Viešojo kalbėjimo trenerė Ilona Rusakevič: „Nepriklausomai nuo statuso ar veiklos, visi turime savo baimių“

Ilona Rusakevič/Asmeninio archyvo nuotr.
Ilona Rusakevič/Asmeninio archyvo nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2018-12-10 16:28
AA

Vilnietė Ilona Rusakevič augo, studijavo, o dabar ir dirba Vilniuje. Verslo ir marketingo valdymo studijas baigusi moteris yra viešojo kalbėjimo trenerė bei mentorė. Ji neįsivaizduoja gyvenimo be savo darbo. „Telia Lietuva“ klientų patirties valdymo komandos vadovė – viena iš „Galimybių Akademijos“ lektorių, „idialogue“ platformos mentorė bei veda mokymus ir sesijas individualiai pagal pačios kuriamas programas.

Esate asmeninių pokyčių mentorė ir viešojo kalbėjimo trenerė. Kada ir kodėl ėmėtės šios veiklos?

Šios dvi sritys į mano gyvenimą atėjo neplanuotai ir iš pradžių buvo laisvalaikio pomėgis. Prieš daugiau kaip 2 metus mano buvęs grupiokas pasiūlė jungtis prie jo kuriamo mentorių platformos projekto „idialogue“. Tuo metu man atrodė, kad mentoriumi gali būti tik turėdamas labai daug profesinių žinių, patirties, diplomų ir panašiai. Tačiau draugas priminė, kad kiekvienas turime vertingos patirties, kuri yra naudinga kitiems, esantiems tame pačiame kelyje. Jau nuo pradžių sekėsi tikrai puikiai – sulaukdavau daug dėmesio ir labai džiaugiausi, kad dalijimasis žiniomis ir patirtimi gali teigiamai keisti kitų žmonių gyvenimus, padėti apsispręsti dėl profesinės srities, skatinti įkurti nuosavą verslą, nugalėti baimes. Mentorystės sesijas vedžiau nemokamai, nes man patikdavo tai daryti laisvu metu. Kol vieną dieną išvykome su mama į mergaitišką savaitgalį švęsti jos gimtadienio. Kalbėjome apie savo kelio, veiklos atradimą. Vis jaučiausi neapsisprendusi. Ir tuomet mama paklausė: „O kodėl nenori paversti savo veikla tai, kas tau lengvai gaunasi ir gali padėti kitiems?“. Nuo to prasidėjo pirmieji pamąstymai, pradėjau dėlioti mentorystės programas, tačiau vis trūko kažko, kad pilnai patikėčiau savimi ir startuočiau.

Antras spyris atėjo per viešą kalbėjimą. Studijavau, rinkau apie tai informaciją tam, kad pati tapčiau geresne pranešėja, kad gebėčiau parduoti idėjas. Ypatingai tai buvo svarbu, kai dirbau verslo konsultavimo rinkoje. Nuo ko prasidėjo? Dabartinėje darbovietėje kolegos pastebėjo šį mano „talentą“ (dažnai žmonėms didelio įdirbio reikalaujantis rezultatas atrodo, kaip talentas), prašė pamokyti ir juos. Parengiau mokymų programą ir dalyviams ji tiko, toliau sekė rekomendacijos ir taip atsidaro mokymų programa, kurią dabar vedu ir kitoms auditorijoms.

Tačiau ir šis spyris nebuvo tas galutinis. Tik po dalyvavimo „Galimybių Akademijoje“, po gauto palaikymo ir papildomų žinių, gimė mano asmeninis projektas „Ilona Rituals“ ir savęs reprezentavimas rinkoje. Matyt, jeigu gyvenimas turi tau planą, tai atvers visas duris, reikia tik jas pastebėti ir įeiti.

Kokias pagrindines sėkmingo verslo idėjas bandote įskiepyti kitiems?

Sėkmė priklauso nuo bandymų skaičiaus – kuo daugiau bandymų, tuo geriau supranti, kas veikia, o kas ne: kuo tu pats esi, o kuo nesi, kokią vertę gali sukurti pasauliui. Tikiu, kad kiekvienas turime įgimtų talentų, kurie mums duoti savo sėkmei pasiekti. Per laiką savo talentus dažnai pametame – mokykloje, jei nesiseka matematika, mus verčia dėti maksimaliai daug pastangų būtent į šį mokslą, darbe turime gebėti ir kurti idėjas, formuoti komandas, skaičiuoti pelno nuostolio balansus. Tokiu būdu prarandame savo tikrąjį unikalumą.

Kaip atrodo šių dienų moteris verslininkė? Ar karjera ir šeima yra suderinami dalykai?

Nevadinu savęs verslininke ir nenorėčiau tikėti, kad yra „moters verslininkės“ paveikslas. Esame kiekviena skirtinga ir savaip suprantame dalykus. Moteris būdama mama gali save vadinti verslininke, nes kiekvieną dieną užsiima pardavimais, projektų valdymu, derybų vedimu, planavimu, komandos formavimu šeimoje ir su vaikais. Manau, kad šių dienų moteris verslininkė yra moteris, kuri siekia realizuoti save, kuri žino savo vertę ir kuria ją kitiems, kuri auga ir tobulėja, kuri siekia savo ir kitų gyvenime palikti pėdsaką.

Pati dar šeimos neturiu, todėl negaliu būti objektyvi klausimu: „Ar šeima ir karjera yra suderinami dalykai?“. Tačiau remčiausi savo mamos žodžiais, kuri santuokoje su tėčiu išgyveno 32 metus ir užaugino 3 vaikus. Jos manymu, neįmanoma būti puikia verslininke ir tuo pačiu metu puikia mama. Ar galėtume kokybiškai dirbti pilnu etatu dviejuose darbuose? Greičiausiai ne. Vis tiek kažkuriai pusei atiteks mažiau dėmesio. Šiuo metu maksimaliai siekiu realizuoti save verslo aplinkoje, kad po to galėčiau visiškai atsiduoti šeimai.

Esate viena iš „Galimybių akademijos“ programos dalyvių. Ką jums davė dalyvavimas šiame projekte?

„Galimybių Akademija“ davė man labai daug. Esu dėkinga, kad atradau šią galimybę ir pasinaudojau ja. Pirmiausia noriu paminėti lektores ir mentores, kurios dalijosi savo žiniomis ir patirtimi, kurioms nuoširdžiai rūpėjo kiekvienos mūsų sėkmės, kurios buvo pasiekiamos visą parą ir visais kanalais, esu kiekvienai jų dėkinga už palaikymą ir rūpestį bei tikėjimą, kad galime. Sutikau čia naujų draugių, su kuriomis bendraujame už akademijos ribų. Užmezgiau naujų pažinčių su moterimis, kurios yra ryžtingos, drąsios, norinčios pokyčių. Esu be galo dėkinga „Galimybių akademijos“ įkūrėjoms – Jolantai ir Ugnei, kurios pastebėjo mano gebėjimus ir pasiūlė bendradarbiauti toliau. Na ir svarbiausia – būtent „Galimybių akademijos“ dėka startavau su savo veikla, kuria turiu galimybe dalintis.

Daug kalbate apie žmonių unikalumą, išskirtinių savybių paketą. Jūsų klausantis galima manyti, kad sėkmingą verslą įkurti gali bet kas iš mūsų?

Taip, visiškai teisingai – visi esame unikalūs ir išskirtiniai. Ir taip, sėkmingą verslą gali įkurti kiekvienas, jeigu sąmoningai supranta, kas yra verslas ir yra pasiryžęs priimti iššūkius didesnius už save patį.

Kartais mums atrodo, kad turėti savo veiklą yra kažkas nuostabaus – laisvė, pinigai, statusas ir panašiai. Esu iš verslininkų šeimos, mačiau kiek daug gyvenimo tėvai paaukojo tam, kad sukurtų stabilų ir sėkmingą verslą. Taip, dabartinės interneto galimybės daug dalykų palengvina, tačiau svarbu atsakingai įvertinti ir sąžiningai sau atsakyti. Nuosava veikla – tai didžiulė atsakomybė prieš save ir komandą, gebėjimas matyti galimybes bei pastebėti rizikas, nuolatinis darbas su savimi, pastangos visą parą. Jeigu žinai, kokia yra tavo verslo idėja, koks išskirtinumas bei vertė rinkai, kaip pasieksi savo tikslinę auditoriją ir esi pasiryžęs daug kartų bandyti ir iš 10 bandymų tik 1 kartą gauti atsakymą „taip“ – tuomet tikėtina, kad verslas yra tau.

Kada nors susidūrėte su viešo kalbėjimo baime, ar jums niekuomet kalbėti atvirai nebuvo tabu?

Savo mokiniams bei klientams dažnai sakau: „Mentoriai taip pat turi savo mentorius“ arba „Net ir viešojo kalbėjimo treneriai turi scenos baimę“. Visi esame žmonės ir nepriklausomai nuo statuso ar veiklos, turime savo baimių. Skiriasi tik gebėjimas tai priimti ir suprasti. Kiekvieną kartą kai tenka viešai kalbėti, būtinai ruošiuosi ir nerimauju, tai natūralu. Manau, kad kaip tik, baisu turėtų būti, jeigu nejauti jokio nerimo.