Vitaminai iš pievos

Lauko žolės / Fotolia nuotr.
Lauko žolės / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2017-04-14 19:30
AA

Pavasaris – puikus laikas pasinaudoti gamtos dovanomis ir prisirinkti vaistingųjų augalų tiesiog iš pievos. Nors apie augalų naudingąsias savybes žinoma jau seniai, svarbu nepamiršti, kad vaistažolėmis taip pat nereikėtų piktnaudžiauti, nes jos gali būti ir veiksmingos, ir kenksmingos.

Kokius augalus ir kaip rinkti?

Kad augalai galėtų atskleisti savo geriausias savybes, reikia žinoti, kada juos rinkti ir džiovinti. Augalų lapus rinkite ryte, rasai nukritus, o žiedus – jiems išsiskleidus. Geriausia tam turėti medinius ar šiaudinius dubenis ar dėžutes. Rinkdami vaistinguosius augalus, nebūkite godūs – gerai pagalvokite, kokio kiekio per metus reikės jums ar jūsų šeimai. Nebūtina prisirinkti daugiau, o po to išmesti. Pumpurus džiovinkite gerai vėdinamoje patalpoje, žiedus nuolat vartykite. O naudingiausios vaistažolės bus, jei jas vartosite ne ilgiau kaip metus.

Populiarias pavasario žoles (dilgėles, kiaulpienes, garšvas, plačialapius gysločius, dirvinius asiūklius ir kt.) vartokite ne tik džiovintas arbatoms ruošti, bet ir pavasarinėms salotoms gardinti, sriuboms virti, kokteiliams plakti. Taip papildysite organizme vitaminų atsargas. Jei nusprendėte organizmą pastiprinti gerdami dilgėlių ar kitokių žolelių arbatą, turėkite galvoje, kad ja nereikėtų piktnaudžiauti. Vienos rūšies žoles vartokite ne ilgiau kaip 21 dieną. Tada darykite pertrauką arba keiskite kitomis.

Kiaulpienės – populiarios valgomos piktžolės, nes turi daug vitaminų. Kartoko skonio jauni jų lapeliai žadina apetitą, tinka nuo nudegimų, minkština nuospaudas, padeda atsikratyti karpų.

Kiaulpienių kartumas gerina apetitą

Tai vienos populiariausių valgomų piktžolių, nes turi daug vitaminų. Kartoko skonio jauni kiaulpienių lapeliai žadina apetitą, mažina cholesterolio kiekį kraujyje, tinka aterosklerozės profilaktikai, gerina virškinimą, stimuliuoja tulžies pūslės veiklą, tačiau jų nevartokite, jei sergate tulžies pūslės akmenlige. Šios žolės tinka nuo nudegimų, minkština nuospaudas, padeda atsikratyti karpų. Į salotas dedami ne tik jauni kiaulpienių lapeliai, bet ir žiedai. Jei norite, kad lapai būtų kuo mažiau kartūs, prieš ruošdami salotas juos pamirkykite sūdytame vandenyje. Be to, rinkite kuo jaunesnius lapelius. Kiaulpienių žiedai tinka gaminti pienių medų ir vyną.

TAIP PAT SKAITYKITE: Geros savijautos skaičiai

Kiaulpienių salotų receptas

Kelias saujas kiaulpienių lapelių sumaišykite su sauja jaunų dilgėlių lapelių. Juos nuplaukite ir nuplikykite, apšlakstykite citrinų sultimis, apibarstykite mėgstamais prieskoniais. Kad būtų sočiau, pridėkite virto kiaušinio gabalėlių.

Kiaulpienių salotos / Fotolia nuotr.

Didžiosios dilgėlės – kraujui stiprinti

Dilgėlės didina kraujo krešumą, todėl padeda stabdyti išorinių ir vidinių žaizdų kraujavimą, tačiau tiems, kam padidėjęs kraujo krešumas, jas reikėtų vartoti atsargiai.

Šioje piktžolėje gausu vitaminų ir mineralinių medžiagų. Jas labai tinka valgyti pavasarį, kai jaučiamas pavasarinis silpnumas, nuovargis, siekiant išvengti avitaminozės, sergant mažakraujyste. Šis augalas padeda padidinti hemoglobino ir eritrocitų kiekį kraujyje. Žolės didina kraujo krešumą, todėl padeda stabdyti išorinių ir vidinių žaizdų kraujavimą, tačiau vyresniems žmonėms ar tiems, kuriems padidėjęs kraujo krešumas, dėl dilgėlių vartojimo būtina pasitarti su augalus išmanančiu specialistu. Maistui ir arbatoms ruošti rinkite tik jaunus dilgėlių lapelius. Taip pat nepamirškite, kad šias vaistingas žoles galima ne tik džiovinti ar šviežių dėti į salotas. Jos puikiai tiks sriuboms ruošti, dilgėlių galite dėti ir į žaliuosius kokteilius.

Dilgėlių sriubos receptas

Dilgėles nuplaukite, perliekite verdančiu vandeniu, nuvarvinkite ir smulkiai supjaustykite. Puode užvirinkite vandenį, sudėkite smulkiai pjaustytą bulvę ir morką, įberkite druskos. Pavirkite 10 min. Tada keptuvėje pakepinkite smulkintą svogūną. Kai jis suminkštės, įberkite druskos, kitų mėgstamų prieskonių, įmaišykite šaukštą miltų. Į puodą su daržovėmis suberkite keptuvės turinį ir sudėkite dilgėles. Kelias minutes pavirkite ir nukelkite nuo ugnies. Sriubą gardinkite grietine ir kietai virtu kapotu kiaušiniu.

Dilgėlių sriuba / Fotolia nuotr.

Garšvos – nepelnytai primirštos žolės

Šios žolės nuo seno buvo naudojamos virtuvėje, tačiau laikui bėgant apie jų naudą visi pamiršo. Ir visai be reikalo, nes šiame augale yra gausu vitamino C, mineralinių medžiagų, baltymų, eterinių aliejų. Garšvos padeda reguliuoti medžiagų apykaitą, veikia kaip silpnas diuretikas, padeda šalinti iš organizmo kenksmingas medžiagas. Turėkite galvoje, kad garšvoms pražydus, lapeliai maistui nebetinka. Šių naudingų augalų dėkite į žaliuosius kokteilius, gaminkite iš jų salotas.