Vienas žymiausių Europos kompozitorių B.Furreris atvyko į Vilnių: ruošiasi išskirtiniam koncertui

Beat Furrer
Beat Furrer
Šaltinis: Žmonės
2021-06-28 13:56
AA

Liepos 1 d. pagaliau įvyks du kartus perkeltas, publikos itin laukiamas pianisto Luko Geniušo koncertas su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru, kuriam diriguos viena iškiliausių šiuolaikinės muzikos asmenybių Beatas Furreris – legendinio muzikos kolektyvo „Klangforum“ įkūrėjas ir dirigentas, pastaruosius tris dešimtmečius tituluojamas vienu žymiausių Europos kompozitoriumi.

Austrijoje ir Šveicarijoje gyvenantis Beatas Furreris jau atvyko į Vilnių ir pradėjo šio išskirtinio koncerto repeticijas Nacionalinėje filharmonijoje su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru. Nuo birželio 28 d. prie repeticijų prisijungs ir Lukas Geniušas, kuris su garsiojo muziko diriguojamu orkestru pasistengs kuo tobuliau parengti vieną įspūdingiausių šiuolaikinės klasikos šedevrų – Witoldo Lutoslawskio koncertą fortepijonui ir orkestrui – kūrinį, kurio imasi tik patys pajėgiausi pasaulio pianistai.

Beat Furrer

Šveicarijoje gimęs Beatas Furreris aukščiausio lygio muzikinį išsilavinimą įgijo Vienoje. Austrijos sostinėje 1985 m. Furreris įkūrė vieną žymiausių Europos šiuolaikinės muzikos kolektyvų „Klangforum“, kuriam vadovavo iki 1992 m. ir su kuriuo vis dar bendradarbiauja kaip dirigentas. Greta įspūdingų simfoninių ir instrumentinių kūrinių Furreris yra produktyvus ir kaip operų kompozitorius.

Savo pirmą operą „Die Blinden“ (1989) jis sukūrė Vienos valstybinės operos užsakymu, o 2006 m. jo garsinio teatro spektaklis „FAMA“ pelnė Venecijos bienalės „Auksinį liūtą“. 2019 m. jo naujausia opera „Violetter Schnee“ buvo pastatyta Berlyno valstybinėje operoje.

Už didžiulius meninius pasiekimus Furreriui 2003 m. buvo įteiktas Vienos miesto Muzikos prizas, 2005 m. jis tapo Berlyno Menų akademijos nariu. 2014 m. Furreris apdovanotas Austrijos valstybės Didžiuoju prizu, o 2018 m. – Ernsto von Siemenso fondo muzikos premija už gyvenimo nuopelnus.

Beat Furrer

Šiame koncerte prieš Luko Geniušo atliekamą W. Lutoslawskio fortepijoninį koncertą nuskambės ir du paties Furrerio kūriniai: naujausias Smuiko koncertas su garsiu austrų smuikininku Ernst Kovacic ir „nero su nero“ simfoniniam orkestrui. Taip pat koncerte publikos laukia ir dar vienas lietuviškas akcentas – kompozitoriaus Mariaus Baranausko naujo orkestrinio kūrinio premjera. Visi šio koncerto kūriniai Lietuvoje nuskambės pirmą kartą, tad žiūrovai turės retą galimybę tapti gyvais premjerų liudininkais ir pirmaisiais mėgautis šio išskirtinio koncerto akimirkomis.  

Beat Furrer

O atskleidžiant „embleminį“ šio koncerto kūrinį, kurį atliks Lukas Geniušas, verta priminti, kad jo autorius – po F.Chopino bene iškiliausiu lenkų kompozitoriumi laikomas W. Lutosławskis, kurio  Koncertas fortepijonui ir orkestrui tituluojamas vienu ryškiausių šio žanro kūrinių XX amžiaus muzikos istorijoje. Kūrinys sukurtas 1988 m. garsiojo Zalcburgo festivalio užsakymu, o jo premjerą atliko pasaulinė fortepijono įžymybė Krystianas Zimermanas bei paties W.Lutosławskio diriguojamas Austrijos radijo orkestras.

Koncerto fortepijonui idėją kompozitorius brandino kone visą savo gyvenimą. Žėrintį ir virtuozišką, o kartu intelektualų opusą anuomet puikiai priėmė tiek reiklioji Zalcburgo festivalio publika, tiek viso pasaulio kritika. „New York Times“ rašė, kad „plačiais muzikiniais gestais ir kupina dramatinės įtampos solisto ir orkestro sąveika“ pasižymintis W.Lutosławskio šedevras atiduoda duoklę instrumentiniam koncertui kaip vienam populiariausių muzikos žanrų.

Beat Furrer

Šiuo koncertu baigiasi jubiliejinis 30-asis Tarptautinis aktualios muzikos festivalis „Gaida“, kurio didžioji dauguma renginių kone stebuklingai įvyko praėjusį rudenį prieš pat įvestą karantiną. O šis dėl karantino visgi perkeltas Luko Geniušo koncertas su Beato Furrerio diriguojamu Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru įvyks liepos 1 d. Nacionalinės filharmonijos Didžiojoje salėje.