Vilniuje atidaroma kino kūrėjo ir poeto Jono Meko paroda

Jonas Mekas/Andriaus Ufarto nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2019-06-19 15:01
Birželio 20 d. 19 val. Rupert meno centre Vilniuje, atidaroma kino kūrėjo, poeto Jono Meko paroda „Leiskite man svajoti utopijas”, kurioje pristatoma viena paskutiniųjų menininko idėjų parodai – anksčiau nepublikuotos poezijos projektas.

Parodoje bus rodomi menininko filmai bei kitų kūrėjų darbai, kuriuos atrinko pats J. Mekas. Parodą „Leiskite man svajoti utopijas” lydės turininga renginių programa, padėsianti giliau pažinti meninį ir istorinį J. Meko kūrybos kontekstą bei patirti menininko kūrybinio palikimo gyvybingumą ir tęstinumą.

Ši paroda ya asmeniškas menininko grįžimas prie poetinių šaknų, santykio su poezija gyvenime ir kitose kūrybos srityse įprasminimas. Parodoje pristatomą, nepublikuotos poezijos projektą sudaro daugiau nei šimtas dvidešimt eilėraščių, atkeliavusių iš skirtingų menininko gyvenimo laikotarpių bei vietų: nuo ankstyvaisiais poezijos metais kurtų eilių, gimusių karo ir pokario metais priverstinio darbo stovyklose Vokietijoje iki eilėraščių, rašytų Niujorke (JAV).

Projektą pristatantis Rupert meno centras į parodą siūlo žvelgti, kaip į visą gyvenimą poeziją praktikavusio, Jono Meko asmeninę užrašų knygelę, darbinį juodraštį, ar kaip pavadino pats autorius „dulkinos poezijos“ ekspoziciją, gimusią iš rašomąja mašinėle atspausdintų eilių, kurios sugulė į tris sąsiuvinius. Šios menininko eilės – tai atskiri kūriniai ir paruošiamoji medžiaga kitiems kūrėjo darbams (tekstams, memuarams ir filmams).

Jonas Mekas/organizatorių nuotr.
Jonas Mekas/organizatorių nuotr.

Poetinį žvilgsnį, „kino poetu“ tituluojamas, menininkas praktikavo ne tik meninėje kūryboje, bet ir gyvenimo filosofijoje ir buityje, kurioje gebėjo pastebėti ir fiksuoti svarbias ir trapias kasdienybės akimirkas. Daugelį metų emigracijoje praleidusiam J. Mekui poezija tarnavo ir kaip prisiminimų, vizijų, ir kasdienybės fragmentų talpykla, erdvė asmeninių „utopijų“ kūrimui. Šią utopijos ir poezijos sąjungą J. Meko kūryboje nurodo ir parodos pavadinimas, pasiskolintas iš vieno kolekcijoje pristatomų eilėraščių.

Svarbus parodos elementas - Onos Lozuraitytės ir Petro Išoros sukurta išskirtinė parodos architektūra. Penkioms savaitėms ji taps aktyvia erdve, skirta diskusijoms, performansams, filmų peržiūroms, skaitymams ir edukacinėms dirbtuvėms. Parodą lydinčios programos skatins lankytojus atkreipti dėmesį į menininko kūrybinio palikimo gyvybingumą, jo kūrybos svarbą istoriniams ir meniniams tyrimams, sąsają su šiuolaikine Lietuvos poezijos scena ir Lietuvos šiuolaikinio meno lauku.


Jonas Mekas/organizatorių nuotr.
Jonas Mekas/organizatorių nuotr.

Įvairiuose, parodą papildančiuose renginiuose, dalyvaus poetai, rašytojai, menininkai, literatūros vertėjai Deimantas Narkevičius, Aušra Kaziliūnaitė, Sara Poisson, Vaiva Grainytė, Vyt Bakaitis, Monika Kalinauskaitė, Laima Kreivytė, Gabrielė Labanauskaitė-Diena, Valentinas Klimašauskas, Anastasia Sosunova; muzikantai, performanso atlikėjai Dalius Naujokaitis, Jonathon Hafner ir Dabar Mes Esam Čia Choras, Viktorija Damerell ir Gailė Griciūtė, Žygimantas Kudirka; istorikai, kultūros tyrinėtojai Aurimas Švedas, Violeta Davoliūtė; kino ir literatūros tyrinėtojai ir kritikai Ramūnas Čičelis, Lukas Brašiškis ir kiti.

Parodos ir programų kuratoriai: Justė Jonutytė, Kotryna Markevičiūtė, Yates Norton.

Parodos rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė, Pakrantė, Vilnius Tech Park, o partneris – Lietuvos kultūros institutas.

Paroda Rupert centre (Vidilutės g. 79, Vilnius) veiks nuo birželio 21 iki liepos 21 d. (trečiadieniais 12-18 val., ketvirtadieniais 12-20 val., penktadieniais 12-18 val., šeštadieniais ir sekmadieniais 12-17 val.). Lankymas nemokamas. Atidarymas birželio 20 d. 19 val. 

Temos:
Kultūra paroda

Naujausi straipsniai