Vasariška problema: kaip sumažinti prakaitavimą

Moteris naudoja dezodorantą  / Fotolia nuotr.
Moteris naudoja dezodorantą / Fotolia nuotr.
2014-07-21 07:15
AA

Prakaitavimas – natūralus reiškinys, tačiau, jeigu prakaitas srūva upeliais, galima įtarti sveikatos sutrikimus. Jei be priežasties drėksta delnai, gausiai prakaituoja pėdos, krūtinė, nenumokite ranka.

Kiekvieno žmogaus odoje yra apie tris milijonus prakaito liaukų, išsidėsčiusių skirtingose kūno vietose (daugiausia jų yra delnuose, pažastyse, paduose, kaktoje). Tai dar kartą įrodo, kad prakaitavimas – labai svarbi organizmo savybė, sauganti jį nuo perkaitimo ir padedanti pašalinti nereikalingus medžiagų apykaitos produktus šlakus.

Natūralu, kad karštu oru prakaituojama gausiau, nes organizmas turi prisitaikyti prie naujų oro sąlygų. Lygiai taip pat natūralu, jei gausiai prakaituojama vartojant karštus gėrimus ar valgius, sportuojant, dirbant sunkų fizinį darbą ar patiriant stiprius dvasinius išgyvenimus. Tačiau jei smarkus prakaitavimas ir su juo susijęs nemalonus kvapas vargina be jokios aiškios priežasties, reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju.

Kada prakaituojama gausiau

Patiriant nervinę įtampą. Tai viena dažniausių gausaus prakaitavimo priežasčių. Susijaudinus ar susinervinus prakaito liaukos ima dirbti sparčiau, dėl to dažnai sudrėksta delnai ar padai, kiek rečiau prakaitas ima žliaugti visu kūnu.

Ką daryti? Pasitarusi su šeimos gydytoju ar vaistininku, kurį laiką pagurkšnokite raminamosios melisų, valerijonų šaknų, pankolių ar specialaus vaistažolių mišinio arbatos. Nervinę įtampą veiksmingai slopina ir švelnūs žoliniai ar homeopatiniai preparatai.

Jei dėl gausaus prakaitavimo „kalti“ nervai, kasdien darykite atsipalaidavimo ar jogos pratimus. Kelis kartus per savaitę užsibrėžkite prieš miegą pagulėti vonioje su ožragių sėklų nuoviru (slopina prakaito liaukų veiklą): 12 kupinų šaukštų sėklų užpilkite litru šalto vandens ir palikite maždaug šešioms valandoms mirkti. Paskui užvirkite, perkoškite ir supilkite į 36 0C temperatūros vandens sklidiną vonią.

Priemonės nuo prakaito / „Shuterstock“ nuotr.

Turint antsvorio. Jei sveriate daugiau nei turėtumėte, ant kūno plika akimi matyti riebalų perteklius, nieko keista, kad sparčiau paėjusi, kopdama laiptais, darbuodamasi sode ar pan. apsipilate prakaitu – kuo storesnis riebalų sluoksnis, tuo sunkiau kūnui atiduoti šilumos perteklių aplinkai.

Ką daryti? Išeitis viena – turite atsikratyti kelių kilogramų. Ne tik dėl to, kad mažiau prakaituotumėte – numetus svorio, pagerėja visų vidaus organų veikla, iš organizmo lengviau pasišalina jį teršiantys ir vidaus organus žalojantys toksinai. Tik nepulkite badauti. Kaip geriau numesti svorio, pasitarkite su specialistu, pavyzdžiui, dietologu.

Per brendimą. Šiuo amžiaus tarpsniu vystosi lytinės apokrininės liaukos, itin jautriai reaguojančios į emocijas (stresą, skausmą, seksualinį susijaudinimą ir t. t.) ir išskiriančios tirštesnį prakaitą. Taigi daugiau ar mažiau sustiprėjęs prakaitavimas per brendimą laikomas normaliu dalyku, kurio išvengti beveik neįmanoma. Galima tik kiek pristabdyti, rūpintis kūno švara ir naudoti tinkamai pasirinktas kosmetikos priemones.

Sutrikus skydliaukės funkcijai. Sutrikusi skydliaukės veikla gana dažnai sukelia gausesnį prakaitavimą. Kada galima įtarti, kad dėl srūvančio prakaito gali būti kalta skydliaukė? Jei dėl nežinomų priežasčių krinta svoris (nors ir daug valgote), silpsta raumenys, virpa rankos, vargina nuotaikų kaita, sutriko mėnesinių ciklas, kreipkitės į gydytoją endokrinologą ir prašykite ištirti skydliaukę. Jeigu paaiškės, kad jos funkcija sutrikusi, reikės gerti gydytojo paskirtus vaistus, o tada prakaitavimas turėtų sunormalėti.

Sergant infekcine liga ar cukriniu diabetu. Be gausaus prakaitavimo, jus dar vargina ir įkyrus kosulys, keliais laipsniais pakilusi kūno temperatūra, jaučiate silpnumą, prastai miegate, neturite apetito? Vertėtų ištirti, ar nesergate tuberkulioze. Ši dabar gana dažna liga sukelia gausų viso kūno prakaitavimą. Jeigu tyrimai tuberkuliozės nepatvirtins, su medikais konsultuokitės dėl kitų galimų infekcinių ligų.

Sergant cukriniu diabetu, su gausesniu kūno prakaitavimu reikia susitaikyti. Tačiau nereikėtų manyti, kad tai tolygu pasaulio pabaigai – reguliarios higienos procedūros ir specialios priemonės veikia stebuklingai.

Dėvint sintetinius drabužius ir avint sintetinę avalynę. Sintetinis audinys ar kita medžiaga nesugeria drėgmės, trukdo kūnui kvėpuoti. Nenuostabu, jog apsirengusi sintetiniais drabužiais karštesnę dieną jaučiatės tarsi būtumėte apipilta vandeniu. Kad išsivaduotumėte nuo stipraus prakaitavimo, vasarą stenkitės rengtis natūralių audinių (lino, medvilnės, šilko ar kt.) drabužiais, avėti natūralios odos ar audinio avalynę.

Per menopauzę. Šiuo moters amžiaus tarpsniu kaip ir per brendimą dėl gausaus prakaitavimo dažnai būna „kalti“ hormonų pakitimai. Patartina reguliariai vartoti menopauzės simptomus slopinančių žolinių ar homeopatinių preparatų, taip pat kraujagyslių sieneles stiprinančio, kartu ir karščio pylimą silpninančio vitamino E kapsulių ar nakvišų aliejaus preparato (dėl dozių ir kurso trukmės pasitarkite su šeimos gydytoju).

Plačiau apie tai, kaip sumažinti pagausėjusį prakaitavimą, skaitykite 29-ajame žurnalo „Ji“ numeryje!