Valentino dieną choreografo Edwardo Clugo baletus Vilniuje šoks pasaulinė žvaigždė Denisas Matvijenko

Choreografas E. Clugas/Organizatorių nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2019-01-24 11:15
Vos už kelių savaičių, vasario 14-ąją, vilniečiai ir miesto svečiai išvys vieno aktualiausių šių dienų baleto choreografų Edwardo Clugo baletus „Radio and Juliet“ bei „Quatro“. Pagrindinius vaidmenis spektakliuose atliks pasaulinio lygio baleto žvaigždė primarijus Denisas Matvijenko.

E. Clugo kelias į baletą

Šiuo metu vieno įdomiausių ir išskirtinėmis choreografijomis pasaulį žavinčio choreografo Edwardo Clugo kelias į baleto pasaulį prasidėjo 1983 m., kai jam buvo vos dešimt, užsirašius į Nacionalinę Rumunijos baleto mokyklą. Tuometinis diktatorinis Nikolajės Čaušesku režimas lėmė itin sunkius mokslo metus, tačiau 1991 m., praėjus dviems metams po komunistinio režimo žlugimo E. Clugas baigė studijas ir jau tų pačių metų rugsėjį pradėjo karjerą Slovėnijos nacionaliniame teatre „Maribor“.

Atsidūrimas šiame teatre jam buvo lemtingas. Čia jis susipažino su žymiuoju Slovėnijos teatro direktoriumi Tomažu Panduru, su kuriuo pradėjo dirbti kaip šokėjas jo avangardiniuose pastatymuose. Pamatęs didelį Edwardo kūrybinį potencialą T. Panduras paprašė baletui „Babilonas“ sukurti choreografiją, kurios premjerą žiūrovai išvydo dar 1996 m. Tai pažymėjo naują menininko kūrybinę kelionę.

1998 m. E. Clugas sukūrė pirmąjį nepriklausomą projektą „Tango“, prie kurio prisidėjo iki šiol su choreografu dirbantys kostiumų dizaineris Leo Kulašas bei scenografas Marko Japeljas. Po dešimtmečio, įgyvendinus „Prêt-à-porter“ projektą, prie trijulės prisijungė ir kompozitorius iš Slovėnijos Milko Lazaras, kurio muzika skambės ir Vilniuje vasario 14 d. įvyksiančiame jausmingame balete „Quatro“.

Pasaulinio lygio baleto žvaigždė primarijus Denisas Matvijenko/Organizatorių nuotr.
Pasaulinio lygio baleto žvaigždė primarijus Denisas Matvijenko/Organizatorių nuotr.

„Radio and Juliet“ ir pasaulinis pripažinimas

Vienas iš svarbiausių choreografo karjeros etapų įvyko 2003 m., kai Slovėnijos nacionaliniam „Maribor“ teatrui pradėjo vadovauti Danilo Roškeris, paskyręs Edwardą Clugą nauju „Maribor baleto“ kūrybos vadovu. Nuo tada E. Clugas teatrą pradėjo vesti naujomis ir netradicinėmis kryptimis.

2005 m. choreografas pastatė modernų spektaklį „Radio and Juliet“ pagal anglų roko ir elektroninės muzikos grupės „Radiohead“ muziką. Baletas tapo tarptautiniu hitu, buvo parodytas Italijoje, Singapūre, JAV, Prancūzijoje, daugelyje kitų pasaulio šalių, laimėjo daugybę apdovanojimų ir iki šiol renka pilnas žiūrovų sales. Choreografui šlovę pelnė ne tik modernus žvilgsnis į žymiausią meilės istoriją, bet ir išskirtinis choreografijos stilius.

Nuo šio spektaklio pastatymo E. Clugas pradėjo bendradarbiauti su baleto kompanijomis iš viso pasaulio. Į tarptautinį šokio žemėlapį jis taip pat įsmeigė ir „Maribor“ baletą. Trupė pradėjo pasirodymus įvairiose šalyse, lankėsi festivaliuose, surengė turus Nyderlanduose, Italijoje ir Rytų Europoje.

Vasario 14 d. garsųjį „Radio and Juliet“ baletą bus galima išvysti ir „Compensa“ koncertų salėje, Vilniuje. Antroje vakaro dalyje bus rodomas ir kitas režisieriaus darbas – „Quatro“. Pasirodymuose šoks garsiojo Rusijos „Marinskio“ teatro žvaigždės. Bilietus į neužmirštamą vakarą galima įsigyti bilietai.lt kasose arba internetu www.bilietai.lt

Per visus kūrybos metus Clugas sukūrė stiprius santykius su pripažintomis pasaulio baleto kompanijomis – įtakingąja Vokietijos „Stuttgart Ballet“, Šveicarijos „Zurich Ballet“ ir kitomis, nuolat sulaukia kvietimų iš naujų partnerių. Šiuo metu choreografas glaudžiai bendradarbiauja ir kuria kartu su Nyderlandų šokio teatru.

E. Clugas yra laimėjęs nacionalinius bei tarptautinius prizus, aukščiausius Slovėnijos kultūros apdovanojimus, 2005 m. gavo „Prešeren Foundation“ o 2008 m. „Glazer Charter“ apdovanojimus. 2014 m. žurnalas „Tanz“ E. Clugą pripažino ateities viltimi choreografijos pasaulyje.

Vakaro žvaigždė – Denisas Matvijenko

Svarbiausia Vilniuje rodomų Edwardo Clugo baletų žvaigždė – vienas žymiausių baleto šokėjų pasaulyje – primarijus Denisas Matvijenko. Choreografė ir primabalerina Natalia Makarova Denisą Matvijenko apibūdino kaip „Baryšnikovą, Nureyevą ir Godunovą viename asmenyje“. Anot jos, „baletas tokio reiškinio nematė jau ilgą laiką“.

Ukrainietis gimė 1979 m., o baleto pradėjo mokytis būdamas dešimties. 1997 m. baigė Kijevo nacionalinį choreografijos koledžą. 17-os debiutavo Ukrainos nacionalinės operos ir baleto teatro scenoje, spektaklyje „Miegančioji gražuolė“ princo vaidmenyje. 1997 m. IV tarptautiniame baleto konkurse Liuksemburge D. Matvijenko laimėjo pirmąjį savo Grand Prix, nuo kurio prasidėjo staigi ir labai sėkminga šokėjo karjera.

Nepraėjus nė metams Matvijenko buvo apdovanotas dar vienu Grand Prix III Rudolfo Nureyevo baleto konkurse Budapešte. 1999 m. III tarptautiniame modernaus ir klasikinio šokio konkurse Japonijoje laimėjo aukso medalį ir Vatslavo Nezhinsky prizą. 2001 m. jį pakvietė Rusijos „Marinskio“ teatras, kuriame vieną sezoną šoko pagrindinius vaidmenis tokiuose spektakliuose kaip „Don Kichotas“, „Pelenė“ ir kiti. 2002 m. kaip solistą jį pakvietė Naujasis nacionalinis Japonijos teatras, o 2003 m. jis grįžo į Ukrainos nacionalinį operos ir baleto teatrą kaip primarijus.

2005 m. kartu su savo žmona Anastasija Matvijenko Denisas nusprendė dalyvauti 10-ajame Maskvos baleto ir choreografijos konkurse kur laimėjo Grand Prix, o Anastasija buvo apdovanota aukso medaliu. D. Matvijenko tapo ketvirtojo Grand Prix laimėtoju tarptautiniuose baleto konkursuose.

Pasaulinio lygio baleto žvaigždė primarijus Denisas Matvijenko/Organizatorių nuotr.
Pasaulinio lygio baleto žvaigždė primarijus Denisas Matvijenko/Organizatorių nuotr.

Naujasis primarijaus etapas

Talentingasis Denisas Matvijenko kaip klasikinio baleto šokėjas pasiekė be galo daug, todėl nusprendė įvaldyti ir šiuolaikinio šokio choreografiją. 2010 m. kartu su Leonidu Sarafanovu jis nusprendė sukurti bendrą modernaus baleto projektą, prie kurio prisidėti pakvietė ir choreografą Edwardą Clugą bei kompozitorių Milko Lazarą. Bendradarbiavimo rezultatas – baletas „Quatro“. Tais pačiais metais baletas buvo nominuotas prestižiniam „Golden Mask“ apdovanojimui keturiose kategorijose ir pelnė apdovanojimą Geriausio aktoriaus grupėje.

2011 m. D. Matvijenko prisijungė prie Ukrainos nacionalinio operos ir baleto teatro baleto trupės ir per pusantrų metų inicijavo šešis spektaklius, pakėlė baleto trupės lygį bei atkreipė į teatrą tarptautinės baleto bendruomenės dėmesį.

Primarijus šoka Maskvos Didžiojo ir Sankt Peterburgo Marijos, Niujorko „American Ballet Theatre“, Milano „Teatro alla Scala“, Paryžiaus „Grand Opera“ ir kitų prestižinių pasaulio teatrų scenose, yra daugybės apdovanojimų laimėtojas.

2013 m. kartu su Konstantinu Meladze, Dwightu Rhodenu ir Alena Matvijenko jis sukūrė baletą „Didysis Getsbis“, kurį 2016 m. išvysti galėjo ir Lietuvos žiūrovai. Tąkart visus savo talentu apkerėjęs šokėjas vėl sugrįš į Vilnių vasario 14 d., kur šoks E. Clugo spektakliuose „Radio and Juliet“ bei „Quatro“.

Temos:
Baletas Kultūra

Naujausi straipsniai