Virgilijaus Noreikos tarptautiniame konkurse dėmesys maestro atminimui ir neįprastos solistų perklausos

Virgilijus Noreika / Irmanto Gelūno / 15min nuotr.
Šaltinis: Žmonės
AA

Šį rudenį pasaulio dainininkų bendruomenė pradės tarptautiniu Virgilijaus Noreikos vardo konkursu. Rugsėjo 5 – 23 dienomis vyksiantis konkursas šiemet dėl koronaviruso sukeltos krizės – neįprastas: konkurso pirmi du turai vyks nuotoliniu, vaizdo įrašų peržiūros, būdu, finalinis konkurso etapas – gyvai Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre.

Gražus sutapimas, kad jaunuosius dainininkus iš viso pasaulio kviesiantis konkursas vyks minint profesoriaus 85-metį.

„Šiemet konkursas bus kitoks dėl kelių priežasčių: nebėra paties maestro V. Noreikos, kuris ne tik dalyvavo pirmojo konkurso vertinimo darbe, bet ir labai aktyviai prisidėjo rengiant konkursą, formuojant jo veidą, kviečiant žiuri narius, užsienio svečius. Labai džiaugiuosi, kad pirmąjį konkursą rengėme su Maestro, todėl dabar mano ir visos Lietuvos muzikos bendruomenės pareiga – tęsti bei kurti konkurso tradiciją.  Profesorius ne tik sukūrė daugybę įsimintinų ir nuostabių vaidmenų, bet ir išugdė būrį Lietuvoje bei pasaulyje žinomų solistų. Jo vardo konkursas, vykstantis kas trejus metus, buriantis kylančias operos žvaigždes ir viso pasaulio – pats tinkamiausias V. Noreikos vardo įamžinimas“, – kalbėjo konkurso direktorius V. Gasparavičius.

Virgilijus Noreika, prof. Ramunė Marcinkevičiūtė, Vygintas Gasparavičius 2017 m. konkursas/ M. Mikulėno nuotrauka nuotr.

Pasak direktoriaus, reguojant į pasikeitusią kultūrinio gyvenimo realybę dėl koronaviruso, nebuvo kitos išeities, kaip pirmuosius du konkurso etapus daryti vaizdo peržiūrų būdu. Tačiau publikai tikrai nereiktų nusiminti – azarto ir intrigos netrūks ir šiųmetiniame konkurse, visus dainininkų pasirodymus galima bus stebėti internetu, iš pirmųjų turų dalyvių įrašų bus kuriami keliolikos valandų operos šou su vedėjais, dalyvių pristatymais, profesionalų komentarais.

Paklausta apie apie konkurso reikšmę ir būsimą konkursą rugsėjį, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) solinio dainavimo katedros vedėja prof. Asta Krikščiūnaitė teigė, kad Lietuvoje operos žanras ypač mylimas, Lietuvos solistai garsina Lietuvą. „Jau pirmasis Maestro vardo konkursas sulaukė didžiulio susidomėjimo, buvo pateikta 181 solistų paraiška dalyvauti jame. Džiaugiuosi, kad jis ypatingai populiarus ne tik tarp atlikėjų, kurie jau dabar teiraujasi dėl būsimo konkurso, bet ir mylimas žiūrovų. Pirmame konkurse turėjome sausakimšas sales ir didelį publikos palaikymą”, – apie konkursą kalbėjo profesorė.

2017 m. finalo akimirkos/M. Mikulėno nuotr.

„Džiugu, kad konkursas tęsia ir garsina prof. V. Noreikos vardą, jo žibėjusį talentą, profesoriaus artistiškumą, charizmą. Lietuvai šis konkursas labai gera žinia apie mūsų šalį, mūsų dainavimo mokyklą, sakyčiau – neeilinis įvykis ir, beje, konkursantų ir publikos džiaugsmui – vykstantis jau ne kas ketverius, bet kas trejus metus“, – apibendrino A. Krikščiūnaitė.

Tarptautiniame solistų konkurse iki rugpjūčio 3 d. kviečiami registruotis 18 – 35 metų dainininkai. Juos vertins tarptautinė vertinimo komisija, sudaryta iš JAV, Prancūzijos, Lietuvos, Sakartvelo, Belgijos, Italijos, Vokietijos atstovų. Paprašytas trumpai pristatyti šiųmetinio konkurso žiuri, komisijos sekretorius, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Muzikos fakulteto dekanas prof. Deividas Staponkus pasidžiaugė, kad dainininkus vertins komisija, vadovaujama pasaulinę šlovę ir žinomumą pelniusios lietuvių kilmės JAV atstovės, soprano Carol Theresa Vaness.

„Nebuvo net minties, kad konkursas neįvyks, ypač, kai tokia sėkmė lydėjo pirmąjį prof. V. Noreikos vardo konkursą 2017 m. Kaip ir tikimės, kad nebus jokių kliūčių, kad gyvai susirinktų atlikėjai, komisija bei žiūrovai finale, pasiklausyti kartu su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru atliekamu gražiausių klasikinių kūrinių, išgirstų perspektyviausius Lietuvos, Europos bei pasaulio balsus“, – vylėsi D. Staponkus.

Apdovanojimų ceremonija/M. Mikulėno nuotr.

Visi tarptautinio konkurso vertinimo komisijos nariai – gerai žinomi savo sričių profesionalai, galintys pasiūlyti įvairių galimybių ryškiai pasirodžiusiems solistams. Komisija vadovaujama jau minėtos JAV atstovės, soprano Carol Theresa Vaness. Marc Clemeur operos teatrų meno konsultantas Prancūzijoje, Vokietijoje ir Italijoje, kviečiamas kaip žiuri į tarptautinius dainavimo konkursus, todėl konkursantams galintis pasiūlyti debiutus Europos scenose. Sopranas Asta Krikščiūnaitė – Lietuvos muzikos ir teatro akademijos solinio dainavimo katedros profesorė ir vedėja, šio konkurso dalyvius komisijoje vertinanti jau antrąsyk. Sakartvelo tenoras Badri Maisuradze yra didelis prof. V. Noreikos talento gerbėjas, nuo 2016 m. Tbilisio operos ir baleto teatro meno vadovas bei generalinis direktorius. Pascale Montauban – didžiausios Belgijos agentūros, dirbančios su klasikinės muzikos atlikėjais, atstovė. Italas Sesto Quatrini – Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro meno vadovas, dirigentas. Sopranas Anna Samuil – atstovaujanti Vokietijai, garsi tarptautinių scenų atlikėja, Vokietijos valstybinės operos solistė.

Valentin Dytiuk, 2017 m. konkurso nugalėtojas /M. Mikulėno nuotr.

Profesorius V. Noreika (1935 – 2018 m) – Lietuvos tenoras, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, buvęs Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro direktorius bei meno vadovas, Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje išugdęs ne vieną atlikėjų kartą. Jo vardo dainininkų konkursas Lietuvoje rengiamas antrą kartą. Tarptautinio konkurso pagrindinis rėmėjas – Lietuvos kultūros taryba.

Skaitykite daugiau