Vasaros gėlių puokštės. Puošiame namus!

Gėlių puokštė / Shutterstock nuotr.
Gėlių puokštė / Shutterstock nuotr.
2013-07-29 15:03
AA

Šiuo metu galite įsitikinti, kokie jaukūs žydinčiomis gėlėmis išpuošti namai. Pabraidžiokite po pievas, paklaidžiokite miškais, negailestingai praretinkite nuosavą gėlyną ar bent užsukite į artimiausią turgelį...

Nutarusi spalvingų žiedų ieškoti pievose ar miške, prisiminkite, kad gamtos turtus reikia naudoti atsakingai. Nevalia į akis kritusių augalų rauti glėbiais, juolab su šaknimis, nes taip sunaikinamos jų augavietės. Geriau neliesti retų, nepažįstamų gėlių, nes, kaip liaudies išmintis byloja, atsarga gėdos nedaro – nuodingų medžiagų turintys augalai (pavyzdžiui, aitrieji vėdrynai, Sosnovskio barščiai) gali sukelti odos ar kvėpavimo takų alerginę reakciją.

 

Anot gamtosaugos specialistų, tiek miške, tiek pievoje gėliauti reikia naudojantis kišeniniu peiliuku – juo pjaunant augalus, priešingai nei laužiant ranka, nepažeidžiami krūmeliai, netrikdomas natūralus vegetacijos ciklas. Net ir atokiausiame miške nedera laužti, pjauti žaliuojančių medžių ar krūmų šakų – originalių puokščių galima sukurti panaudojus sausuolius. Tiesa, niekas į kalėjimą jūsų nepasodins, jeigu puokštei nupjausite vieną kitą apatinę medžio ar krūmo šakelę.

 

Puokštėms laukines gėles geriau rinkti rytą, išdžiovintos vidudienio saulės ir iškart nesumerktos į vandenį, greitai vysta. Tokiu laiku geriausiai skinti ir darželio gėles, jų ieškoti turguje (didesnė tikimybė, kad prekeiviai pasiūlys vos prieš valandą kitą, o ne prieš kelias dienas skintų gėlių).

 

Žinokite ir pasinaudokite

 

Negerai augalus kirpti įprastomis buitinėmis žirklėmis, nes jomis koteliai tiesiog sutraiškomi. Gyvų gėlių kompozicijų mėgėjoms naudinga turėti specialias gėlių žirkles dantytais ašmenimis (jomis prekiaujama sodininkų parduotuvėse, didžiuosiuose buities ir ūkio prekių centruose).

 

Žydėjimo trukmė – jūsų rankose

 

Bet kuri namų šeimininkė susierzins, jeigu iš skintų gėlių komponuota puokštė greitai apvys: pagels augalų lapeliai, nubyrės žiedlapiai, nusvirs gėlių pumpurai ir pan. Skintų gėlių gyvenimą, pasinaudojusi profesionalių gėlininkų patarimais, galite pailginti.

 

♦ Skintus augalus pasistenkite kuo greičiau pamerkti į vandenį. Jeigu negalite to padaryti, kol parnešite į namus, kartkartėmis apipurkškite šaltu vandeniu. Iš laukų ar turgelio pirktas gėles galite vežti suvyniojusi į šlapią popierių.

 

♦ Prieš merkdama augalus į vazą, stambesnius kotelius įstrižai nupjaukite (pakišusi po šaltu tekančiu vandeniu), būtinai nuskabykite apatinius lapelius, nes, atsidūrę vandenyje, jie pradeda pūti.

 

♦ Stenkitės gėlių puokščių nelaikyti skersvėjuotoje, saulės apšviestoje vietoje, šalia sunokusių vaisių (jie išskiria gėlių vytimą skatinančias etileno dujas). Tvankiose patalpose skintomis gėlėmis irgi ilgai nesidžiaugsite.

 

Gėlių puokštė / Fotolia nuotr.

♦ Daugelį lauko, darželio augalų į vandenį merkite maždaug iki pusės kotų. Gėles pūkuotais kotais (gerberas, kvapiuosius pelėžirnius ir pan.) merkite į nedidelį kiekį vandens.

 

♦ Vandenį vazoje keiskite kasdien. Indą kruopščiai išplaukite (ant sienelių susikaupusias žalias apnašas veiksmingai pašalinsite druskos ir acto tirpalu). Augalų kotus nuplaukite po šaltu tekančiu vandeniu, pusę centimetro nukirpkite.

 

♦ Nemaišykite vazoje šviežiai skintų gėlių su anksčiau pamerktomis – ant augalų kotelių susikaupusios bakterijos užterš šviežias gėles.

 

♦ Tiek lauko, tiek darželio gėlių puokštes kasdien gausiai apipurkškite kambario temperatūros vandeniu.

 

Naudinga žinoti

 

♦ Savos kūrybos puokštės ilgiau džiugins namiškių akis ir širdis, jeigu jų pagrindą sudarys lapiniai augalai, ne visiškai išsiskleidę gėlių žiedai, tikrąją spalvą bepradedantys įgauti pumpurai.

 

♦ Narcizų, rožių, pakalnučių, gvazdikų geriau nekomponuokite su kitų rūšių gėlėmis, nes šie augalai į vandenį per kotus išskiria kitus augalus nuodijančio ir jų vytimą skatinančio skysčio.

 

♦ Prieš merkdama žydinčias gvazdikų, alyvų, jazminų ir kitokių krūmų šakeles, kotelius keliose vietose įpjaukite.

 

♦ Puošite namus kardelių puokšte? Jei nuskabysite po vieną viršutinį šių gėlių žiedą, jomis mėgausitės ilgiau.

 

♦ Įvairių rūšių katilėlių, aguonų, astrų, saulėgrąžų kotus kyštelėti kelioms sekundėms į verdantį vandenį (žiedus pridenkite lengvu rankšluostėliu), paskui – į šaltą.

 

♦ Vos nuskintas smulkias gėlytes 15–20 min. pamerkite į vandenį iki pat žiedų, paskui pamerkite į vandenį iki pusės augalų stiebų.

 

♦ Narcizai, gvazdikai, hiacintai, amariliai, gerberos, pakalnutės mieliau „geria“ vasarošiltį vandenį.

 

♦ Lelijos vazoje žydės ilgiau, jeigu jų kotus porai minučių įkišite į verdantį vandenį ir iš žiedų pašalinsite kuokelius.

 

♦ Rožių puokštes nakčiai išneškite į vėsią patalpą, prieš tai įsukusi į šlapią popierių.

 

♦ Daugelio žydinčių gėlių gyvenimą pailginsite į vandenį įmetusi aspirino tabletę ar įbėrusi žiupsnelį citrinų rūgšties. Vandenį keiskite kas porą dienų.

 

♦ Jurginai akis ir širdis džiugins ilgiau, jeigu į vandenį įpilsite porą šaukštelių 6 proc. acto ir įbersite žiupsnelį kalio permanganato.

 

♦ Prisiskynėte ar nusipirkote hortenzijų, bijūnų, ramunių? Prieš merkdama į vazą, kotus kelias sekundes palaikykite virš žvakės liepsnos – taip iš pjūvio vietos pasišalins juos užklijuojančios ir vandens patekimą stabdančios pieno baltumo sultys.

 

♦ Bet kokių skintų gėlių puokštę tinka paįvairinti tujų šakele – ji žydės ilgiau.

 

Ar žinote, kad...

 

Cukrus, kurio dažnas turgaus prekeivis pataria įberti į vazą su žydinčiomis gėlėmis, skatina greičiau išsiskleisti žiedus, tačiau augalai greičiau peržydi. Negana to, cukrus – mėgstamas vandenyje besidauginančių bakterijų maistas. Kita vertus, gėlininkai pastebėjo, kad šis produktas pailgina chrizantemų, frezijų, gerberų, vilkdalgių, astrų, rožių gyvenimą