Visos moterys – deivės: sužinokite, kuri esate jūs

Moteris. / Shutterstock nuotr.
Moteris. / Shutterstock nuotr.
2017-09-04 15:00
AA

Skamba gal ir įžūliai, tačiau tiesa tokia – mes esame deivės! Jeigu norite tiksliau, pagal Jean Shinodos Bolen teoriją, kiekvienos moters gyvenimą veikia tam tikri graikų mitologijos archetipai, arba septynios deivės – Artemidė, Atėnė, Hestija, Hera, Demetra, Persefonė ir Afroditė. Kuri iš jų esate jūs?

Medicinos mokslų daktarė, psichiatrė, Jungo psichoanalizės sekėja Jean Shinoda Bolen, klausydama savo pacienčių istorijų, pastebėjo, kad kai kurios moterys iš tikrųjų primena vieną Olimpo deivių ar turi kelių iš jų savybių.

Shinoda Bolen, klausydama savo pacienčių istorijų, pastebėjo, kad kai kurios moterys iš tikrųjų primena vieną Olimpo deivių ar turi kelių iš jų savybių.

Septynios graikų deivės gali padėti mums ne tik geriau pažinti save, bet ir ugdyti skirtingas savo asmenybės dalis, įveikti įvairius iššūkius. Šiuos archetipus galima vadinti ir gyvenimo vaidmenimis ar elgesio modeliais, štai Artemidė – sesuo ir varžovė, Atėnė – strategė, Hestija – šeimos židinio sergėtoja, Hera – žmona, Demetra – motina, Persefonė – dukra, o Afroditė – mylimoji.

Trys grupės

Pagal vyrų įtaką deivės suskirstytos į tris grupes. Pirmosios trys – Artemidė, Atėnė ir Hestija – vadinamos deivėmis mergelėmis. Pagal graikų mitologiją, jos nepaliestos vyrų, yra savarankiškos ir atsakingos už savo pačių interesus, joms atskleisti talentus, siekti sėkmės ir pripažinimo visuomenėje ar pasinerti į religines tiesas stipriosios lyties pagalbos nereikia. Antrajai – vyrų pažeistųjų deivių grupei – priklauso Hera, Demetra ir Persefonė. Jos visos graikų mitologijoje buvo įskaudintos vyrų, jų žeminamos. Šios trys deivės išreiškia moters poreikį nebūti vienai. Antrosios grupės deivės lyginamos su svetainės šviestuvo šviesa, švelnia ir šilta, apšviečiančia kiekvieną namų kampelį.

Trečiajai grupei priklauso tik Afroditė. Tai vienintelė deivė, turinti magišką transformacijos galią. Ji pasižymi tiek deivių mergelių, tiek vyrų pažeistų deivių savybėmis, tačiau kartu ir labai nuo jų skiriasi. Kaip pirmosios, Afroditė daro tik tai, kas jai pačiai patinka, ir, kaip antrosios, kuria santykius su vyrais ar turi vaikų, tačiau jos neįmanoma įskaudinti, nes ši deivė yra nepažeidžiama.

TAIP PAT SKAITYKITE: Ar tikrai sidabras tik jaunoms, o auksas – brandžioms?

Dvi moterys / Fotolia nuotr.

Artemidė

Medžioklės ir mėnulio deivė, varžovė ir sesuo. Tai neklystanti šaulė, vilkinti trumpa tunika. Artemidės stichija – miškai, pievos ir kalnai, o laukiniai gyvūnai atspindi jos būdo bruožus. Šis archetipas įkūnija sielos nepriklausomybę ir suteikia galimybę siekti pačios pasirinktų tikslų. Deivė gina moterų teises ir globoja gimdyves.

Vaikystė. Mergaitė aktyvi, veržiasi tyrinėti plačiojo pasaulio, išeina iš vaikų žaidimų aikštelės. Jei auga su broliais, reikalauja lygybės. Suaugusieji stebisi jos gebėjimu susikaupti. Jei tėvai nori paklusnios dukrytės ir atstumia aktyviąją Artemidę, ji gali priešintis arba slopinti jausmus ir vėliau nepasitikėti savimi, nemokėti priimti sprendimų.

Santykiai. Su moterimis santykiai seseriški, ji turi artimą ryšį su motina, kovoja už moterų teises. Su antrąja puse sieja panašus intelektas, interesai. Santuokoje ji siekia arba lygiaverčių santykių, arba ieško vyro, kuris ją verstų tobulėti.

Vaikai. Ši moteris puikiai jaučiasi ir neturėdama atžalų. O jei pagimdo, tikisi, kad bus aktyvūs, skatina jų savarankiškumą.

Senatvė. Jaunystės aktyvumas niekur nedingsta, ji noriai keliauja, kuria naujus projektus. Vyresniame amžiuje gali pradėti ieškoti dvasinių ar psichologinių kelių taip pat aistringai kaip seniau siekė tikslų.

Reikėtų ugdyti: atjautą, jautrumą, gebėjimą kurti artimus santykius.

Moteris su suknele, žiūrinti į veidrodį. / Shutterstock nuotr.

Atėnė

Išminties ir amatų deivė, strategė ir tėvo dukra. Graži karžygė, dėvinti šarvus, patriarchato šalininkė. Ji ne tik miestų gynėja ir karių globėja, bet ir amatininkų užtarėja. Archetipas simbolizuoja užsibrėžto tikslo siekimą, reikalaujantį kruopštumo, tikslumo. Atėnė šaltu protu suvaldo emocijas, puiki strategė, praktiška realistė.

Vaikystė. Mergaitė domisi, iš ko padaryti daiktai, anksti išmoksta skaityti, smalsi, nori žinoti, kaip viskas veikia. Jei tėvas didžiuojasi dukra, ji tobulėja. Jei tėvas nėra autoritetas ir vaiką atstumia, tokia mergaitė gali išsižadėti savo tikslų ar pasiekusi nesijausti patenkinta. Užimdama svarbų postą jaustis tarsi apsimetėlė, abejoti savimi.

Santykiai. Paprastai draugių neturi. Traukia tokie vyrai, kuriems sekasi. Antrąją pusę išsirenka pati. Santuoka – labiau partnerystė nei aistros sąjunga. Vyrui padeda siekti karjeros, yra jo patarėja.

Vaikai. Atėnė laukia, kada vaikai paūgės ir bus galima juos lavinti. Džiaugiasi augindama ekstravertą, veržlų, būsimą nugalėtoją. Jei vaikas kitoks, jai gali būti sunku jį priimti.

Senatvė. Jaunystė ir grožis, kaip ir motinystė, jai niekada nebuvo svarbi, nes savivertė įtvirtinama protu, kompetencija, pasiekimais. Senatvėje Atėnė energinga, praktiška moteris, rūpinasi namais ir gerai sutaria su suaugusiais vaikais.

Reikėtų ugdyti: jausmingumą, gebėjimą atsipalaiduoti, giliau išgyventi situacijas.

Daili moteris / Fotolia nuotr.

Pagal vyrų įtaką deivės suskirstytos į tris grupes. Pirmosios trys – Artemidė, Atėnė ir Hestija – vadinamos deivėmis mergelėmis.

Hestija

Šeimos ir šventyklos židinio deivė, išmintinga moteris ir netekėjusi tetulė. Apie ją mažiausiai žinoma, nėra jos atvaizdų. Tačiau ši dievybė buvo juntama kiekvienuose namuose ar šventovėje plevenančiame aukure. Ji tarsi dvasia, apšviečianti, sušildanti ir užkaičianti maistą. Ramiai ir kukliai Hestijai namų tvarkymas tarsi meditacija, ji mėgsta atsiriboti ir būti vienumoje.

Vaikystė. Mergaitės akys tarsi seno išmintingo žmogaus. Kambarys tvarkingas, ji už tai giriama. Hestija stengiasi būti nepastebima, todėl gali būti kritikuojama už tai, kad neiškiša nosies į lauką ar neprisideda prie bendros veiklos. Jai būdinga vidinė harmonija, kurios neturi kiti.

Santykiai. Dažniausiai Hestija turi kelias artimas drauges, su kuriomis kartkartėm susitinka. Ją galima apibūdinti kaip gerą senamadišką žmoną, kuri gerai prižiūri namus, neturi jokių ambicijų nei vyrui, nei sau. Puiki santuoka su komunikabiliu vyru, verslininku, keliautoju.

Vaikai. Ji gali atrodyti kiek nutolusi nuo savo atžalų ir nerodyti jausmų. Hestija neturi lūkesčių dėl vaikų, neverčia mokytis, jei jie nenori. Ši moteris sunkiai gali padėti, jei vaikams kyla socialinio pobūdžio problemų ar klausimų dėl karjeros.

Senatvė. Jai būdinga į senatvę įžengti gracingai. Dažnai vaizduojama kaip netekėjusi tetulė, skubanti šeimos nariams į pagalbą. Tuščias lizdas ar našlystė Hestijos stipriai emociškai nepaliečia. Ji gyvena dėl nieko nesigailėdama.

Reikėtų ugdyti: gebėjimą reikšti jausmus, dėvėti socialines kaukes.

TAIP PAT SKAITYKITE: Žavingi vyrų poelgiai, kurie patinka moterims


Hera

Santuokos deivė, įsipareigojimų kūrėja ir žmona. Olimpo dievų valdovo Dzeuso žmoną graikų poetai vadino jautake, kad pagirtų jos dideles ir gražias akis. Tai simbolizavo Heros budrumą. Ši moteris akylai stebi, ką veikia jos vyras, bet už neištikimybę baudžia ne sutuoktinį, o kitas moteris. Šis archetipas atspindi troškimą tapti žmona ir galingą moters džiaugsmo ar skausmo jėgą.

Hera akylai stebi, ką veikia jos vyras, bet už neištikimybę baudžia ne sutuoktinį, o kitas moteris. Šis archetipas atspindi troškimą tapti žmona ir galingą moters džiaugsmo ar skausmo jėgą.

Vaikystė. Ketverių ar penkerių mergaitė mėgsta žaisti namus. Vaidina mamą, žaidimų draugą priverčia vaidinti tėtį ir eiti į darbą. Stengiasi būti didelė, gaminti valgį. Svarbiausias dienos momentas, kai tėtį vaidinantis draugas grįžta ir abu sėda vakarieniauti.

Santykiai. Geriausios draugės ji paprastai neturi ir didelės reikšmės moteriškai draugystei neteikia. Moterį Herą traukia kompetentingas, karjeros siekiantis vyras. Bet gali atsitikti ir atvirkščiai, ji gali ištekėti už vargingo žmogaus ir teikti jam šilumą.

Vaikai. Tokia moteris turi vaikų, nes tai tarsi žmonos vaidmens dalis, tačiau, be kitų deivių pagalbos, ji nei motiniško instinkto, nei džiaugsmo bendrauti su atžalomis nepajus. Jei tenka rinktis tarp vyro ir vaikų, Hera renkasi vyrą.

Senatvė. Tapti našle šiai moteriai sunkiausias gyvenimo etapas. Kai kurios taip ir neatsigauna po sutuoktinio mirties, nes taip netenka žmonos vaidmens, kuris jai suteikė pilnatvę.

Reikėtų ugdyti: savo asmenybę, gebėjimą taikytis prie aplinkos.

Pora leidžia laiką drauge. / Shutterstock nuotr.

Demetra

Derliaus deivė, maitintoja ir motina. Vaizduojama kaip gražuolė moteris auksiniais plaukais, dėvinti mėlyną suknelę, ar kaip soste sėdinti matrona. Kai jos dukra Persefonė buvo pagrobta požemio dievo Hado, Demetra nerado sau vietos, dėl jos sielvarto visa žemėje nustojo augti.

Demetra vaizduojama kaip gražuolė moteris auksiniais plaukais, dėvinti mėlyną suknelę, ar kaip soste sėdinti matrona.

Vaikystė. Mergytės primena mažąsias mamytes – iš rankų nepaleidžia mylimiausios lėlės, jai patinka žaisti su kūdikiais. Prašo mamos, kad leistų panešioti mažesnį broliuką ar sesutę, mielai juos prižiūri.

Santykiai. Paprastai atžalų turinčios Demetros puikiai bendrauja tarpusavyje. Ši moteris traukia vyrus, kuriems reikia motiniškos globos. Demetra pritaria visiems vyro norams ir gali gyventi su išrinktuoju net iš gailesčio.

Vaikai. Šio archetipo moteris jaučia didžiulį poreikį būti biologine mama. Jei šio lūkesčio neišpildo, jaučiasi bevertė, sugniuždyta, nemato gyvenimo prasmės. Ji puiki mama, dievina mažylius, dėl jų stipriai jaudinasi, tokiai moteriai sunku juos paleisti užaugusius.

Senatvė. Vienos moterys jaučiasi nusipelniusios tokio gyvenimo etapo, jos jaučiasi nepriklausomos ir gerbiamos. Kitos jaučiasi aukomis, sensta nusivylusios, piktos, galvodamos apie neišsipildžiusius lūkesčius.

Reikėtų ugdyti: gebėjimą pasakyti „ne“, pripažinti savo neigiamus jausmus, skirti laiko sau.

Daili moteris / Fotolia nuotr.

Persefonė

Požemio pasaulio mergelė ir karalienė, įžvalgi moteris ir motinos dukra. Pagal mitą, ją pagrobė ir vedė požemio dievas Hadas. Kai Persefonė būdavo grąžinama į žemę mamai, visa gamta sužaliuodavo, todėl ši deivė simbolizuoja atsinaujinimą, atgimimą po mirties.

Požemio pasaulio mergelė ir karalienė, įžvalgi moteris ir motinos dukra.

Vaikystė. Tipiška Persefonė yra tyli ir gera mergaitė. Dažnai rengiama kaip lėlytė, puošiama kaspinėliais. Tai intravertiškas vaikas, ilgai viską stebintis, pirmiausia bandantis įsivaizduoti save toje situacijoje, ir tik tada veikiantis.

Santykiai. Puikiai sutaria su panašiomis į save draugėmis. Su jomis išgyvena visas naujas patirtis. Su vyrais Persefonė yra moteris vaikas – naivi ir kukli. Santuoka jai – tiesiog įvykis, kuris nutinka. Tipiška Persefonė niekada iki galo nežino, ar nori tekėti.

Vaikai. Jei jos viduje nenubunda Demetra, ši moteris visada jausis nevisavertė motina. Save ir toliau laikys dukra, ne mama, todėl ir pagimdžiusi leis vadovauti savo motinai.

Senatvė. Pagal blogiausią scenarijų, ji niekada neišsivaduoja iš depresijos, tačiau dauguma Persefonių stipriai pasikeičia. Subrendusios turi mistinės ir dvasinės patirties ar įgyja kitų deivių savybių.

Reikėtų ugdyti: gebėjimą prisiimti atsakomybę už save ir savo veiksmus.

Pievoje gulinti laiminga moteris / Fotolia nuotr.

Afroditė

Meilės ir grožio deivė, kurianti moteris ir mylimoji. Afroditės archetipas suteikia moteriai galimybę mėgautis meile ir grožiu, seksualumu ir jausmingumu. Ji pažadina kūrybiškumą ir vaisingumą. Kiekviena įsimylėjusi moteris nors trumpam tampa Afrodite.

Vaikystė. Ji mėgsta būti dėmesio centre, puoštis gražiomis suknutėmis. Apie Afroditę sako: „Kai ji užaugs, oi daužys vyrų širdis.“ Šioms mergaitėms patinka berniukai, jos dažnai tampa žinomų vaikinų grupių gerbėjomis.

Santykiai. Paprastai kitos moterys, ypač Heros tipo, nelabai pasitiki Afrodite, tačiau ji turi daug bičiulių – draugės žavisi jos spontaniškumu ir patrauklumu. Šio archetipo moterį traukia visai netinkami vyrai, bet, jei ji išteka, pačiai sunku išlaikyti monogamišką santuoką.

Vaikai. Jai patinka mažyliai, ir vaikams Afroditė patinka. Prie jos mažieji jaučiasi priimami, gražūs, ypatingi. Ši mama lengvai įsijaučia į žaidimus, moka atskleisti atžalų talentus, užkrečia entuziazmu, kad ir ko imtųsi.

Senatvė. Kai kurios moterys iki senatvės išsaugo gebėjimą visur įžvelgti grožį ir būna šiek tiek įsimylėjusios. Svarbiausia Afroditės gyvenimo dalimi visada išlieka domėjimasis kitais ar kūryba.

Reikėtų ugdyti: gebėjimą stabtelėti ir susitelkti į savo jausmus, paanalizuoti savo gyvenimą.

Mergina be makiažo / Shutterstock nuotr.

Kaip pažadinti deives?

Artemidė. Ji sustiprėja, kai moteris nutraukia visus ryšius su vyrais ir išdrįsta sau pripažinti, kad be jų gyvens laiminga. Artemidę pažadina pirmykštė gamta, buvimas vienumoje, taip pat sportas, varžybos, kelionės po pasaulį.

Atėnė. Jos savybių galima įgyti mokantis ir dirbant. Stengiantis vertinti situaciją ne širdimi, bet protu ir nuolat tobulinant įgūdžius. Kai kurie Atėnės bruožai iškyla užklupus realiai būtinybei. Pavyzdžiui, agresyvioje aplinkoje mergaitei tenka slėpti jausmus ir ji užsideda šarvus.

Hestija. Šią deivę moterys atranda įsijautusios į vienumą ir tvarkos pojūtį, kuri apima ramiai be skubos kuopiant namus. Spintos tvarkymą, indų plovimą ar skalbinių rūšiavimą galima vertinti kaip atokvėpį mintims. Ši deivė gali aplankyti ir patyrus artimojo netektį.

Hera. Sąmoningas sprendimas tapti žmona pakursto šią deivę. Norėdama jos įtakos, moteris turėtų apmąstyti mylimojo paveikslą. Kai jos geidžiamo vyro portretas pasikeis ir sutaps su vyro, pasirengusio priimti atsakomybę, gali atsirasti poreikis tapti žmona.

Demetra. Pastoti svarstanti moteris suaktyvina Demetros archetipą. Visur ima pastebėti mažus vaikučius, nori paimti kūdikius ant rankų, pašnekinti juos. Siekiant prisišaukti deivę, galima pamėginti save įsivaizduoti esant nėščią ar turinčią vaikų, skirti dėmesio draugų mažyliams.

Persefonė. Šią deivę svarbu įsileisti ryžtingoms ir valdingoms moterims. Pirmas žingsnis – mokytis klausytis žmonių, stengtis juos suprasti, susilaikyti nuo kritiško vertinimo. Priimti save tokią, kokia esi, net ramybės laikotarpiu. Verta panagrinėti savo sapnus.

Afroditė. Norėdama ją sužadinti moteris turėtų išvykti atostogų su vyru be vaikų, išmokti daryti masažą ir juo mėgautis pati, išlaisvinti savo kūną per šokį, pasinerti į meną, kūrybą.

TAIP PAT SKAITYKITE: Vyro išpažintis: moteris mane pakeitė ir dėl to esu labai laimingas

Sekite naujienas ir mūsų „Facebook“ puslapyje!