VDA parodoje „Skani mada“ – kostiumai iš maisto ir drabužiai iš išmaniųjų ateities audinių

„Skani mada“ / Parodos organizatorių nuotr,
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2013-06-20 15:11
Parodos-performanso „Skani mada“ idėja – skonis: nuo individualaus skonio menui, drabužių madai, muzikai iki skonėjimosi meno objektais juos tiesiog ragaujant. „Gurmaniškumas yra madinga, bet dar niekada jis nebuvo perteiktas per kostiumą“, – sakė „Skanios mados“ sumanytoja, VDA Kostiumo katedros vedėja Jolanta Vazalinskienė.

Parodoje-performanse „Skani mada“ bus eksponuojami kostiumai-meno objektai iš maisto bei stalo serviravimo įrankių, indų, stalo tekstilės, taip pat paveikslai, paįvairinti valgomais elementais. 

Gimtadienio šventei sukurti meno objektai iš maisto atliks ir svečių vaišinimo funkciją, tad sudalyvauti performanse bus kviečiami visi – iš eksponuojamų užkandžių, maisto produktų, įvairių salotų bei žalumynų, sausųjų prieskonių svečiai galės susikurti vakaro vaišes. Kiekvienas – pagal savo skonį. 

Parodos organizatorių nuotr,
Parodos organizatorių nuotr,

„Nes menas, kaip ir maistas, turi būti vartojamas, drabužis – nešiojamas, – sakė J.Vazalinskienė. – Drabužis turi laikinumo atspalvį, jis susidėvi, todėl lygiai taip pat ir kostiumai iš maisto renginio pabaigoje praktiškai išnyks – bus tiesiog nuvalgyti“. 

Bene pikantiškiausias, seksualiausias kostiumas ant vaišių „stalo“ – desertai. J.Vazalinskienė juos perteiks per dekoratyviosios kosmetikos idėją: iš pyragaičių kyšančiais lūpų dažais ir t.t. „Kaip daugelis desertu mėgaujasi it skaniausiu patiekalu, kuriuo užbaigiami pietūs, taip ir demonstruojant madą ar prieš išeinant į gatvę, įvaizdis išbaigiamas kosmetika – sudedami skanūs akcentai“, – daugiasluoksnes sąsajas tarp maisto ir mados vardijo J.Vazalinskienė.  

Renginio kulminacija – P.Giunterio grupės „Giunter Percussion“ grupės pasirodymas, kurio metu bus pademonstruotas išskirtinis VDA studento iš Ukrainos Iljos Graboro ir mados namų „Cantas“ aprangos projektas. Muzikantai pasipuoš unikalaus dizaino drabužiais, kurie sujungia naujausius mokslo, audinių, dizaino ir muzikos atradimus. Medžio molekulės ornamentais dekoruoti, šviesoje šviečiantys drabužių elementai – taip pat ir aliuzija į molekulinę virtuvę. 

Mados idėjas pristatančioje parodoje-performanse bus pademonstruoti novatoriškiausi mokslininkų sukurti audiniai – išmanioji  tekstilė (angl. smart textile). Ši Švedijoje vos praeitą žiemą pristatyta technologija pasaulyje dar mažai žinoma. Parodoje-performanse „Skani mada“ pademonstruota eksperimentinė termodrabužių kolekcija – pasaulyje viena pirmųjų. Rudenį Olandijoje vyksiančiame pristatyme-konferencijoje šios kolekcijos nekantriai laukiama.  

Išmaniosios tekstilės išskirtinumas – ji geba reaguoti į aplinkos bei kūno skleidžiamą temperatūrą. Dėl temperatūrų svyravimų, pvz., įėjus į patalpą iš lauko ar patiriant stiprias emocijas, drabužiai keičia savo spalvą, ant jų gali išryškėti iki tol nepastebėtas ornamentas. Į aplinką ir žmogaus nuotaiką, savijautą reaguojantys audiniai – nuostabi saviraiškos, neverbalinės komunikacijos priemonė. Palyginus su tradiciniais audiniais, išmanioji tekstilė – visiškai naujas saviraiškos lygmuo. Šie audiniai drabužių gamintojams, dizaineriams ir galutiniam vartotojui suteiks naujas kūrybos ir drabužių dėvėjimo galimybes. 

Pažangus audinys tenkina ir praktinius, ir vertybinius šiuolaikinės visuomenės poreikius. Drabužiai iš it chameleonas besikeičiančių audinių suteiks žmogui galimybę keistis, atrodyti vis kitaip ir tokiu būdu gali mažinti vartojimą. Apie organizmo būklę kalbantys termoaudiniai gali būti naudojami medicinoje, pvz., iš jų matyti, jei kūdikiui kyla temperatūra ir t.t. Besikeičiančios drabužio spalvos veikia žmogų kaip spalvų terapija ir geba įtakoti jo savijautą, nuotaiką. Išmanioji tekstilė gali būti naudojama ir buityje, pvz., nuo šiltų ar šaltų daiktų spalvas keičiančios staltiesės ir t.t. Parodoje-performanse „Skani mada“ išmaniosios tekstilės savybes bus galima pamatyti ir išbandyti patiems. 

Pažangiausius tekstilės išradimus ir įspūdingus kostiumus iš maisto pristatysianti paroda-performansas „Skani mada“ vyks birželio 27 dieną, 17 val., VDA ekspozicijų salėse „Titanikas“, Maironio g.3. 

Žmonės.lt

Naujausi straipsniai