Vilniaus 700 m. jubiliejaus proga „Vilniaus pokeris“ atgis specialioje MO muziejaus parodoje

MO muziejus
Autorius: Pranešimas spaudai
Publikuota: 2021-05-11 11:14
2023 m. vyksiančiam Vilniaus 700 metų jubiliejui sostinė ruošiasi iš anksto. Savo idėjas būsimai šventei pristato ir įvairios meno bei kultūros organizacijos, laimėjusios idėjų konkursą. Tarp jų – ir MO muziejaus paroda, kurios atspirties taškas yra ypatingas miestui romanas – Ričardo Gavelio „Vilniaus pokeris“. Prie projekto prisijungė ir OKT/Vilniaus miesto teatro meno vadovas režisierius, dramaturgas, scenografas Oskaras Koršunovas bei scenografas Gintaras Makarevičius.

„Vilniaus pokeris“ – svarbus simbolis

Besiruošdama artėjančiam sostinės jubiliejui, Vilniaus miesto turizmo ir verslo plėtros agentūra „Go Vilnius“ metų pradžioje suorganizavo unikalių idėjų konkursą. Jam pasibaigus buvo atrinkti ir finansavimą idėjų įgyvendinimui gavo 7 projektai. Vienas iš jų – MO muziejaus rengiama paroda, paremta R.Gavelio romanu „Vilniaus pokeris“.  

Anot idėjos autorių, garsusis rašytojo kūrinys kaip inspiracija pasirinktas ne veltui. Ričardo Gavelio „Vilniaus pokeris“ išleistas 1989 m. – svarbiais Lietuvai ir Vilniaus miestui istorinio perversmo, politinių sistemų kismo, ekonominio nestabilumo, tačiau didelio dvasinio pakylėtumo ir vilties laikais. Tai daugiausia vertimų į užsienio kalbas sulaukęs ir Lietuvoje bei užsienyje žinomiausias lietuviškas romanas apie Vilnių, išsamiai dekonstruojantis įvairiapusiškai žlugdančią sovietinę sistemą ir jos veikimo mechanizmus.

„Nors iki istorinio Vilniaus gimtadienio dar liko kiek mažiau nei dveji metai, pradedame švęsti ir aktyviai jam ruoštis jau dabar. Lietuva gali didžiuotis turtingu literatūros lobynu, o šis projektas taps puikia proga Vilniui iš naujo atsiskleisti per svarbų miestui laikotarpį aptarinėjančio kūrinio prizmę bei prisiliesti prie sostinės atmintyje įsirėžusių įvykių“, – sako „Go Vilnius“ vadovė Inga Romanovskienė.

MO muziejus / Ryčio Šeškaičio nuotr.
MO muziejus / Ryčio Šeškaičio nuotr.

Subūrė garsius menininkus

MO muziejus parodą pristatys 2023 m. Ji veiks 2023 m. balandžio – rugsėjo mėnesiais. Būsimą parodą kuruos „OKT/Vilniaus miesto teatro“ meno vadovas režisierius, dramaturgas, scenografas Oskaras Koršunovas, jos architektas-scenografas bus video meno kūrėjas bei scenografas Gintaras Makarevičius. Parodos konsultantė – menotyrininkė Algė Gudaitytė – nagrinės „MO muziejaus“ kolekciją ir platųjį menotyrinį kontekstą „Vilniaus pokerio“ laikmetyje.

„Neabejoju, kad parodą kuriantys menininkai iškalbingai interpretuos kūrinyje pateiktą Vilniaus personažą“, – sako MO muziejaus direktorė Milda Ivanauskienė. 

Kviečia į nuotolinę paskaitą

Nors paroda bus atidaryta 2023 m., tačiau nerti į Vilniaus pokerio temą muziejus kviečia jau dabar ir organizuoja nuotolinę paskaitą. Gegužės 12 d. vyksiančiame renginyje, drauge su literatūrologe ir Ričardo Gavelio kūrybos tyrinėtoja dr. Jūrate Čerškute, bus ieškoma atsakymų, kuo ypatingas šio autoriaus romanas ir kodėl jis iki šiol yra svarbus bei aktualus Vilniaus miestui.

Paskaitoje J.Čerškutė pristatys R.Gavelio romane „Vilniaus pokeris“ sukurtą Vilniaus vaizdiniją ir dekonstruotą mitologiją, atskleis, kaip rašytojas sukūrė įsimenantį ir daugiasluoksnį Vilniaus paveikslą.

Išgirsti ir sudalyvauti nuotolinėje paskaitoje apie „Vilniaus pokerį“ ir sužinoti daugiau apie būsimą parodą bus galima gegužės 12 d., 18:30 val. Nuoroda į renginį – čia.

Naujausi straipsniai