„Vinted“ įkūrėjai Milda Mitkutė ir Justas Janauskas: „Laikas užkariauti pasaulį!“

„Metų verslo žmonės“ – „Vinted“ įkūrėjai Milda Mitkutė ir Justas Janauskas /Tomo Kaunecko nuotr.
„Metų verslo žmonės“ – „Vinted“ įkūrėjai Milda Mitkutė ir Justas Janauskas /Tomo Kaunecko nuotr.
REMIGIJA PAULIKAITĖ
Šaltinis: Žmonės
2019-02-09 15:34
AA

„Visgi gera savame krašte būti pranašu. Smagu, kad žmonės vertina mūsų darbą“, – nuslūgus įtampai po „Žmonės 2019“ apdovanojimų ceremonijos prisipažino pasaulyje žinomiausio drabužių prekybos ir mainų platformą valdančio lietuviško startuolio „Vinted“ įkūrėjai Milda MITKUTĖ (33) ir Justas JANAUSKAS (34). Ceremonijoje už neįtikėtiną šuolį jiedu pelnė Metų verslo žmogaus apdovanojimą.

Prieš dešimtmetį kultūros vadybos magistrės Mildos ir programavimo specialisto Justo atsitiktinai pradėtas verslas išgyveno įvairių etapų. Iš pradžių bičiulių sukurta interneto svetainė „Manodrabužiai.lt“ jiems buvo tik hobis, kuriam skyrė vakarus ir savaitgalius. Tačiau projektas netruko išpopuliarėti Lietuvoje ir net sulaukti užsienio investuotojų dėmesio. Tada platforma buvo pavadinta „Vinted“, tapo pagrindine Mildos bei Justo veikla ir žengė į platųjį pasaulį. Šiandien tai – tarptautinis verslas, veikiantis devyniose Europos šalyse ir Jungtinėse Amerikos Valstijose, turintis apie tris šimtus darbuotojų ir dvidešimt septynis milijonus paslaugos vartotojų. Tik du procentai „Vinted“ naudojančių žmonių yra iš Lietuvos, tad pajusti, kad tėvynėje jų veikla matoma ir vertinama, šio verslo pradininkams labai smagu.

„Ne vienus metus labai stengėmės, daug dirbome. Būta ir ne pačių geriausių laikų, kai atrodė, kad jei neatrasime verslo modelio, sėkmė nusigręš. Tačiau kaip feniksas pakilome iš pelenų. Net užsienio investuotojai sako, kad sukūrėme stebuklą“, – džiaugiasi Milda. Ir tas stebuklas buvo įvertintas: prieš keletą metų „Vinted“ pritraukė 25 milijonus eurų užsienio investicijų, o praėjusių metų pabaigoje – dvigubai daugiau. Tai didžiausia finansinė injekcija Lietuvos startuolių istorijoje.

Su kolega atsiimdama apdovanojimą Milda pabrėžė, kad „Vinted“ niekada nebuvo vieno žmogaus šou. „Esame labai dėkingi visai komandai, su kuria sukūrėme tai, ko dar niekas iki šiol nebuvo padaręs Lietuvoje“, – jai pritaria Justas. Jiedu svarsto, kad sėkmei įtakos turėjo daug dalykų. Pasisekė, nes platforma atsirado laiku ir vietoje, – dabar pasiekti ką nors panašaus taip lengvai, matyt, nepavyktų. „Nelabai tikiu takoskyra tarp darbo ir asmeninio gyvenimo: man viskas yra gyvenimas. Jame svarbi tiek mano profesinė veikla, tiek kelionės, maistas, draugai, pramogos, sportas, augintiniai. Esminis uždavinys – tarp visų šių veiklų rasti balansą, – sako Justas. – Tikrai būdavo laikotarpių, kai verslas gyvenime dominuodavo. Ypač tada, kai jam nebuvo patys geriausi laikai. Tačiau po viso to supratau, kad geriems rezultatams pasiekti svarbiau ne darbe praleistos valandos, o sėkmingi ir ilgalaikiai sprendimai bei komandos motyvacija.“

Dabar daug kas pasikeitė. Pagaliau „Vinted“ įkūrėjai gali šiek tiek atsitraukti ir sparčiai augantį savo kūdikį – taip jie vadina šį projektą – stebėti iš šalies. Kažkada maniusi, kad tokia veikla ir vaikai nesuderinama, Milda jau dvejus metus yra motinystės atostogose. Augina dvejų metų Matą bei vienuolikos mėnesių Juozą, svajoja apie dar didesnę šeimą. Ji mėgaujasi buvimu čia ir dabar. „Šis laikotarpis man – skolų sau grąžinimo metas. Supratau, kad jau reikia savęs paklausti, kas aš esu, kas patinka, įkvepia, – prisipažįsta. – Aktyviai dalyvaudama versle nerasdavau laiko skaityti savo malonumui. Išėjusi auginti vaikų, su verslininku Ignu Staškevičiumi įsteigiau knygų klubą. Maniau, taip prisiversiu atsiversti knygą. Ir idėja pasitvirtino: suskaičiavau, kad per metus jų perskaitau beveik po trisdešimt. Dabar kiekvieną savaitę randu laiko keramikos pamokoms ir, kas galėjo pagalvoti, studijuoju finansus, rengiuosi rašyti dar vieną magistro darbą!“

„Aš neseniai taip pat atsitraukiau nuo kasdienės „Vinted“ veiklos – esu tik valdyboje, – pasakoja Justas. – Prieš keletą mėnesių įkūriau naują įmonę „HumansApp“, kurios produktas rinkoje pasirodys gegužę. Tikiu, kad Lietuvai pavyks padovanoti dar vieną stiprią technologijų bendrovę.“

Kuriant ir plečiant verslą sukaupta patirtimi jiedu drąsiai dalijasi su kitais. „Atviri aplinkai buvome nuo pat pradžių. Nematėme reikalo slėpti, prie kokios idėjos dirbame, ir tai mums davė daug naudos: žmonės mums patarė, padėjo“, – Milda mano, kad jei būtų dirbę tyliai užsidarę, klaidų būtų buvę padaryta gerokai daugiau. „Iki šiol labiausiai mokausi iš aplink mane esančių žmonių. Juos stebėdamas pamatau ir tokių savybių, kurias norėčiau perimti, ir tokių, kurių nenorėčiau turėti, – prisipažįsta Justas. – Taip pat mokausi žiūrėdamas į savo veiksmų ir rezultatų retrospektyvą. Keičiausi kartu su „Vinted“ ir šiandien jaučiuosi laimingesnis, ramesnis bei paprastesnis.“

Praėjusį penktadienį atsiimdami apdovanojimą Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro scenoje jiedu prisipažino, kad dabar laikas užkariauti pasaulį. „Kai savo svajonę įvardiji garsiai, nebeturi kur trauktis. Užkariauti pasaulį – mūsų ambicija, o jei nepasiseks – ką padarysi“, – juokiasi Milda. „Man atrodo, kad vienas iš būdų plėsti akiratį yra išeiti iš komforto zonos, o tai įmanoma tik prisiimant gerai apgalvotas rizikas ir ambicijas, – sako Justas. – Nors „Vinted“ šiuo metu auga sparčiausiai per visus savo dešimt metų, manome, kad lubos dar labai toli ir dabar link to kryptingai judame.“ „Tačiau startuoliai yra didelės rizikos verslas: šiandien lydi sėkmė, o rytoj gali koks nors konkurentas atimti rinką. Mes pasirengę, kad gali būti visko... Jei verslas pradėtų griūti, aišku, liūdėtume, bet tikrai nesigailėtume, kad to kažkada ėmėmės, nes jau daug padarėme, jau daug išmokome. Esame tokie... racionalūs optimistai.“