Vitaminas, kuris padės pagerinti sporto rezultatus

Sportuojant mergina. / Shutterstock nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
AA

Vartojate maisto papildus, geriate vitaminus ir manote, kad to pakanka? Tačiau galite dėl savo sveikatos padaryti ir daugiau – gauti nemokamo vitamino, kurio trūkumas lemia prastesnę raumenų bei kaulų būklę.

Apie kokį vitaminą kalbame? Apie vitaminą D. Jis būtinas kalcio įsisavinimui ir kaulų stiprumui. Atliekama vis daugiau mokslinių tyrimų, parodančių, kad vitamino D deficitas yra susijęs ir su tokiomis sveikatos problemomis kaip vėžys, artritas, diabetas ir kraujagyslių problemos. Pastaraisiais metais apie sporto mitybą rašančių mokslinių žurnalų puslapiuose vis daugiau dėmesio skiriama vitamino D trūkumo poveikiui sporto rezultatams.

Pirmojoje XX amžiaus pusėje atletai ir treneriai žinojo bei paisė fakto, jog ultravioletiniai spinduliai teigiamai veikia sporto rezultatus. Raumenims ypač svarbus pakankamas vitamino D kiekis organizme. Mokslininkai yra patvirtinę, jog raumenyse yra vitamino D receptoriai, kurie yra pagrindinis kelias, per kurį šis vitaminas daro įtaką raumenų struktūrai ir formavimuisi.

Taip pat skaitykite: 10 priežasčių, kodėl nekrinta svoris

Drekselio universiteto mitybos mokslo profesorė daktarė Stella Lucia Volpe teigia, jog vis dažnesnė vizito pas gydytojus priežastis – kraujo testo metu nustatytas žemas vitamino D lygis. Priežasčių gali būti daug, tačiau kelios yra gana aiškios: padidėjęs saulės kremų naudojimas, gerokai trumpesnis buvimas lauke ir dėl to negaunamas reikiamas ultravioletinių spindulių kiekis bei mažesnis fizinis aktyvumas.

Profesorės Volpe moksliniai darbai parodo tiesioginę vitamino D įtaką sporto rezultatams. Viename iš jų baleto šokėjos demonstravo stipresnę jėgą ir didesnį šuolio aukštį, taip pat ir mažiau traumų, kai jų organizme vitamino D kiekis buvo didesnis. Kitame darbe profesionalūs sportininkai demonstravo geresnius sprinto rezultatus, kai periodiškai gaudavo ultravioletinių spindulių, ir jų organizme vitamino D kiekis padidėdavo. Tai pat prof. Volpe atlikti tyrimai parodė, kad reikiamas vitamino D kiekis organizme sumažina skausmo lygį, nuovargio ir uždegimo atvejus, padidina pajėgumą treniruočių metu ir užtikrina geresnį proteino įsisavinimą raumenyse.

Taip pat skaitykite: Trijų dienų valomoji limfos dieta

Kadangi organizmas vitaminą D gaminasi tik gavęs ultravioletinių spindulių, žmogui užtenka vos kelių minučių saulės spindulių per dieną. Taip pat žiemą būtina išeiti į lauką, valgyti riebią žuvį ir gerti apelsinų sultis. 

Naujausi tyrimai parodo, jog kraujo tyrimą, parodantį vitamino D lygį organizme, derėtų darytis bent kartą per metus, ypač sportuojantiems žmonėms. Vitamino D deficitas gali ne tik paversti visas sporto pastangas niekais, tačiau ir pakenkti – fizinis krūvis, kai organizme trūksta vitamino D, padidina traumų ir kaulų sužalojimų riziką. Todėl rekomendacija paprasta – nebijokite saulės, išeikite dažniau į lauką ir sportuokite gryname ore. O jei žiemą esate priversti stiprinti kūną sporto salėje, nepamirškite pasivaikščioti lauke ar ieškoti kitų ultravioletinių spindulių šaltinių. Juk organizmas vitaminą D pasigamina tik gaudamas ultravioletinių spindulių.

 

Skaitykite daugiau