Vido Bareikio viešnagė Kinijoje: miestas ant vandens, dingę stereotipai ir „Kaligulos“ triumfas

Vido Bareikio ir „No Theatre“ trupės gastrolės Kinijoje / Asmeninio albumo nuotr.
Vido Bareikio ir „No Theatre“ trupės gastrolės Kinijoje / Asmeninio albumo nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2016-10-26 15:10
AA

Režisierius Vidas Bareikis ką tik grįžo iš tolimosios Kinijos, kur drauge su teatro judėjimo „No theatre“ aktoriais pristatė spektaklį „Kaligula“. Kinijoje lietuviai dalyvavo Wuzheno teatro festivalyje ir sulaukė didelio pasisekimo.

Šį vizitą į svečią šalį V.Bareikis su kompanija planavo bene metus. „Pernai į Lietuvą buvo atvykusi Kinijos ekspertų delegacija, kuri peržiūrėjo eilę Lietuvos kūrėjų sukurtų spektaklių ir pasirinko savo favoritus. Buvo labai džiugu, kad pastebėjo būtent mus. Turint omenyje stiprų Lietuvos teatro kontekstą – mums tai didelis įvertinimas ir paskatinimas", – Žmonės.lt pasakojo režisierius V.Bareikis.

Į svečią šalį lietuviai išvyko spalio viduryje. Per aštuonias viešnagės dienas jie net keturis kartus prisistatė festivalio svečiams: tieksyk parodė puikiai įvertintą spektaklį „Kaligula“.

Anot V.Bareikio, atrodė, kad šiam spektakliui festivalio metu abejingas neliko niekas: „Žiūrovai mūsų spektaklį įvertino labai gerai, kilo didelis ažiotažas. Taip pat sulaukėme nemažai palankių kritikos atsiliepimų. Dabar turime minčių grįžti į Kiniją ateityje ir parodyti „Kaligulą“ skirtinguose miestuose, nes susidomėjimas tikrai labai didelis.“

Vido Bareikio ir „No Theatre“ viešnagės Kinijoje akimirka / Asmeninio archyvo nuotr.

Kuo žiūrovus pavergė "Kaligula"? „Mūsų spektaklis labai atitiko vietą, kurioje buvo rodomas, taip pat Kinijos publikos poreikius. Spektaklyje labai daug interaktyvumo, bendravimo su publika. Pradžioje nežinojome, kaip Kinijos žmonės į tai reaguos. O pasirodo, kad jiems to labai reikia – toks bendravimas teatre jiems neįprastas. Jiems patiko, pasirodė kaip kažkas naujo. Festivalio publika mus priėmė netikėtai ir labai maloniai. Pabuvęs Wuzheno teatro festivalyje negaliu sakyti, kad mūsų teatras visus kitus lenkia penkiomis galvomis, tačiau europietiški bei ypač rytų Europos kūrėjų spektakliai tikrai diktuoja tam tikras madas“, – pasakojo režisierius.

Vido Bareikio ir „No Theatre“ viešnagės Kinijoje akimirka / Asmeninio archyvo nuotr.

Didelį įspūdį V.Bareikiui paliko ne tik publika, bet ir pati Kinijoje pajausta atmosfera. „Mūsų darbo tvarkaraštis buvo gana įtemptas, todėl nepavyko daug kur pabuvoti. Bet iš tiesų, mums nė nereikėjo niekur vykti, nes pats festivalis vyko ypatingoje vietoje... Wuzheno miestas yra vadinamas „Kinijos Venecija“, nes jis visas pastatytas ant kanalų. Ten visur vanduo, daug žmonių keliauja valtimis. Pats miestas labai išpuoštas, tiesiog muziejus po atviru dangumi“, – įspūdžiais dalijasi režisierius.

Vido Bareikio ir „No Theatre“ viešnagės Kinijoje akimirka / Asmeninio archyvo nuotr.

„Kai kurie Kinijoje gyvenantys lietuviai sakė, kad galbūt tai nėra geriausias būdas pradėti pažintį su šia šalimi, nes susidarai labai gražų, sterilų įspūdį. O juk Pekine, Šanchajuje, kituose didmiesčiuose yra daug purvo, kontrastų. Sąlygos Wuzhene – kaip šiltnamyje. Bet aš tuo tikrai nesiskundžiu. Priešingai – džiaugiuosi. Atradau labai daug įdomių žmonių, bendraminčių. Paneigiau sau daugybę stereotipų. Pavyzdžiui, kad žmonės užgožti sistemos, kad nieko nesupranta. O iš tiesų jie – tokie patys žmonės kaip mes, ir viską jie supranta. Jie labai myli teatrą, myli menus, yra nuoširdūs, į daug ką tiesmukiškiau žiūrintys nei mes, europiečiai“, – tęsia jis.

Kada V.Bareikis į Kiniją grįš? „Norisi, kad visa ši banga po mūsų keturių spektaklio parodymų nenuslūgtų. Metų eigoje planuojame megzti ryšius, nenutraukti bendravimo su partneriais, su kuriais jau susipažinome. Labai labai viliuosi, kad metų eigoje ten pavyks grįžti“, – sako jis.

Vido Bareikio ir „No Theatre“ gastrolės Kinijoje (196 nuotr.)
+190