipų cukriniu diabetu, daugeliu vėžio rūšių, įvairiomis imuninės sistemos ligomis bei Alzhaimerio liga. Esant pakankamam vitamino D kiekiui organizme rizika susirgti išemine širdies liga bei storojo žarnyno ligomis sumažėja.

Kūdikiams bei mažiems vaikams vitaminas D yra ypatingai svarbus, nes jis dalyvauja dantų bei kaulų formavimosi procese. Daugelis mamų mažyliams iki vienerių metų duoda vitamino D lašiukų, mat baiminasi, kad kaulai neisvystys ir vaikai susirgs rachitu. Tačiau šis vitaminas jiems reikalingas visu augimo periodu – iki 18 metų. Kai vaikui ima krypti stuburas bei suprastėja regėjimas, mamos neretai kaltina kompiuterį ir netaisyklingą laikyseną, tačiau būtent vitamino D stygius gali būti viena iš priežasčių, kodėl minkštėja vaikų kaulai bei ima silpti regėjimas.

Tuo tarpu pensijinio amžiaus žmonėms vitamino D trūkumas gali lemti sumažėjusį kaulų tankį, raumenų silpnumą, osteoporozę ir kaulų lūžius. Nyderlanduose atliktas tyrimas atskleidė, kad vitamino D nepakankamumą patiriantiems asmenims ilgainiui išsivysto daugiau fizinių suvaržymų. Šešerius metus buvo stebimas vitamino D kiekis kraujyje, tiriamųjų buvo klausiama apie jų gebėjimus atlikti tokius įprastinius veiksmus kaip atsisėsti ant kėdės ir atsistoti ar penkias minutes eiti lauke nepasiilsint. Vyresniojo amžiaus grupėje (65-88 metai) tarp mažiausiai vitamino D sukaupusių tiriamųjų 70 proc. turėjo bent vieną fizinį suvaržymą, tuo tarpu vidutinius ar didžiausius vitamino D kiekius turėję asmenys jokių suvaržymų nepatyrė.

Susipažinus su vitamino D trūkumo sukeltomis grėsmėmis bauginančiai skamba lietuviška statistika. Šalies laboratorijose atliktų vitamino D kraujo tyrimų analizė atskleidė, kad 90 proc. tiriamųjų kenčia dėl šio vitamino stygiaus. Jo ypač trūksta vaikams, paaugliams ir vyresnio amžiaus žmonėms.

Vitamino D ima trūkti dėl nevisavertės mitybos, virškinimo sutrikimų, kepenų ir inkstų ligų, didelės ir ilgalaikės taršos ore. Prie rizikos faktorių priskiriamas ir saulės šviesos trūkumas: nuolatinis sėdėjimas kambaryje ar ofise, gyvenimas didmiestyje, kur dideli pastatai užstoja saulės šviesą.

Kaip galite pataisyti padėtį?

Pirmiausiai reikia atskirti dvi vitamino D formas: tai vitaminas D2 (ergokalciferolis) – jį gauname su augalinės kilmės maistu, ir vitaminas D3 (cholekalciferolis) – jis žmogaus organizmui yra svarbiausias.

Saulė – pagrindinis vitamino D3 šaltinis. Kad gautų reikiamą vitamino D3 kiekį, sveikam žmogui saulėje rekomenduojama pabūti apie 15 min. kasdien tarp 10 ir 15val. Apsauginiai kremai nuo saulės galimybę pasigaminti vitaminą D sumažina 90 – 95 proc. Tačiau ir būnant saulėje vitamino D gamyba iš odoje esančio provitamino vyksta ne visada. Geografinė platuma, oro sąlygos, odoje esančio pigmento kiekis (kuo tamsesnio gymio žmogus, tuo vitamino D kiekis pasisavina sunkiau), asmens amžius, gretutinės ligos – pagrindiniai veiksniai, nuo kurių priklauso vitamino D gamyba organizme.

Kitas vitamino D šaltinis – maistas. Vitamino D gausu šiuose produktuose: menkės žuvų taukai, lašiša, tunas, skumbrė, kiaušiniai, pienas, apelsinų sultys, jogurtas.

Trečias būdas gauti reikiamą normą vitamino D – maisto papildų vartojimas. Vitamino D papildai aprūpina reikiama visos paros norma. Tiesa, siekiant geriausio efekto papildus gerti reikia tikslingai ir reguliariai.

Maisto papildus dera gerti tikslingai ir reguliariai
Maisto papildus dera gerti tikslingai ir reguliariai

Turinio kontrolė – redakcijos rankose, projekto partneris tik inicijuoja ar palaiko temos viešinimą
Projekto partnerio inicijuotas ir parengtas turinys, už teksto turinį atsakingas partneris.

Naujausi straipsniai