Vanduo: kiek jo reikia išgerti, kad jaustumėtės puikai?

Stalo vanduo su uogomis / Fotolia nuotr.
Stalo vanduo su uogomis / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2018-03-22 12:07
AA

Minint Pasaulinę vandens dieną siūlome į vandenį pažvelgti, kaip į svarbų mitybos elementą. Vidutiniškai žmogus sunaudoja net 122 litrus vandens per dieną – didžioji dalis šio kiekio panaudojama prausimuisi, skalbimui ar augalų laistymui, o maisto ruošai ir troškuliui numalšinti tenka vos 2 proc. vandens dienos normos.

Tarptautinės maisto bendrovės „Nestlé“ atstovė Ariana Rastauskaitė pabrėžia, kad vandens privalome gerti daug ir dažnai. Be maisto žmogus galėtų išgyventi net keliasdešimt dienų, o be vandens – vos kelias. Taip yra todėl, kad net 70 procentų žmogaus organizmo sudaro vanduo – jis būtinas svarbiausioms organizmo funkcijoms atlikti.

Aštuonios stiklinės vandens per dieną – mitas

Yra daugybė mitų, kiek vandens reikia išgerti per dieną. Kai kurie mano, kad tai – aštuonios stiklinės per dieną, kai kurie – kad reikia išgerti tokį vandens kiekį, kuris atitiktų 30 ml vandens vienam kūno kilogramui. Tačiau iš tiesų vandens poreikis organizmui kinta ir priklauso nuo daugelio faktorių – fizinės veiklos, žmogaus sveikatos ir aplinkos sąlygų.

Būtent dėl to yra netikslinga įvardinti konkretų stiklinių skaičių. Reikia gerti daugiau vandens jei sportuojate, jei lauke yra karšta ir drėgna, jei sergate, laukiatės ar maitinate krūtimi.

„Be to, reikia atsižvelgti ir į kitus organizmo siunčiamus signalus – jei jaučiatės ištroškę, būtinai reiktų išgerti vandens. Skysčių trūkumą gali signalizuoti ir bendras silpnumas, galvos skausmas, sumažėjusi energija – jei jaučiate šiuos simptomus, pirmiausia pabandykite išgerti vandens“, – pataria Ariana Rastauskaitė.

Ji teigia, jog ne visiems yra žinoma, kad organizmas skysčius pasisavina ne tik iš vandens, bet ir iš kitų maisto produktų bei gėrimų. Priešingai populiariems mitams, jūs galite gauti reikalingų skysčių net gerdami kavą. Tiesa, kofeino perviršis turi dehidratuojantį efektą, todėl išgėrus kavos puodelį ir reikėtų išgerti ir vandens stiklinę.

Dauguma maisto produktų taip pat suteikia reikalingų skysčių, ypač jei tai savyje daug vandens turintys produktai, tokie kaip vaisiai ir daržovės.

Teigiamai veikia mitybą

Vanduo mūsų organizmui ne tik suteikia papildomos energijos, bet ir sustiprina mąstymą, pagerina virškinimą ir padeda mūsų kūnui. Skundžiatės sausa oda? Gerkite vandenį ir oda labiau spindės. Jei odos ląstelės gauna pakankamai vandens, oda tampa elastinga, ne taip greitai raukšlėjasi ir sensta. Vanduo reikalingas ir inkstams – jis padeda pašalinti organizme esančias atliekas. Jei organizmui trūksta vandens, šie procesai yra apsunkinami, be to, gali atsirasti inkstų akmenys.

Vanduo labai svarbus ir besistengiantiems sveikai maitintis. Be to, kad su geriamuoju vandeniu gauname apie pusę reikiamos mineralinių medžiagų paros normos, dieną pradėję stikline vandens suaktyvinsite savo virškinimo sistemą ir padėsite jai pasiruošti pusryčiams.

„Žmonės dažnai supainioja alkį su troškuliu, tad jei siekiate subalansuoti mitybą ar numesti svorio – tarp valgių gerkite vandenį. Jei per dieną suvalgote pakankamai maisto, bet vis tiek jaučiate, kad norisi užkandžių, ypač jei tai – daug vandens savyje turintys produktai, tokie, kaip vaisiai, gali būti, kad tiesiog esate ištroškęs“, – pasakoja Ariana Rastauskaitė.

Norint atsigaivinti galima vartoti ir gazuotą vandenį. Jis gali būti ir mineralinis, ir ne. Mineralinio vandens nerekomenduojama vartoti kasdien – nebent daug sportuojate ir prakaituojate, tuomet jis padės atstatyti iš organizmo pašalintą druskų kiekį.