Vilkligė – tyli, bet reta moterų žudikė. Dažniausi jos simptomai

Skausmą juntanti moteris / „Fotolia“ nuotr.
Skausmą juntanti moteris / „Fotolia“ nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2016-10-19 08:30
AA

Kaip ir daugelis autoimuninių ligų, taip ir vilkligė (kitaip dar vadinama sistemine raudonąja vilklige), kur kas dažniau yra būdinga moterims, nei vyrams. Maždaug 90 proc. šios visą gyvenimą trunkančios ir nepagydomos lėtinės uždegiminės ligos diagnozių tenka jaunoms (15–34 metų) dailiosios lyties atstovėms ir to priežastis vis dar lieka neaiški.

Ekspertų ir medicinos specialistų tikinimu, šį autoimuninį sutrikimą, kuris paveikia praktiškai visus kūno organus, lemti gali genų įtaka ar aplinkos veiksniai, tačiau kodėl vieniems vilkligė išsivysto, o kitiems ne, vis dar išlieka paslaptimi.

TAIP PAT SKAITYKITE: Psichologė N.Gylė apie moteris, kurios myli per stipriai: „Dažniausiai jos pritraukia vyrus, kuriuos reikia „gelbėti“

Į retųjų ligų sąrašą įtrauktą vilkligę diagnozuoti nepaprastai sunku, mat jos požymiai iš pirmo žvilgsnio menkai kuo skiriasi nuo įprastesnių ligų, o ir simptomų pasireiškimas kiekvienam pacientui būna vis kitoks.

„Vilkligė kiekvienam pasireikšti gali labai skirtingai. Vieniems visi jos simptomai užgriūna tarsi iš giedro dangaus, kitiems vienas ar du simptomai atsiranda pamažu ir bėgant laikui vis blogėja. Vis tik yra keletas simptomų, kurie šiai ligai yra patys būdingiausi ir jie gali kiek palengvinti šios ligos diagnozę“, – atskleidžia Niujorke įsikūrusio Medicinos centro Vilkligės sutrikimų skyriaus direktorė Jill Buyon.

Portalui self.com specialistė išskiria aštuonis pačius dažniausius vilkligės simptomus.

Sąnarių skausmas ir tinimas

„Sąnarių skausmai, jų patinimas ar rytinis sustingimas yra klasikiniai vilkligės simptomai. Dažniausiai šie požymiai paveikia riešo, kulkšnų ar pirštų sąnarius. Panašiais požymiais pasižymi ir reumatoidinis artritas, skirtumas tarp šių ligų tik tas, kad sergant vilklige dažniausiai paveikiami tik vienos kūno pusės sąnariai, tuo tarpu reumatoidinio artrito atveju vienodai paveikiami abiejų kūno pusių sąnariai. Sąnarių tinimas sergant vilklige taip pat nebūna toks pastovus ir vis blogėjantis kaip sergant reumatoidiniu artritu“, – tikina Jill Buyon.

Veido bėrimas

Ilgiau pabuvus saulėje atsirandantis veido bėrimas – taip pat vienas iš klasikinių vilkligės požymių, kitaip vadinamas „drugelio bėrimu“. Bėrimas susitelkia ties nosimi, skruostikauliais ir gali tęstis iki žandikaulio

Sunkumas šlapinantis ir šlapimas su krauju

Inkstų negalavimai, anot specialistės, yra dar vienas vilkligės požymių, dažniausiai aptinkamas jau vėlesnėse ligos stadijose.

„Problema yra ta, kad inkstų sutrikimus dažniausiai galima pastebėti tik tada, kai jie jau būna ganėtinai sunkūs. Juos signalizuoti gali sunkumai šlapinantis, kūno tinimas dėl organizme susikaupusių skysčių ar netgi šlapime pasirodantys kraujo pėdsakai“, – tikina J. Buyon.

Krūtinės skausmas

Vilkligė taip pat neretai gali sukelti ir širdies ar jos sienelių uždegimus, dėl to dažnai gali kilti aštrūs krūtinės skausmai, kartais gali pritrūkti kvapo, padažnėti širdies pulsas bei kyla didesnė rizika susirgti įvairiomis širdies ligomis.

„Kai kurie pacientai skundžiasi aštriu skausmu krūtinės srityje bandant giliau įkvėpti – tai nebūtinai gali būti vilkligės simptomas, tačiau pasitikrinti sveikatą tikrai derėtų“, – pataria specialistė.

Silpnumas

Tai vienas dažniausių vilkligės simptomų, deja, kartu galintis signalizuoti ir aibę kitų ligų. Vilkligė gali sukelti tokias kraujo problemas kaip mažakraujystė, dėl kurios jausitės išsekę, tačiau ūminis nuovargis ar silpnumas gali kilti ir dėl kitų pačių įvairiausių organizmo sutrikimų: inkstų, plaučių, širdies problemų ir pan.

Plaukų slinkimas

„Dažniausiai plaukų slinkimas pasitaiko priekinėje galvos srityje ir, priklausomai nuo vilkligės agresyvumo, gali būti net labai intensyvus. Neretai gali atsirasti ir nuplikimo plotai ar žaizdelės ant galvos odos.

Vis tik jei jus kamuoja tokie ar panašūs simptomai, visų pirma derėtų išsitirti skydliaukės veiklą, mat tai taip pat gali būti ir hipotirozės požymis (būklė, kuomet dėl įvairių priežasčių sumažėja kraujyje cirkuliuojančių skydliaukės hormonų kiekis, – vert. past.)“, – sako J. Buyon.

Žaizdelės burnoje

Skirtingai nuo tipinių burnos opelių, šios žaizdos dažnai būna neskausmingos, todėl ir retai pastebimos. Anot specialistės, žaizdelės dažnai atsiranda viršutinėje burnos srityje, kartais pasitaiko ir nosyje.

Traukuliai ir atminties praradimas

„Sergant vilklige kai kuriems pacientams gali sutrikti ir smegenų veikla. Dėl to gali kilti traukuliai, sutrikti orientacija, dingti atmintis ar ištikti psichozės priepuoliai“, – sako J. Buyon.