Vilniuje atidaryta Jono Meko paroda „Leiskite man svajoti utopijas”

Jono Meko parodos atidarymas/Pauliaus Peleckio/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2019-06-20 20:59
Birželi 20 d. 19 val., „Rupert“ meno centre Vilniuje, atidaryta kino kūrėjo, poeto Jono Meko paroda „Leiskite man svajoti utopijas“.

Parodoje rodomi menininko filmai bei kitų kūrėjų darbai, kuriuos atrinko pats J. Mekas. Parodą „Leiskite man svajoti utopijas” lydi turininga renginių programa, padėsianti giliau pažinti meninį ir istorinį J. Meko kūrybos kontekstą bei patirti menininko kūrybinio palikimo gyvybingumą ir tęstinumą.

Ši paroda yra asmeniškas menininko grįžimas prie poetinių šaknų, santykio su poezija gyvenime ir kitose kūrybos srityse įprasminimas. Parodoje pristatomą, nepublikuotos poezijos projektą sudaro daugiau nei šimtas dvidešimt eilėraščių, atkeliavusių iš skirtingų menininko gyvenimo laikotarpių bei vietų: nuo ankstyvaisiais poezijos metais kurtų eilių, gimusių karo ir pokario metais priverstinio darbo stovyklose Vokietijoje iki eilėraščių, rašytų Niujorke (JAV).

Jono Meko parodos atidarymas/Pauliaus Peleckio/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.
Jono Meko parodos atidarymas/Pauliaus Peleckio/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.

Projektą pristatęs „Rupert“ meno centras į parodą siūlo žvelgti, kaip į visą gyvenimą poeziją praktikavusio, Jono Meko asmeninę užrašų knygelę, darbinį juodraštį, ar kaip pavadino pats autorius „dulkinos poezijos“ ekspoziciją, gimusią iš rašomąja mašinėle atspausdintų eilių, kurios sugulė į tris sąsiuvinius. Šios menininko eilės – tai atskiri kūriniai ir paruošiamoji medžiaga kitiems kūrėjo darbams (tekstams, memuarams ir filmams).

Svarbus parodos elementas – Onos Lozuraitytės ir Petro Išoros sukurta išskirtinė parodos architektūra. Penkioms savaitėms ji tampa aktyvia erdve, skirta diskusijoms, performansams, filmų peržiūroms, skaitymams ir edukacinėms dirbtuvėms. Parodą lydinčios programos skatina lankytojus atkreipti dėmesį į menininko kūrybinio palikimo gyvybingumą, jo kūrybos svarbą istoriniams ir meniniams tyrimams, sąsają su šiuolaikine Lietuvos poezijos scena ir Lietuvos šiuolaikinio meno lauku.

Paroda „Rupert“ centre (Vidilutės g. 79, Vilnius) veikia nuo birželio 21 iki liepos 21 d. (trečiadieniais 12-18 val., ketvirtadieniais 12-20 val., penktadieniais 12-18 val., šeštadieniais ir sekmadieniais 12-17 val.). Lankymas nemokamas.

Naujausi straipsniai