Vilniaus muziejaus paroda: klebonijos lova ir vilniečių būsto revoliucija, kurią lėmė smarvė

Paroda „Apie patogumą ir grožį: pokyčiai vilniečių namuose 1870–1918 metais“ / Vilniaus muziejaus nuotr.
Paroda „Apie patogumą ir grožį: pokyčiai vilniečių namuose 1870–1918 metais“ / Vilniaus muziejaus nuotr.
Šaltinis: Pranešimas spaudai
2022-07-22 21:53
AA

Sostinėje atidaryta Vilniaus muziejaus paroda „Apie patogumą ir grožį: pokyčiai vilniečių namuose 1870–1918 metais“. Parodoje pristatomas laikotarpis, kuriuo Vilniuje įvyko būsto įrengimo revoliucija. Būtent tuomet žmonės pradėjo gyventi tokiuose būstuose, kokiuose gyvename dabar, su įvairiais patogumais. Anot parodos kuratorių – įprastai kalbama apie didikų, dvarų interjerus, tačiau apie miestiečių būstus ir buitį kalbama kur kas rečiau, tad šioje parodoje nuspręsta pristatyti būtent pastaruosius.

Miestas modernizuotas dėl smarvės

Pasak pardos kuratorės, Vilniaus muziejaus tyrėjos Aelitos Ambrulevičiūtės, viena iš pagrindinių miesto buities modernizacijos priežasčių buvo nemalonūs kvapai. XIX amžiuje miestų gyventojų skaičius augo, tačiau neegzistuojant sutvarkytai nuotekų sistemai tarp žmonių greitai plisdavo įvairios infekcinės ligos. Miestai buvo priversti imtis reformų.

„Lyginant su Vakarų Europa, miestų reformų atžvilgiu Rusijos imperija vėlavo, Vilnius taip pat. Modernizavimas į Vilnių atėjo pamažu – 1878 m. buvo išleisti Vilniaus aplinkotvarkos nuostatai. Pradėta tvarkyti gatves, įvairūs sanitariniai nuostatai persikelia į būstą. Tai ir rodome parodoje“, – teigia A. Ambrulevičiūtė.

Nors XIX a. ir prasidėjo miesto infrastruktūros modernizavimas, įdomu tai, kad iš pradžių neegzistavo vieningos kanalizacijos, apšvietimo sistemos. Tuo laikotarpiu mieste buvo naudojami įvairiausi dalykai – nuo pačių archajiškiausių, iki moderniausių įrenginių.

Paroda „Apie patogumą ir grožį: pokyčiai vilniečių namuose 1870–1918 metais“ / Vilniaus muziejaus nuotr.

Madas diktavo ir sanitarijos suvokimas

Besikeičiantis sanitarijos suvokimas lėmė miestiečių būsto interjero transformacijas. Kintant nuostatoms apie higieną, žmonės savo būstuose atsisakydavo sunkių kilimų, gausių dulkes kaupiančių dekoracijų, vietoje to rinkdavosi šviesesnius tapetus, baldus, atsisakydavo nebūtinų detalių.

„Parodoje miestiečių būsto modernėjimas pristatomas kontrasto būdu. Čia inscenizuojami du interjerai, kuriuos sugalvojome ne šiaip sau, bet sukūrėme pagal dvi istorines nuotraukas. Viena iš jų – vilniečio Teplovo būsto fotografija, pristatanti nehigienišką būstą. Čia matosi tekstilės pramonės suklestėjimas – kilimai, portjeros, kaupiasi dulkės, viskas sunku. O kitas interjeras – Kosakovskių namų Varšuvoje nuotrauka. Čia – tik pavyzdys, panašių pavyzdžių apstu ir iš Peterburgo bei kitų miestų. Šis interjeras lakoniškesnis, ant sienų kabo reklaminiai skelbimai, tuščia erdvė, nesikaupia blakės ir kiti kenkėjai“, – sakė parodos kuratorė Eglė Bagušinskaitė.

Paroda „Apie patogumą ir grožį: pokyčiai vilniečių namuose 1870–1918 metais“ / Vilniaus muziejaus nuotr.

Higienišką interjerą pristatančioje parodos dalyje matoma lova – atsitiktinai rastas eksponatas. Ji buvo pagaminta Varšuvos metalo fabrike, o į Vilniaus muziejų atsivežta ir pasiskolinta iš Kaltanėnų klebonijos. Visi parodos eksponatai – autentiški, dauguma – vilniečių namuose iš tiesų naudoti baldai bei kitokie įvairūs artefaktai.

Būsto rengimo naujienos pristatytos parodose

Miestiečius mados pasiekdavo per parodas bei katalogus. Pramonės ir interjero parodose būdavo inscenizuojami madingi interjerai, turbūt kažką panašaus galima šiandien išvysti įvairiose interjero parduotuvėse. Skirtingo dydžio parodos vykdavo visame pasaulyje – būdavo rengiamos ir pasaulinės, ir regioninės, ir visos Rusijos imperijos, ir atskirų miestų parodos.

„1908 metais Vilniuje įsikūrė būsto įrengimo draugija, kuri po metų surengė parodą ir išleido katalogą. Pirmasis to katalogo sakinys iškalbingas – „Parodyk savo būstą, pasakysiu, kas tu“. Tame kataloge – daug straipsnių apie higieniškąją būsto estetiką“, – sako parodos kuratorė Dalia Klajumienė.

Paroda „Apie patogumą ir grožį: pokyčiai vilniečių namuose 1870–1918 metais“ / Vilniaus muziejaus nuotr.

Parodoje galima išvysti įvairius Prancūzijoje, Vokietijoje ir Rusijos imperijoje išleistus leidinius, kuriuos prenumeruodavo tiek vilniečiai, tiek visos Lietuvos gyventojai.

Paroda kaip mokslo populiarinimas

Pasak Vilniaus muziejaus direktorės Rasos Antanavičiūtės – galimai pirmą kartą paroda rengiama kaip mokslinio tyrimo populiarinimo projektas.

„Viskas išplaukė iš mokslinio tyrimo. Tai – ambicingas ir drąsus žingsnis. Projektas apima ilgesnį laikotarpį, paroda trumpesnį, bet visa tai yra apie Vilniaus tapsmą moderniu miestu“, – sakė R. Antanavičiūtė.

Pasak parodos komandos, tai – gražiausia iki šiol Vilniaus muziejaus paroda. Parodos dizainu ir architektūra rūpinosi menotyrininkas, architektūros istorikas Marius Daraškevičius, architektė Vida Miškūnaitė-Jarošienė bei grafikos dizainerė Aurelija Slapšytė.

Paroda „Apie patogumą ir grožį: pokyčiai vilniečių namuose 1870–1918 metais“ / Vilniaus muziejaus nuotr.

Parodoje Vilniaus muziejaus lankytojų laukia specialiai šeimoms parengtas maršrutas, kurį sudaro šešiolika stotelių su klausimais apie konkrečius parodos eksponatus, leidžiančius geriau parodos esmę suprasti tiek dideliems, tiek mažiesiems lankytojams. Taip pat vaikų parodoje laukia istorinių tapetų spalvinimo lapai. Ekspozicijoje galima naudotis kuratorių parengtu žodynėliu, paaiškinančiu įvairius, šiandien retai sutinkamus terminus, balsuoti už labiausiai patinkantį parodoje atkurtą interjerą, bei vilnietiška senovinė vonia, kurią galima pasimatuoti.

Parodą lydės kuratorių paskaitos bei ekskursijos po Vilnių, taip pat – Mariaus Daraškevičiaus paskaita apie patogumus bei grožį XIX a. pabaigos – XX a. pradžios dvaruose.

Paroda „Apie patogumą ir grožį: pokyčiai vilniečių namuose 1870–1918 metais“ Vilniaus muziejuje veiks nuo liepos 22 d. iki gruodžio 31 dienos.