Veidrodžių kambariu virtusioje Operos ir baleto teatro scenoje įteikti „Auksiniai scenos kryžiai“

„Auksinių scenos kryžių“ apdovanojimai / T.Kaunecko ir M.Aleksos nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2021-03-27 21:03
Jau metus Lietuvoje „banguojantis“ karantinas teatralus mėgina įtikinti, kad jiems pakanka vieno vienintelio žiūrovo – visaregės kameros „akies“. Tad ir „Auksinių scenos kryžių“ apdovanojimai kovo 27-ąją – Tarptautinę teatro dieną – buvo įteikti be salėje susėdusių kolegų plojimų. Ceremoniją filmuojančioms kameroms publiką atstojo laureatų veidrodiniai atspindžiai.

Iškilmingą vakarą pradėjo LNOBT generalinis direktorius Jonas Sakalauskas, pasidžiaugęs, kad antrus metus iš eilės „Auksinių scenos kryžių“ apdovanojimų ceremoniją patikėta organizuoti jo vadovaujamam teatrui, bei linkėdamas tiek atlikėjams, tiek žiūrovams kuo greičiau sugrįžti į teatro sales. Su Tarptautine teatro diena nuotoliniu būdu teatralus vėliau pasveikino ir kultūros ministras Simonas Kairys.

Atsiimti apdovanojimo sėkmingiausius darbus 2020 m. pristačiusiems teatrų menininkams teko žengti tarp veidrodžių, tačiau „Auksinių scenos kryžių“ ceremonijos programa išliko nepakitusi: 15 nominacijų, „Boriso Dauguviečio auskaras“ už naujas sceninės raiškos formas bei Padėkos premija už viso gyvenimo kūrybą.

Geriausiu režisieriumi paskelbtas Dalius Abaris už operos „Skrajojantis olandas“ pastatymą (Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras). „Be teatro drąsos tokio spektaklio nebūtų buvę“, – teigė laureatas.

Geriausia aktore pripažinta Aistė Zabotkaitė už Alisos vaidmenį spektaklyje „Alisa“ (Lietuvos nacionalinis dramos teatras). „Tai buvo mano pirmasis didelis vaidmuo, todėl apdovanojimas buvo labai netikėtas“, – susigraudinusi iš laimės teigė laureatė.

Geriausiu aktoriumi išrinktas Sergejus Ivanovas už Žako Austerlico vaidmenį spektaklyje „Austerlicas“ (Valstybinis jaunimo teatras).

Sėkmingiausiu aktorių ansambliu pripažintas spektaklio „Respublika“ (Lietuvos nacionalinis dramos teatras ir „Münchner Kammerspiele“) aktorių ansamblis. Apdovanojimą atsiėmę aktoriai Airida Gintautaitė ir Gediminas Rimeika žvaliai padėkojo komisijai už tokią reikšmingą „komandinę“ nominaciją.

Geriausia scenografe tapo Lauryna Liepaitė už scenografiją spektakliams „Alisa“ (Lietuvos nacionalinis dramos teatras) ir „Batsiuviai“ (Nacionalinis Kauno dramos teatras ir teatras „Utopia“).

Geriausių vaizdo projekcijų autoriumi paskelbtas Mikas Žukauskas už vaizdo projekcijas spektakliui „Austerlicas“ (Valstybinis jaunimo teatras).

Už geriausią muziką apdovanotas Arturas Bumšteinas, sukūręs muziką spektakliams „Austerlicas“ ir „Urbančičiaus metodas“ (Valstybinis jaunimo teatras). 

Geriausia operos soliste pripažinta Joana Gedmintaitė už Anos Bolein vaidmenį operoje „Ana Bolena“ (Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras). „Smagu ir gera, kai atiduodi visą širdį ir už tai sulauki padėkos. Anos Bolein vaidmenį buvo ypatingai sudėtinga ruošti dėl keletą kartų dėl pandemijos nukeltos premjeros“, – kalbėjo laureatė.

Geriausiu operos solistu tapo Tadas Girininkas už Dalando vaidmenį operoje „Skrajojantis olandas“ (Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras) ir Henriko vaidmenį operoje „Ana Bolena“ (Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras). „Gyvenime turiu dar daug tikslų, ir jų siekti man labiausiai padeda žmonos Dovilės palaikymas“, – teigė laureatas. 

Geriausio choreografo apdovanojimą atsiėmė Erika Vizbaraitė už choreografiją tiriamajam šokio spektakliui „Apnea“.

Geriausia šokėja pripažinta Marija Ivaškevičiūtė už vaidmenį šokio spektaklyje „Klajojančios kopos“ (Šeiko šokio teatras).

Geriausiu šokėju išrinktas Niels Claes už vaidmenis šiuolaikinio šokio spektakliuose „i (aš)“ (Šeiko šokio teatras ir Maciej Kuźmiński Company) ir „Klajojančios kopos“ (Šeiko šokio teatras).

Geriausiu jaunuoju menininku pripažintas Laurynas Adomaitis už dramaturgiją spektakliui „Alisa“ (Lietuvos nacionalinis dramos teatras). „Teatrui reikia jaunų, užsispyrusių, su vizija dramaturgų“, – neabejojo laureatas.

Geriausiu vaikams ir jaunimui skirtu spektakliu išrinktas „Didysis sprogimas“ (režisierius Zvi Sahar, Klaipėdos lėlių teatras, „Itim Ensemble“). Apdovanojimą atsiėmusi scenografė, spektaklio bendraautorė Aušra Bakanaitė ir lėlininkas Kęstutis Bručkus...

Kaip sėkmingiausias pandemijai atsparaus teatro pavyzdys apdovanota internetinė (anti)utopija „#PROTESTAS“ (režisierius Žilvinas Vingelis, „Kosmos Theatre“).

„Boriso Dauguviečio auskaras“ už socialinės ir meninės drąsos jungtį atiteko spektaklio „Kvėpuojame drauge“ kūrėjams (Lietuvos rusų dramos teatras). Iš Dariaus Meškausko rankų apdovanojimą atsiėmė aktoriai Dmitrijus Denisiukas, Aleksandras Ratko bei Lietuvos rusų dramos teatro vadovė Olga Polevikova.

Padėkos premija už ilgametį indėlį į scenos meną įteikta dailininkei Janinai Malinauskaitei.

„Džiaugiuosi, žiūrėdama į jaunus žmones, noriu juos paglostyti ir palaiminti. Dirbau niūriais laikais, bet atidaviau teatrui viską, ką galėjau. Sukūriau per šimtą spektaklių, tarp jų – ir dvi operas LNOBT scenai“, – teigė dailininkė.

Žiūrėkite laureatų fotogaleriją:

„Auksinių scenos kryžių“ ceremoniją vedė Julijus Grickevičius. Džiazo nuotaikomis alsuojančioje renginio koncertinėje programoje pasirodė atlikėjai Daiva Starinskaitė, Kotryna Juodzevičiūtė ir Jurgis Brūzga, Linas Adomaitis, Giedrė Kilčiauskienė, Mantas Jankavičius, operos solistai Margarita Levchuk, Monika Pleškytė ir Rafailas Karpis, baleto solistė Julija Stankevičiūtė.

LNOBT surengtos „Auksinių scenos kryžių“ ceremonijos autoriai – režisierius Gediminas Šeduikis, scenarijaus autorius Mindaugas Nastaravičius, muzikinės koncepcijos autorius Ričardas Šumila, choreografas Martynas Rimeikis, scenografė Sigita Šimkūnaitė, šviesų dailininkas Andrius Stasiulis, vaizdo projekcijų kūrėjas Linartas Urniežis, prodiuseris Artūras Alenskas.

Šiemet apdovanojimams už reikšmingiausius pastarųjų metų darbus buvo nominuoti 75 menininkai.

Žiūrėkite renginio fotogaleriją:

„Auksinių scenos kryžių“ nominacijos (nugalėtojai paryškinti):

Geriausias režisierius

  • Antanas Obcarskas už spektaklius „Alisa“ ir „Batsiuviai“
  • Krystianas Lupa (Kristijanas Lupa) už spektaklį „Austerlicas“
  • Dalius Abaris už operos „Skrajojantis olandas“ pastatymą. 

Geriausias moters vaidmuo

  • Aistė Zabotkaitė už Alisos vaidmenį spektaklyje „Alisa“
  • Danutė Kuodytė už auklės Veros vaidmenį spektaklyje „Austerlicas“
  • Viktorija Kuodytė už Svetos Salmanovos vaidmenį spektaklyje „Žmogus iš žuvies“.

Geriausias vyro vaidmuo

  • Vytautas Anužis už Franko Bertono vaidmenį spektaklyje „Alisa“
  • Matas Dirginčius už Benua vaidmenį spektaklyje „Žmogus iš žuvies“ ir Maksimiliano Austerlico vaidmenį spektaklyje „Austerlicas“
  • Sergejus Ivanovas už Žako Austerlico vaidmenį spektaklyje „Austerlicas“. 

Geriausias aktorių ansamblis

  • Aktoriai, vaidinę spektaklyje „Irano konferencija“
  •  Aktoriai, vaidinę spektaklyje „Kvėpuojame drauge“ 
  •  Aktoriai, vaidinę spektaklyje „Respublika“.

Geriausia scenografija

  • Lauryna Liepaitė už scenografiją spektakliams „Alisa“ ir „Batsiuviai“
  • Fabienas Lede už scenografiją spektakliui „Respublika“
  • Sigita Šimkūnaitė ir Dalius Abaris už scenografiją operai „Skrajojantis olandas“.

Geriausia vaizdo projekcija

  • Mikas Žukauskas  už vaizdo projekcijas spektakliui „Austerlicas“
  • Adomas Gustainis ir Karolis Rakowskis (Karolis Rakovskis) – už vaizdo sprendimus spektakliui „Respublika“ 
  • Gediminas Vansevičius, Dinas Marcinkevičius ir Paulius Oficerovas – už vaizdo sprendimus spektakliui „Už geresnį pasaulį“.

Geriausia muzika spektakliui

  • Arturas Bumšteinas už muziką spektakliams „Austerlicas“ ir „Urbančičiaus metodas“
  • Antanas Jasenka – už muziką šokio spektakliui „Begalybės“
  • Andrius Šiurys – už muziką vizualiniam gyvos muzikos spektakliui „Kafka Insomnia“.

Geriausia solistė

  • Joana Gedmintaitė – už Anos Bolein vaidmenį operoje „Ana Bolena“
  • Asmik Grigorian – už Polinos vaidmenį operoje „Lošėjas“
  • Inesa Linaburgytė – už Bobulytės vaidmenį operoje „Lošėjas“.

Geriausias solistas

  • Vladimiras Prudnikovas už Generolo vaidmenį operoje „Lošėjas“ 
  • Tadas Girininkas už Dalando vaidmenį operoje „Skrajojantis olandas“ ir Henriko vaidmenį operoje „Ana Bolena“ 
  • Almas švilpa – už Olando vaidmenį operoje „Skrajojantis olandas“.

Geriausia choreografija

  • Erika Vizbaraitė – už choreografiją tiriamajam šokio spektakliui „Apnea“
  • Maciejus Kužminskis – už choreografiją šiuolaikinio šokio spektakliui „i (aš)“
  • Robertas Bondara – už choreografiją šokio spektakliui „Faustas“.

Geriausia šokėja

  • Marija Ivaškevičiūtė už vaidmenį šokio spektaklyje „Klajojančios kopos“ 
  • Oleksandra Borodina – už Margaritos vaidmenį šokio spektaklyje „Faustas“
  • Kristina Gudžiūnaitė už Žizel vaidmenį balete „Žizel“.

Geriausias šokėjas

  • Nielsas Claesas (Nilsas Klaesas) už vaidmenis šiuolaikinio šokio spektakliuose „i (aš)“ ir „Klajojančios kopos“
  • Romanas Semenenko – už Fausto vaidmenį šokio spektaklyje „Faustas“
  • Genadijus Žukovskis – už Alberto vaidmenį balete „Žizel“.

Geriausias jaunasis menininkas ar menininkė

  • Laurynas Adomaitis už dramaturgiją spektakliui „Alisa“
  • Operos solistas Paulius Prasauskas – už Lordo Rošforo vaidmenį operoje „Ana Bolena“
  • Režisierė Eglė Švedkauskaitė –  už spektaklio „Žmogus iš žuvies“ režisūrą.

Geriausias spektaklis vaikams ir jaunimui 

  • Režisieriaus Zvi Saharo darbas „Didysis sprogimas“
  • Andrius Žiurausko „MŠ“
  • Birutės Banevičiūtės „Pasaulėliai“.

Naujoji kategorija „Pandemijai atsparus teatras“

  • Nauberto Jasinsko teatrinė instaliacija „fabrica“
  • Žilvino Vingelio internetinė (anti)utopija „#PROTESTAS“
  • Gedimino Šeduikio opera „Tarnaitė ponia“.

Profesionaliojo scenos meno premijų steigėja – Kultūros ministerija, 2021 m. „Auksinių scenos kryžių“ apdovanojimų rėmėja – Asociacija LATGA.

Naujausi straipsniai