Vakaro skaitiniai: Kristinos Gudonytės „Jie grįžta per pilnatį“

Kristinos Gudonytės „Jie grįžta per pilnatį“ / „Mama su knyga“ nuotr.
Kristinos Gudonytės „Jie grįžta per pilnatį“ / „Mama su knyga“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2018-06-23 12:09
AA

Tinklaraštininkė Jurgita Dzikienė – marketingo profesionalė, paskyrusi savo laiką vaikelių auginimui ir mylimam hobiui – knygų skaitymui. „Prieš ketverius metus išėjus vaiko priežiūros atostogų, skaitymas ir įvairių tekstų rašymas man tapo tikra atgaiva nuo kasdienių rūpesčių,“ – teigia tinklaraščio „Mama su knyga“ autorė. Dalinamės jos apžvalga Kristinos Gudonytės knygai „Jie grįžta per pilnatį“.

Jurgita Dzikiene Mama su knyga / „Mama su knyga“

Šią knygą man atsiuntė draugė su prierašu : “Žiauriai gera knyga! Privalai perskaityt!”. Žiūrėjau skeptiškai. Anksčiau nesu skaičiusi paauglių literatūros, tad, atidėdama kuriam laikui, tiesiog pasižymėjau laišką vėliavėle.

O prieš savaitę, norėjau imtis moteriško romano, bet atsitiktinai elektroniniame pašte aptikau šią ir sukirbėjo mintis: „Na, jei privalau, tai privalau.“

Perskaičiau. Ir dabar aš galiu pasakyti – tikrai gera knyga.

Kristina Gudonytė – aktorė, režisierė, scenaristė, dailininkė, rašytoja. Knyga 2015-aisiais buvo nominuota Metų knygos rinkimuose paauglių kategorijoje. Tais pačiais metais autorei skirta Vaikų literatūros premija (įsteigta Švietimo ir mokslo ministerijos) už talentingą kūrybą vaikams ir paaugliams, už įtaigų intelektualinį ir psichologinį turinį, už jautrumą gimtajai kalbai.

Viename autorės interviu skaičiau, kad kūryba jai – tai „įdomus, kaitinantis kraują žaidimas”. Manau, kad šioje knygoje itin kūrybingai sužaista įvykiais bei veikėjais.

Berta ir Žygis gauna darbą Katedros aikštėje filmuojant kino filmą apie karalienę Boną. Katedros aikštė, Valdovų rūmai, Pilies gatvės prieigos virto filmavimo aikštele. Svajojantis dirbti operatoriumi, Žygis visur su savimi nešiojasi kamerą, tad ruošiantis pradėti filmavimus, dėliojant dekoracijas ir rekvizitus, jis filmuoja pavienes scenas. Netikėtai kameros ekrane pastebi keistus dalykus. Grįžęs namo ir peržiūrėjęs medžiagą, pasikviečia draugus Bertą ir Augį, kad pasidalintų keistais atradimais.

Jie visi sutinka, kad filmuotoje medžiagoje mato… vaiduoklius. Žygio senelis, remdamasis knyga „Vilniaus padavimai“ nurodo trijulei galimas vaidenimosi vietas ir Augis – vaikinukas, kuris iš kiekvieno atradimo kaipmat suka utopinius verslo planus, sumąsto, kad interviu su vaiduokliais būtų pelningiausias verslas. Žygis, viską vertina pro skepticizmo prizmę. O Berta sutinka pašmirinėti Vilniaus gatvėmis dėl kompanijos, nes šiaip jau bijo vaiduoklių.

Trys draugai Katedros aikštėje sutinka juodai apsirėdžiusį keistuolį, su kuriuo Berta jau buvo bendravusi smalsuolių zonoje filmavimo metu. Berniūkščiai pasityčiojo iš jo prisistatymo esą jis magas ir paprašo įrodyti savo galias juodu pradanginant. Taip Augis atsiduria šešioliktame amžiuje garsaus pirklio namuose, o Žygis 1535-aisiais metais nubudo Rotušės kalėjime.

Tuo tarpu Berta liko su keistuoliu magu, kuris pažadėjo vakare pabandyti sugrąžinti jos draugus.

Fokusas nepavyko kaip jie tikėjosi ir vietoj Bertos draugų, Tvardovskis iškvietė LDK didįjį kunigaikštį ir Lenkijos karalių Žygimantą Augustą, tiesa, tebuvusį penkiolikos metu. O Žygis su Augiu, patirdami daugybę nuotykių, bando išgyventi XVI amžiaus Vilniuje.

Skaitant šią knygą, buvo labai paprasta viską vizualizuoti, išraiškingas tekstas pats virto kino juosta pasąmonėje. Nors yra sukurta daugybė filmų apie keletą draugų, kurie kažkokiu būdu atsidurdavo praeityje arba ateityje, tačiau šis kūrinys apie Vilnių, Vilniaus senamiestį dabar ir šešioliktame amžiuje.

“Jie grįžta per pilnatį” parašyta nesudėtingai, tačiau įdomiai ir nestokoja smagių juokelių:

„ – Kas tai?

– Kamera! – ją pamatęs labai apsidžiaugė Žygis. – Kino ka­mera!

Trys teisėjai susižvalgė.

– Mes įkalinom kiną? Kurioj kameroj? Ką jis iškrėtė?”

Visgi nesupratau vieno dalyko. Kodėl knygos nugarėlės aprašymas nesutapo su kūrinio turiniu? Aprašyme teigiama, kad draugų nuotykiai prasidėjo siekiant surasti kaukolę filmavimui, o kūrinyje didžioji avantiūra buvo, kaip rašiau, Bertos draugų pradanginimas…

Ir pavadinimas, mano manymu, tik iš mažos dalies atitinka kūrinio siužetą.

Iš tikrųjų, buvo įdomu atitrūkti į fantastinį pasaulį, pakeliauti laiku su paaugliais ir sužinoti dar daugiau Vilniaus istorijos.

„Mama su knyga“ logotipas / „Mama su knyga“ nuotr.

Daugiau knygų apžvalgų galite rasti tinklaraštyje „Mama su knyga“.